Donkere strijd 25 SMERIS De route van Moskou naar Sint-Petersburg is geen een voudig vaartochtje. De ko mende dagen hebben we 1.700 kilometer waterweg voor de boeg, met ruim 240 obstakels in de vorm van stuwdammen, sluizen en bruggen. Voordat onze riviercruise van start gaat, verkennen we Moskou. Natuurlijk bezoe ken we het Rode Plein met het Leninmau- soleum, het warenhuis Gum en de Basi- lius-kathedraal. Met zijn kleurige, uivormi ge koepels is deze kerk het symbool van de Russische hoofdstad. Naast het Rode Plein ligt het Kremlin, centrum van de macht. Hier zijn niet alleen regeringsgebouwen, in clusief de werkkamer van Poetin, maar ook kerken, paleizen en kloosters te zien. Toe risten gaan op de foto bij het Tsarenkanon, het grootste kanon van Rusland. Ivan de Verschrikkelijke liet het in de zestiende eeuw bouwen om zijn macht te tonen. Na een nachtje slapen gaan de trossen van het ms Rublev los. Via de Moskou-rivier en het Moskou-Wolgakanaal bereiken we het stuwmeer Uglich. Voor de aanleg liet Wie Rusland bezoekt, kan niet om Sint-Petersburg en Moskou heen. Nog leuker is varen van de ene naar de andere stad en onderweg genieten van het landschap en het leven aan boord. Stalin veertig dorpen onder water zetten. Tweehonderd mensen die hun huizen niet wilden verlaten, verdronken. Een 70 meter hoge kerktoren waarvan een deel boven het water uitsteekt, is de stille getuige van dit drama. Uglich is één van de oudste stadjes van Rusland, gesticht in 937. We bezoeken het plaatselijke Kremlin. ,,'Kreml' betekent ves ting. Niet alleen Moskou, maar bijna elke stad had er één", vertelt de gids. Op de plek waar Dimitri, jongste zoon van Ivan de Verschrikkelijke, is vermoord, staat de Heilige Dimitri-op-het-bloed-kerk. De bin nenmuren zijn bedekt met kleurige iconen waarop zijn dood is uitgebeeld. Als iedereen weer aan boord is, varen we verder. Sommige passagiers doen een dut je. Anderen laven zich aan de zon op het achterdek, lezen een boek of genieten op het voordek van de rust en de eindeloze hoeveelheid berken- en naaldbomen op de oevers. Wie meer wil weten over de Russi sche cultuur kan naar Russische taalles of zich aanmelden voor een kookdemonstra tie of een zang- en dansworkshop. Het ms Rublev biedt plaats aan maximaal 240 passagiers en 100 personeelsleden. Het gezelschap is internationaal, de bemanning Russisch. Elke avond is er vertier in de vorm van een concert, danswedstrijd of ta lentenshow. Daarna verzamelt een groepje Nederlanders zich steevast in de bar voor een potje pesten (met kaarten). De volgende aanlegplaats is Yaroslavl, in de zestiende en zeventiende eeuw de tweede stad van het land. Tijdens de hevige machtsstrijd met Moskou werden tiental len kerken en kloosters gebouwd. Door ze in de Sovjettijd te gebruiken als school, mu seum of magazijn, bleven ze gespaard van de sloophamer. Via de Rybinsky-sluis en het Rybins- ky-stuwmeer komen we in Goritsy. We be zoeken het klooster Kirillo-Belosersky (1397), het grootste van Noord-Europa. Bin nen de 2 kilometer lange muur tellen we maar liefst 11 stenen kerken. Aan boord vergapen we ons aan het uit zicht op het Witte Meer. Dat ligt vol drij vende rieteilandjes, die zich met de wind mee verplaatsen. Na de sluizen in het Wol- ga-Oostzee kanaal bereiken we het Onega- meer en leggen aan op het eilandje Kishi. Dit is het noordelijkste punt van onze crui se, slechts 30 kilometer van de poolcirkel. Kishi is een openluchtmuseum. Lopend langs hooihopen, windmolens, negentien- de-eeuwse huizen en de veertiende-eeuw- se Lazaruskerk gaan we terug in de tijd. Blikvanger is de houten Transfiguratie-ka thedraal met zijn 22 uivormige koepels, ge maakt zonder spijkers te gebruiken. Er naast staat de Maria-Bescherm-en-Voor- spraak-kerk. Ook wel Winterkerk ge noemd, want deze beschikt over een ka chel. Na voor anker te zijn gegaan in Mandrogi, een toeristendorp met wodkamuseum, va ren we via de Svir-rivier en het Ladoga- meer - het grootste meer van Europa - over de Neva-rivier naar Sint-Petersburg. Die stad werd in 1703 gesticht door Peter de Grote, naar voorbeeld van Amsterdam. Het is een waar plaatjesboek met kanalen en bruggen, paleizen en kerken. Op een ei landje in de Neva bekijken we de indruk wekkende Petrus-en-Paulusvesting met de gelijknamige kathedraal. Ook Peterhof, het zomerverblijf van Peter de Grote met kaste len in parken met imposante fonteinen, is magnifiek. En niet te missen: de Hermita ge. Met maar liefst drie miljoen kunstwer ken kun je hier dagen doorbrengen. WAAR EN WAT Media RUSLAND Petersbur; ••Yaroslavl Moskou In Russische wateren Tussen Moskou en Sint-Petersburg passeren we tientallen sluizen. Waar Dimitri werd vermoord, staat de Heili ge Dimitri-op-het-bloed-kerk in Uglich. De wind verplaatst de drijvende rieteilandjes in het Witte Meer. foto's Lutske Bonsma door Lutske Bonsma In de Hermitage in Sint-Petersburg zijn meer dan drie miljoen kunstwerken te bezichtigen. Wij maakten de elfdaagse rivier cruise op het ms Rublev van rederij Mosturflot. De cruise start in Moskou. Aanleg plaatsen zijn Uglich, Yaroslavl, Go ritsy, Kishi, Mandrogi en Sint-Peters- burg. Vice versa is eveneens moge lijk. Meer informatie op www.kras.nl. Stalin zette dorpen en steden onder water voor de aanleg van stuwmeren. De kleurrijke Basilius-kathedraal op het Rode Plein is het symbool van Moskou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73