Mistige deal bom onder top PlantLab 8 BINNENLAND CONTROVERSIEEL FILMPROJECT Kunstenares Tinkebell maakte een omstreden film over een uitgezette Afghaanse immigrant. Andere 1 Fer juist weer vrijgelaten duizenden lessen AMSTERDAM - Het is een scène bijna aan het slot van de film. Ta mana Amiri (23) zit in een huiska mer in Nederland en zegt: „Het gaat er niet om of de mensen den ken dat ik lieg of niet. Het gaat er om dat ik weet wat de waarheid is, én dat mijn vader weer veilig is." Die waarheid is de afgelopen we ken de hoofdpersoon geworden in het mediaverhaal over de uitge zette Afghaan Feda Amiri. In januari was Amiri zelf nog de hoofdpersoon. Hij en zijn dochter Tamana kwamen in het nieuws toen Feda na 18 jaar in Nederland het land werd uitgezet, omdat hij in het verleden voor de Afghaan se veiligheidsdienst heeft ge werkt. Nederland stelt dat hij daarom verdachte is van het schenden van mensenrechten. Amiri ontkent en zijn gezin voer de actie tegen zijn uitzetting, met het argument dat hij in Afghanis tan gevaar loopt. Na zijn uitzetting begin januari liet Feda niets van zich horen. Dochter Tamana ging hem zoe ken en vond hem terug in een zie kenhuis in Kabul, onder meer ge wond aan zijn knie. Die verwon dingen heeft Feda, volgens eigen zeggen, opgelopen toen de Neder landse marechaussee zijn ledema ten vastbond en hem het vlieg tuig indroeg. Ze deden dat omdat Feda zich verzette. Op dat punt verplaatste de aan dacht zich. Het ging niet meer om de zoektocht van een dochter naar haar vader, maar om De Waarheid. Was Feda Amiri wel onschuldig? En vooral: voerden va der en dochter geen toneelstukje op daar in dat Afghaanse zieken huis, met als doel Feda terug te krijgen naar Nederland? De discussie werd gevoed door een bericht van Omroep Brabant. Daarin gaf de uit Goes afkomstige kunstenares Katinka Simonse, alias Tinkebell, toe: 'Er is een kans dat ze een toneelstukje hebben opgevoerd.' Dat was van belang, want Simonse was erbij. Ze reisde met een cameraman Tamana ach terna. Om haar te helpen. Zij maakten de beelden van Feda in een ziekenhuisbed, die alle tv-zenders haalden. Inmiddels noemt ze dat citaat 'vol ledig uit zijn verband gerukt'. „Ik ben geen onderzoeksjournalist. We hebben niet het verhaal ge checkt. We hebben gefilmd wat we zagen. Dat is de waarheid." Wat ze filmden, lijkt geen toneel stukje. Feda is vermoeid, hij ver telt hoestend het verhaal van zijn uitzetting. Om zijn knie zit een zwachtel. De arts zegt dat hij last heeft van bronchitis. Vlak na die shots volgen beelden van Tama na. Ook in een ziekenhuisbed, uit geput door de reis en de span ning. Ze valt meerdere keren flauw voor de camera. Tamana heeft haar vader inmid dels uit het ziekenhuis gehaald. Hij wacht in een ander Aziatisch land af of hij terug kan naar Ne derland. Zijn advocaat overweegt een klacht in te dienen tegen Ne derland vanwege geweld bij zijn uitzetting. Of Amiri echt mensenrechten heeft geschonden in Afghanistan, wordt niet onderzocht. De film 'Do It Yourself wordt van middag vertoond in De Balie in Am sterdam. Waar Feda Amiri in januari geboeid op het vliegtuig naar Ka- bul werd gezet, werd een andere zoge noemde ïF'er woens dagavond juist vrijge laten. Mohammad Se- kandari uit Vlissin- gen zat vast in een de tentiecentrum in Rot terdam, wachtend op uitzetting naar Afgha nistan. Zijn dochter meldde gisteren