Cancellara kan streep door voorjaar halen Sportbonden schrikken van verhalen over matchfixing en gokken II Joost houdt Wesley scherp 44 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Van Coethem kneust ribben Bij 25-jarige spits van Wolfsburg draait het niet langer om voetbal, voetbal en voetbal. IpïpU Daarmee zullen de komende Ron de van Vlaanderen (5 april) en Pa- rij s-Roubaix (12 april) van start gaan zonder hun twee topfavorie ten. „Dat opent vooral mentaal de deur voor anderen", stelt Geraint Thomas, die in Harelbeke wat dat betreft alvast het goede voorbeeld gaf. De 28-jarige Welshman van Team Sky verraste in de finale me dekoplopers Peter Sagan (Tinkofï) en Zdenek Stybar (Etixx) met een felle demarrage. Stybar gokte op een reactie van Sagan, maar de tank bij Slowaak bleek leeg. Tho- Brian van Goethem uit Sluiskil heeft tijdens de E3 Harelbeke enkele gekneusde ribben opgelo pen. De Zeeuws-Vlaamse coureur van Team Roompot kwam tijdens de koers in België net als velen ten val. Hij moest ter controle naar het ziekenhuis. Daar werden geen botbreuken geconstateerd, maar wel gekneusde ribben. Hij kon daardoor een optreden in Gent-Wevelgem wel vergeten. mas reed vervolgens linea recta door naar zijn grootste wegzege ooit. Het gesprek van de dag was zijn overwinning echter niet. Dat was op de eerste plaats de val en wer velbreuk van Cancellara. Spartacus was echter niet de enige die hard onderuit ging in het dalende ge deelte van de met kasseien gepla veide Haaghoek. Sebastian Langeveld, zondag nog sterk in Milaan-Sanremo, moest met de nodige kneuzingen en schaafwonden eveneens afgevoerd worden naar het ziekenhuis. Ook Lars Boom ging er tegen de vlakte. De kopman van Astana stapte weer op, keerde terug in het pelo ton, maar gaf er een uurtje later alsnog de brui aan. „Ik kon geen kracht meer zetten met mijn lin kerbeen", klaagde de Brabander. In tegenstelling tot Cancellara mag hij nog wel hopen de komen de grote klassiekers te kunnen rij den. „Morgen gaan we bekijken hoe het verder moet", zei Boom, die er in deze periode op gebrand is om zich te laten zien in de Vlaamse klassiekers. „Daarvoor ben ik gehaald en daarom ook heb ik het na die val nog even gepro beerd." Uiteraard werd er in Harelbeke na afloop gediscussieerd over de Vei ligheid' van de Vlaamse koersen in de aanloop naar De Ronde. Etixx-teambaas Patrick Lefevere vroeg zich af waarom organisators het peloton tot in de finale over 'smalle baantjes' sturen, terwijl ook gekozen kan worden voor de bredere wegen. Bij de meeste ande re team haalde men de schouders op over de gevaren die in Vlaande ren op de loer liggen. „Natuurlijk is het gevaarlijk en nerveus. Maar dit is wel één van de vier grote wedstrijden. Voor de echte kop mannen moet het hier gebeuren", stelde Jan Boven van Lotto Jumbo. Bij de Nederlandse biljartbond komt matchfixing aan de orde tij dens de volgende vergadering en ook de KNVB heeft de artikelen opgevraagd en is van plan meer aan voorlichting te gaan doen in het amateurvoetbal. Ook tennis- bond KNLTB heeft al een aantal maatregelen genomen na de publi caties over bedreigingen in de ten niswereld. Vooral op het gebied van clubs en spelers informeren over de proble matiek is nog een hele strijd te winnen. Patrick Vader van Sport Zeeland maakt de vergelijking met doping. „Dat is een beetje het zelfde verhaal. Wellicht dat wij in de voorlichting wat kunnen bete kenen. We zouden de sporters kunnen waarschuwen waar ze mee te maken kunnen krijgen. We hebben daar nooit echt bij stil gestaan, omdat het een ver-van- m'n-bedshow was." Bij SportZeeland geven ze jonge, talentvolle sporters al voorlichting over allerlei zaken, maar omko ping, matchfixing en gokken zit ten daar niet bij. „We moeten de Zeeuwse talenten er alerter op ma ken, te beginnen bij de sporters die in het olympisch netwerk zit ten." Het zal allemaal wel mee vallen, zeker in Nederland, was lange tijd de algehele