Warenhuis wil Zeeuws Museum voorbij steken Containerkerk Hoek met Pasen in gebruik Verbouwingsuitverkoop Pannenkoeken zijn als de liefde 32 ZEEUWS-VLAANDEREN REÜNIE Drie jaren geleden waren de meesten ook van de partij. Om te praten over 'hun Philipsfabriek'. Met kortinaen van 40 tot 80% Badkameruitverkoop.nl Op de dag van de officiële ope ning van het Axelse museum re gende het met name bedankjes aan het adres van iedereen die ge holpen heeft met de totstandko ming van de Axelse schatkamer. En dat zijn er vele honderden. De Terneuzense wethouder Frank Deij voelde zich een beetje een ambtenaar van de burgerlijke stand. „Want we vieren dat er twee collecties, twee bouwstijlen en twee gebouwen samenkomen. Als Axelaar past mij trots, als wet houder past mij grote bescheiden heid, want veel is te danken aan mijn voorganger Jaap Bos." Gedeputeerde Ben de Reu memo reerde eraan dat Het Warenhuis het eerste museum is wat hij ooit opende in zijn ambtstermijn. Het geeft volgens De Reu aan dat een nieuw museum in deze tijden toch best bijzonder is. Zeeuws-Vlaanderen komt er dan niet bekaaid vanaf. Het industri eel museum in Sas van Gent wordt binnenkort geopend en in Aardenburg krijgt een nieuw ar cheologisch museum vorm. De Reu wenste Axel veel succes uit de schaduw van het Zeeuws Mu seum te willen komen. „Het is nogal wat om je te willen meten met het Zeeuws Museum, aange zien dat genomineerd is tot het beste museum van Nederland." Vandaag is in en om het museum van alles te doen. Ook zijn de toe gangsprijzen gereduceerd. Piet de Blaeij (namens de stichting) toon de zich een heel gelukkig mens. „Jammer dat burgemeester Jan Lo- nink er vandaag niet is. Het viel hem vast zwaar, kiezen tussen China en Axel. Hij zit nu in Shanghai. Hij vertelde me dat hij daar het stadsmuseum had be zocht en hij zei me dat wij dan in Axel trots mogen zijn op wat wij hebben. Ik heb Lonink gezegd: Zegt het voort en deel vooral de folders uit." TERNEUZEN - De ouderen moeten er nóg om grinniken. Als ze wil den kregen ze voor het weekein de zo'n ouderwetse Agfa-clack mee, een simpel foto toestelletje waarmee je de flitsblokjes uit de eigen Philipsfabriek kon testen. Eén van de honderd oud-gedien- den gisteren op de reünie van Phi lips Terneuzen: „Ja, als ze goed waren en naar behoren flitsten, meldde je dat 's maandags. En dan konden die flitslampjes in de verkoop. De ongebruikte dan na tuurlijk hè!" Hij vertelde het schuddebuikend. Anderen haal den herinneringen op aan de ge- heimdoenerij rond de 'jampot', de eerste zuinige lamp ter wereld, in het grootste geheim ontwik keld in Terneuzen. Een deel van het personeel kreeg zo'n lamp mee naar huis om hem te testen. Het mysterie werd al snel ontra feld: deze krant publiceerde een foto van de lamp (inderdaad in de vorm van een jampot) op de voor pagina. Philips was in alle staten en versnelde de presentatie van de oerspaarlamp, die volgens de Philipsmedewerkers wel 35 jaar meeging. Philips vestigde zich in 1961 in Ter neuzen. Het concern maakte, net als Dow Chemical, gebruik van gunstige vestigingsregeling van het ministerie van Economische Zaken voor groeikernen als Ter neuzen. Destijds werd, vertelden reünisten gisteren, personeel ge worven tot in de cafés in Vlaande ren. Iedereen stapte in die dagen 's ochtends vroeg in de bus om in de 'lampenfabriek' in Roosendaal te worden opgeleid. Vrolijke reis jes waren dat meestal. Nee, ze lie pen nooit uit de hand, maar de bussen reden wel altijd via Ant werpen... In de hoogtijdagen van Philips Terneuzen werkte er 1250 man. Een bloeitijd. Er werden flitslampjes gemaakt, starters voor tl-buizen en spaarlampen. Natüürlijk werd er gistermiddag, tijdens de ontvangst in de vroege re bedrijfskantine naast de enige overgebleven productiehal ge praat over de aanstaande sluiting van de fabriek, volgend najaar. Maar veel reünisten, door ervarin gen in het verleden wijs gewor den, zagen het al langere tijd aan komen. „We hebben dit in het ver- We hebben wel allemaal datzelfde gevoel. Dit was tenslotte ónze fabriek Immers, de inwoners zetten de ene na de andere ludieke actie op om de kerk te helpen. Volgende week zondag, Eerste Paasdag, is het volgende ijkmoment. Dan wordt de tijdelijke 'containerkerk' achter het kerkcentrum aan de Langestraat met een feestelijke viering in gebruik genomen. De portocabins moeten zo'n twee jaar dienst doen als kerkzaak De terugkeer naar de 'eigen plek' wordt op Stille Zaterdag (4 april) om 19.30 uur op het kerkplein in geluid met een korte viering. Die staat in het teken van verstilde concentratie op verlies en gemis en het verlangen naar een nieuw begin. Ook dan is het symboliek troef: de dienst wordt gevierd bij de as en het puin van de kerk en bij het licht van de nieuwe Paas kaars. Deze wordt ontstoken aan een klein Paasvuur. Kortingen tot Kom eens kijken in onze showroom! Riethil 20, 4825AP Breda Tel: 076-2600063/ 06-28448040 Nergens goedkoper!!! ZAAMSLAG - Pannenkoeken zijn net als de liefde. De eerste mislukt altijd, twit- terde gisterochtend iemand. Dat is niet altijd waar, want tussen de leerlingen van De Torenberg en bewoners van De Molenhof in Zaamslag was het liefde op het eerste gezicht. Zeker als de leerlingen langskomen op de Nationale Pan nenkoekendag, zoals gisterochtend, is het dik aan! foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer AXEL - Het Warenhuis in Axel wil geen museum zijn waar slechts de tijd bevroren is. Het streekmuseum moet een plek zijn waar ook mo derne ideeën geëxposeerd kunnen worden. De stichting Cultureel Erf goed Het Warenhuis legt de lat hoog; op termijn wil ze het Zeeuws Museum naar de kroon ste ken. Fabriek sluit maar gevoel blijft altijd door Wout Bareman Organisator Johan de Wispelaere (links) praat met een groep oud-colle- ga's. Johan de Wispelaere door Raymond de Frel HOEK - Langs de weg van Biervliet naar Hoek stond jarenlang een bord met de tekst 'Hoek heeft het'. Daar werd weieens om gelachen, maar hoe gek het ook klinkt: het is een waarheid als nooit tevoren. Sinds de Protestantse kerk op Nieuwjaarsdag afbrandde is er in het dorp van alles te doen. 800 m2 showroom, 2500 m2 opslag!! (6 dagen per week van 11.00 -18.00 uur) Wij hebben uitsluitend merkartikelen zoals Burgbad, Huppe, Jado, Vola, Sphinx, Villeroy Boch, Duscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani, Dorenbracht, Hans Grohe en andere topmerken. Ook hebben wij nog diverse onderdelen voor oudere badkamers, zoals kranen, sanitair, douchewanden etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 135