Politiek pikante brieven Charles openbaar Klaar voor jaar in de ruimte 10 BUITENLAND Saudische luchtaanvallen op rebellen in Jemen kunnen onderhandelingen over Irans atoomprogramma in gevaar brengen. REIS NAAR RUIMTESTATION De coalitie van Arabische landen, die geleid wordt door de Saudi's, beloofde gisteren door te gaan met de aanvallen op strategische posities en installaties. Het eerste doel, het uitschakelen van de luchtverdediging van de Houthi's, zou inmiddels zijn be reikt. Aan de militaire operatie Decisive Storm (Beslissende Storm) in Je men doen tien soennitische sta ten mee, waaronder Koeweit en Qatar. Saudi-Arabië heeft aan de grens 150.000 soldaten klaar staan voor een eventueel grondoffen- sief, maar heeft daartoe geen be sluit genomen. Egypte maakte gis teren bekend ook troepen te wil len inzetten. Jemen is een pion in de regionale machtsstrijd tussen het soenniti sche Saudi-Arabië en zijn bondge noten enerzijds en het sjiitische Iran anderzijds. Laatstgenoemde heeft met steun aan de Houthi's in Jemen voor elkaar gekregen dat de regering daar op de vlucht is geslagen. Het land is daarmee in de invloedssfeer van Iran ge bracht, zeer tegen de zin van Sau di-Arabië. Een mogelijk neveneffect van de luchtaanvallen is dat de moeiza me onderhandelingen die het Westen met Iran voert vertraging oplopen of zelfs helemaal stil ko men te liggen. Al jaren wordt met de Iraniërs gesteggeld over hun nucleaire programma. Amerika probeert die gesprekken de laatste tijd nieuwe leven in te blazen. Bij onderhandelingen in het Zwit serse Lausanne heeft Iran van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Kerry, geëist dat Washington zijn invloed op de Saudi's gebruikt om de aanval len stop te zetten. Uit Teheran kwam de mededeling dat Ameri ka 'het vuur in de regio bewust aanwakkert en deze daad steunt'. Alaeddin Boroujerdi, hoofd van de Iraanse parlementscommissie voor veiligheid en buitenlands be leid: „Saudi-Arabië zou zich er niet mee bemoeien zonder Ameri- ka's toestemming". Volgens de Jemenitische premier Riad Wassin zijn Iraanse troepen in Sanaa om de Houthi-rebellen te helpen. Dat zei hij gisteren in een interview met de nieuwszen der al-Arabiya. Saudi-Arabië zou zich er niet mee bemoeien zonder Amerika's toestemming Charles schreef in 2004 en 2005 een aantal brieven aan diverse mi nisters. Hij gaf hun daarin advies over een reeks van onderwerpen, uiteenlopend van medicijnver strekking tot biologische land bouw. Vanaf 2010 begon de Britse krant The Guardian te eisen dat die brieven openbaar gemaakt moeten worden, omdat Charles mogelijk regeringsbeleid had beïn vloed. Leden van de koninklijke familie worden geacht politiek neutraal te blijven. De brieven, die in de Britse me dia ook wel de 'black spider memos' worden genoemd vanwege het on duidelijke handschrift van de prins, kunnen voor onrust zor gen. Prins Charles staat er name lijk om bekend dat hij er nogal uit gesproken meningen op na houdt op terreinen als het milieu, de landbouw en de gezondheids zorg. Premier Cameron zit dan ook be hoorlijk met de kwestie in zijn maag. Zijn kantoor heeft al laten weten dat het mogelijk flink wat passages onleesbaar zal maken. En de Britse koninklijke familie bereidt zich voor op een storm van kritiek. Als Charles' meningen inderdaad onorthodox blijken te zijn, zal de discussie herleven of Elizabeth's oudste zoon wel geschikt is voor Van Brits Hooggerechtshof moeten 27 brieven van Charles aan ministers openbaar worden gemaakt de troon. Een aanzienlijke groep Britten wil dat prins William, kleinzoon van de huidige konin gin Elizabeth, wordt aangewezen als haar opvolger. Die discussie kan de stokoude Eli zabeth niet gebruiken, zeker niet met aantijgingen t Charles' broer Andrew een minderjarig meisje zou hebben misbruikt nog vers in het geheugen. Hoewel het voor het eerst is dat correspondentie tussen de prins en ministers open baar wordt, is het niet de eerste keer dat hij in de pen is gekropen. Zo zou een piepjonge Charles al in 1969 zijn zorgen hebben geuit over het lot van de Atlantische zalm. BAIKONOER - NASA-astronaut Scott Kelly wordt in zijn ruimtevaartpak gehol pen, enkele uren voor zijn reis naar het internationale ruimtestation ISS. Gis teravond werd de Sojoez-draagraket gelanceerd vanaf Baikonoer in Ka- zachstan. Kelly zal samen met de Russische kosmonauten Gennady Padalka en Mikhail Kornienko een jaar in het ISS doorbrengen, foto Sergei llnitsky/EPA 'Jemen' is gevaar voor Iran-deal door onze redactie buitenland SANAA - Bij nieuwe bombardemen ten op de Jemenitische hoofdstad Sanaa zijn gisteren ten minste 40 mensen omgekomen. Het was de tweede dag dat de luchtmacht van Saudi-Arabië stellingen van de Houthi-rebellen onder vuur nam. Het ingrijpen dreigt vredesinitiatie ven van de VS met Iran ernstig te bemoeilijken. Alaeddin Boroujerdi, Iraans parlementslid door onze correspondent Michiel Willems LONDEN - De Britten krijgen binnen kort een kijkje in de gedachtenwe- reld van prins Charles. Het Britse Hooggerechtshof besloot dat 27 persoonlijke brieven van de prins openbaar gemaakt moeten wor den. Premier Cameron is not amu sed. Prins Char les schrijft nogal eens ministers aan. foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10