66 In dit tweede seizoen is Theo letterlijk in de onderwereld, Willem in de bovenwereld. Hij is daglicht, ik ben nacht Kijkers die bij Smeris dachten aan een sketchprogramma zijn al hard uit de droom geholpen. Seizoen twee van de politie serie rond Dennis van de Ven en Jeroen van Koningsbrugge komt er nu aan. „Het wordt nog een graadje donkerder." De ene moordaanslag na de andere, een tas gevuld met 16 miljoen euro's in een kli- kobak, ontluikende liefdes, smerig verraad en gore in triges. Seizoen twee van de snoeiharde politieserie Sme ris met Dennis van de Ven en Jeroen van Koningsbrugge knalt met de deur in huis. Rond de première van de eerste meenden behoorlijk wat kijkers serieus dat Smeris een komisch programma zou worden, ver telt het duo. Misschien ook niet heel vreemd, gezien het feit dat Van Konings brugge en Van de Ven naam maakten met komische series als Draadstaai en Neonlet ters. Maar de BNN-serie bleek in werkelijkheid een van de fijnste drama-verrassingen van het afgelopen tv-seizoen. Aansprekende personages, on-Nederlands veel actie, uiter aard wél de nodige humor, maar vooral: bloedspannend. „Willem en Theo tegen de rest van de wereld, zij die samen de wereld beter willen maken. Dat is wel een beetje de rode draad die we hebben bedacht. Twee Tilburgse helden die nu Amsterdam op z'n kop gaan zetten", lacht Van Konings brugge. Even leek het erop dat Van Koningsbrugge niet meer zou terugkeren in zijn rol van Theo Kamp, een rechercheur moordzaken die het buiten het boekje werken tot kunst vorm heeft verheven. Een bloederige aan slag aan het eind van de eerst serie bleek Theo er echter niet onder te krijgen, al heeft hij nu nog meer rekeningen te veref fenen. Zijn partner Willem Niessen (Van de Ven) begon de serie als het type boek houder, maar vertoont in navolging van zijn buddy ook steeds meer Dirty Har- ry-trekjes. Van de Ven: „In het eerste seizoen kreeg ik Theo als partner ongewild in de maag ge splitst, maar we eindigden als vrienden. We kunnen meer de diepte in omdat de vriendschap tussen hen hechter wordt. Ze komen door elkaar in de problemen, maar kunnen ook niet zonder elkaar. En het duo schap werkt ook op politieniveau goed. Willem weet dat Theo als ongeleid projec tiel lustig buiten de lijntjes kleurt en maakt daar soms handig gebruik van." Van Koningsbrugge: „In het tweede seizoen ver keert Theo letterlijk in de onderwereld en Willem in de bovenwereld. Hij is het dag licht, ik ben de nacht." In Tilburg begon het duo de strijd tegen wietteelt. Nu verhuist het tweetal naar de hoofdstad en daarmee wordt het er in de rollercoaster allemaal niet lichter op. Tal van nieuwe personages duiken op, onder wie de angstaanjagende Russische crimi neel Achmatov, gespeeld door de 2.04 me ter lange kleerkast Marcel Zwoferink. Van de Ven: „Het is een lieve man, maar met dat hoofd wil je hem niet in een donker steegje tegenkomen. Als iemand in Ameri ka dit oppikt, speelt hij geheid de komende jaren in alle actiefilms de bad guy." Willem treft in Amsterdam de criminelen die eerder zijn dochter ontvoerden, onder leiding van de Vlaamse topcrimineel Guy Moliers (Pieter Embrechts). Ook Robert Kamp (Jaap Spijkers), de vader naar wie Theo al negen jaar op zoek is, lijkt in diens kielzog te opereren. Of is dat maar schijn? „Seizoen één begon inderdaad als een wat kantoorklerkachtige serie", zegt Van de Ven, die nu net als Van Koningsbrugge ook als creative producer - 'wij wisten eerst niet wat dat was' - op de aftiteling staat. „Maar Theo en Willem zijn nu de wijde wereld ingetrokken, de rauwe scene van prostitutie en drugs. Dus het wordt nog een graadje donkerder allemaal." Harde actie, maar wel uit het leven gegre pen, wat de mannen betreft. Van de Ven: „We wilden graag dat de serie een link zou houden met realiteit, met dingen die echt gebeuren." Een geheime bron 'uit het veld' praatte hen bij over het gruwelijke leven in de gedwongen prostitutie, in dit geval als slachtoffer van de gewelddadige vrouwen handelaar Saban B. Van de Ven: „We heb ben via haar heftige verhalen gehoord in verschillende gesprekken. Verhalen die je niet allemaal in een script kunt gebruiken, dat zou te heavy zijn. Dat meisje was 16,17 toen ze in dat leven terechtkwam. Ze vertel de hoe ze op een dag een foto van zichzelf zag. Ze zei: 'ik zag aan mijn ogen dat ik geen ziel meer had'. Zij wilde met ons pra ten omdat ze het belangrijk vindt dat haar verhaal wordt verteld. Lisa Zweerman, die de rol speelt van een meisje in dat wereld je, heeft het ook weergaloos opgepikt." Als creative producers zijn Van de Ven en Van Koningsbrugge op papier meer dan voorheen betrokken bij de ontwikkeling van de serie. Van Koningsbrugge: „Het is nu officieel, maar in het vorige seizoen heb ben we ons ook overal mee bemoeid, zo wel wat dialogen betreft als plotlijnen." Van de Ven: „Het is bizar hoe leuk dit alle maal is. We zijn verslaafd aan series. Nu spelen we zelf de dvd-boxjes bij elkaar." Foto links: Jeroen van Koningsbrugge. Boven: Dennis van de Ven. foto's Anouck Wolf tegen de rest van de wereld door Monique Brandt Jeroen van Koningsbrugge Smeris. Elke zondag op NPO 3, 20.30 uur. Zie seizoen één op www.smeris.bnn.nl. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81