dat hij weer vrij is. „Vrij gelaten omdat er geen uitzicht is op uit zetting." Het ministe rie van Justitie kon dat niet bevestigen. Afghanistan kondig de onlangs aan geen gedwongen terug- keerders meer te zul len toelaten, vanwege de onveiligheid in het land. ïF'ers zijn vluchtelingen die er van worden verdacht mensenrechten te hebben geschonden in hun vaderland. Volgens hem bereidden zijn drie medeoprichters de deal buiten hem om voor. De kwestie was de aanleiding voor zijn vertrek. PlantLab kweekt met ledverlich ting planten zonder daglicht in ge sloten ruimten. Een revolutionai re methode die bij zou moeten dragen aan het oplossen van het wereldvoedselprobleem. De vier oprichters van PlantLab werd een winst van 40 miljoen euro in het vooruitzicht gesteld door de Ne derlandse zakenlieden Breevoort en De Neef. PlantLab zou zijn ken nis dan moeten delen met de za kenlieden en diverse nog 'onbe kende partijen' in China. De winst zou worden overgemaakt naar een bank in Azië. Een en ander bleek gisteren tij dens de zitting van de Onderne mingskamer van het gerechtshof in Amsterdam. Meeuws, die half december opstapte, had deze zaak aangespannen om een onderzoek naar de gang van zaken bij Plant Lab af te dwingen. Meeuws noemt de deal 'uiterst merkwaardig en volstrekt onac ceptabel'. Vooral omdat het vol gens Meeuws, die de rechtbank geëmotioneerd toesprak, volko men verkeerd zou aflopen met PlantLab als het 'zomaar' 10 mil joen euro zou investeren in Chi na. Ook het delen van de techniek van PlantLab met onbekenden baart hem zorgen. Volgens zijn advocaat Pieter van der Korst is Meeuws pas in een heel laat stadium op de hoogte ge bracht van de mogelijke samen werking. Bovendien voelde Meeuws niks voor een deal met 'die paar gelukszoekers'. Volgens Van der Korst heeft de gang van zaken tot een vertrou wensbreuk geleid en zag Meeuws geen andere uitweg meer dan te vertrekken. „Hij wilde niet verant woordelijk zijn voor de oncontro leerbare stappen in China." De drie andere oprichters - John van Gemert, Martin Kers en Leon van Duijn - stellen dat Meeuws op de hoogte was van de plannen, die nog niet uitgewerkt waren. DEN HAAG - Vijf procent van alle lessen in het voortgezet onder wijs wordt gegeven door leraren die daar niet bevoegd voor zijn en daar ook niet voor in opleiding zijn. Nog eens 10 procent wordt gegeven door docenten die wel be voegd zijn maar in andere vak ken, in opleiding zijn of niet het juiste niveau hebben. Staatssecretaris Sander Dekker schrijft aan de Tweede Kamer dat hij wil dat in 2017 alle leraren be voegd zijn. Hij ziet ook lichtpunt jes: er worden 10.000 lesuren meer gegeven door een leraar met de juiste papieren dan twee jaar geleden. Tamana Amiri in het ziekenhuis in Kabul, aan het bed van haar vader Feda. Ze worden geïnterviewd door de uit Goes afkomstige kunstenares Tinkebell (rechts) en cameraman Eric Feijten. Film of toch toneelstukje? door Cyril Rosman Katinka Simonse (Tinkebell) in Afghanistan. door Wouter ter Haar AMSTERDAM - Een zakendeal in Chi na, waarbij alles strikt geheim en buiten het zicht van de fiscus moest gebeuren, was de oorzaak van de ruzie binnen de top van het Bossche PlantLab, claimt de ver trokken topman Gertjan Meeuws. PlantLab kweekt met speciale ledverlichting planten zonder daglicht in gesloten ruimten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8