teneur bij sport bonden, politie, justitie en over heid. Maar volgens verschillende internationale onderzoekers kan el ke sporter op wie gegokt kan wor den in handen vallen van crimine len. NOORDWIJK - Alles is betrekkelijk, zo filosofeert de man die vroeger de dingen vaak alleen in zwart of wit kon zien. Bas Dost laat even een stilte vallen in Huis ter Duin, alsof de ruisende zee buiten tot bezinning maant. In de spelersbus op weg van de training naar het Oranje-hotel in Noordwijk was niet zozeer gespro ken over tegenstander Turkije, maar over de amper te bevatten vliegramp in de Franse Alpen. Het deed de kanonnier van VFL Wolfsburg eens te meer beseffen dat je in het leven alles in perspec tief moet zien. Zeker in de dol dwaze wereld die voetbal heet. „Die crash is onvoorstelbaar, niet te geloven. Moet ik me dan heel druk gaan maken over de vraag of ik wel of niet speel? Vroeger was het voetbal, voetbal, voetbal. Het enige waar mijn leven om draai de. Ik ben blij dat ik daar van af ben. Dat geeft zoveel rust." Niemand zou het Dost (25) kwa lijk hebben genomen als hij nu van de daken zou schreeuwen dat Duitsland aan zijn voeten ligt, dat hij revanche heeft genomen voor de vele maanden waarin hij niet leek te bestaan. Na de winterstop werd hij overvallen door een ver bluffende scoringsdrift in de Bun- desliga, met een doelpunten- moyenne dat scherper was dan dat van de magiërs Messi Ronal- do. Maar de centrumspits met het lijf van een basketballer (1.98 me ter) laat zich niet al te zeer meesle pen in de plotselinge hype rond zijn persoon. „Ze noemen me nu Platfuss Bomber. Dat vind ik grap pig, maar dat is het dan ook. De mensen waren me vergeten, dan is het niet zo raar dat ik nu in de schijnwerpers sta. Ik ga niet den- ken dat ik Messi of Ronaldo ben, dat ben ik niet. Maar als ik nu te rugkijk, kan ik er wel van genie ten hoe dit jaar tot nu toe is verlo pen." Nee, hij voelt zich niet te groot om een inkijk in zijn ziel te ge ven. Bas Dost is, zo schetst hij zijn eigen karakter, een open boek. Soms rustig, dan weer ex pressief, extravert. De balans tussen die wisselende stemmin gen is nu een stuk beter dan vroe ger, zo meent hij. In zijn eerste ja ren als prof was zijn gevoelstem peratuur van zijn hele lijf af te le zen. Dost was kwaad, dolblij, te leurgesteld of barstend van adre naline. Gert jan Verbeek, zijn coach bij Heracles, liet hem in de ORANJE-SUPPORTER door Ad Pertijs HARELBEKE - Tom Boonen volgt de voorjaarskoersen sinds enkele we ken tandenknarsend thuis vanaf de bank. Na gisteren kan Fabian Can cellara hem daarbij gezelschap hou den. De Zwitser ging hard onderuit in de wereldbekerwedstrijd E3 Ha- relbeke. In het ziekenhuis van Wa- regem bleek dat de kopman van Trek breukjes in twee wervels van zijn onderrug heeft opgelopen. Net als bij Etixx-boegbeeld Boonen (ge vallen in Parijs-Nice) is rust het voorgeschreven medicijn. door Maurice Steketee VLissiNGEN - De Zeeuwse sportkoe pel SportZeeland gaat omkoping op de agenda zetten naar aanlei ding van de artikelen uit de PZC. „Wat uit jullie onderzoek blijkt, is schokkend. We gaan er intern over nadenken en het ook aankaarten bij NOCNSF en de sportbonden. In principe is het een taak voor hen om zich hiermee bezig te gaan hou den", zegt teamleider Patrick Vader. Dost is na serie door Roel Wiche Spectrum: Zeeuwse topsporter moet alert zijn l V Bast Dost is ontspannen bij Oranje. Hij moet lachen om alle ophef over zijn vele doelpunten bij VFL Wolfsburg, foto Koen van Weel/ANP Joost, een jongen met het syndroom van Down, stal gisteren de show tijdens de training. Hij voorzag de laatste oefensessie van Oranje in de aanloop naar het belangrijke duel met Turkije voortdurend van commentaar. Vooral zijn gro te vriend Wesley Sneijder kreeg het te verduren toen hij een paar keer over schoot. „Sneijder lager", schreeuwde hij uit volle borst, foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44