Woede over bluf van Van der Steur Uber en ov-chipkaart bekijken samenwerking Koehandel Mediationplan BINNENLAND 7 Inspectie doet inval in kantoor van Uber in Amsterdam Als Kamerlid werkte WD'er Van der Steur lang aan een initiatief- wet voor conflictbemiddeling. Be gin maart beriep hij zich in een brief op twee onderdelen op steun van 'de' branche, terwijl ge sprekken met de grootste sector club nog lopen. „Het kan zijn dat hij met anderen in overleg is ge- De WD wil dat ruziënde exen, kibbelende collega's en vechten de buren straks veel vaker onder ling conflicten oplossen, zonder tussenkomst van de rechter. Het mediationvoorstel dat nu in de Ka mer ligt, regelt een wettelijk ka der, met een register en kwali teitseisen voor mediators en over heidstoezicht. Oppositiepartijen zijn kritisch. De Kamer rondt de behandeling binnenkort af. FERRY MINGELEN weest, maar normaal stem je dat met ons af', zegt voorzitter Maar ten de Haas van de Mediatorsfede ratie Nederland. Mediator Martin Brink vindt dat Van der Steur de Kamer verkeerd heeft geïnfor meerd. „Als je de grootste branchevertegenwoordiger niet geconsulteerd hebt, hoe kun je dan zeggen dat de sector het er mee eens is?" Ook mediator Aai Schaberg is kritisch: „Welke branche bedoelt hij?" De oppositie in de Tweede Kamer is boos. SP-Kamerlid Michiel van Nispen: „De werkwijze kan niet. Nu bij mediation maar ook in het algemeen. Ik wil niet dat ik me bij alles moet afVragen: klopt dit wel?" D66-Kamerlid Gerard Schouw spreekt van 'domme po werplay': „Ik hoop dat Van der Steur als minister dit soort fouten niet maakt." De PW noemt het een 'kwalijke zaak'. Kamerlid Li lian Helder: „De federatie is blijk baar niets gevraagd. Daardoor is refereren aan 'de' branche op zijn minst discutabel." Het CDA gaat opheldering vragen in het debat. In een reactie zegt Van der Steur dat de visie van de federatie 'ont zettend belangrijk' is, maar dat er 'veel meer organisaties en men sen' in de sector zijn. Verder ver wijst hij naar zijn opvolger in de fractie die het dossier overneemt. Die is nog niet bekend. De koehandel is weer begonnen. Wie mag theedrin ken bij premier Rutte in ruil voor een stem? Achter de schermen wordt druk onderhandeld over de zetelverdeling in de Eerste Kamer. Die staat in principe vast na de verkiezing van Pro vinciale Staten vorige week. Maar als de Statenleden op hun beurt op 26 mei de Eerste Ka mer kiezen, kan er door slimme samenwerking nog een zeteltje schuiven. Heel aantrekkelijk, ze ker voor premier Rutte. Zijn ka binet kan nu, zelfs met steun van D66, Christenunie en SGP, slechts op 36 van de 75 zetels re kenen, geen meerderheid dus. Dan is een extra stem wel een kopje thee waard. Welke ongebonden Statenleden uit Brabant, Zeeland en Lim burg zal Rutte deze keer probe ren te verleiden? 'We zijn al door verschillende partijen be naderd', meldde de Volkspartij Limburg. De politieke nood is hoog, straks zit de van corruptie beschuldigde Limburgse ex-WD-politicus Jos van Rey nog op het Torentje bij zijn oude vriend Mark. Bij de vorige Statenverkiezingen in 2011 viel die eer te beurt aan het onafhan kelijke Zeeuwse Statenlid Robe sin, die zich met een vage toe zegging over de Hedwigepolder liet ompraten op de WD te stemmen. De VVD haalde het toch niet, de polder ook niet. Koehandel in het achterkamer tje is mogelijk door de getrapte verkiezing van de senaat. Die da teert al van de grondwetswijzi ging in 1848. Voordien benoem de de koning zelf de doorgaans adellijke leden, mannen met weinig politiek benul, vond de liberale voorman Thorbecke. 'Ze zijn niet bekwaam tot rijper onderzoek der voorstellen van wet', schreef hij misprijzend. Thorbecke wilde de Eerste Ka mer opheffen, maar de conserva tieve partijen wensten de se naat als rem op de 'overijling' door de direct door het volk ge- Welke ongebonden Statenleden zal Rutte deze keer proberen te verleiden? kozen Tweede Kamer. Je wist maar nooit wat het volk daar al lemaal zou bedenken. Datzelfde volk mocht de senaat daarom niet zelf kiezen, dat werd de taak van de deftige Provinciale Staten. Nergens in de grondwet staat dat de Eerste Kamer zich daarom nu politiek terughou dend moet opstellen. En dat doet ze dan ook niet, als het zo uitkomt, tot ergernis van de WD. Fractievoorzitter Zijlstra zei al in 2013: „De Eerste Kamer moet worden opgedoekt als die om politieke redenen het kabinet steeds dwarsboomt." Het klonk stoer, maar een tweederde meerderheid daarvoor is ver uit zicht. Zijn WD-collega in de Eerste Kamer, Loek Hermans, probeert met zachte hand het probleem op te lossen. Volgen de week doet hij een zorgvuldig voorgekookt voorstel voor een staatscommissie die moet advi seren over een betere relatie tus sen Eerste en Tweede Kamer en de verkiezing daarvan. Wie weet, maakt dat op termijn ook een eind aan de koehandel om restzetels. Maar voorlopig blijft het zaak goed in de gaten te hou den welke provinciaal er het To rentje van Rutte binnengaat. Uber voert hierover gesprekken met bedrijven die dit kunnen re gelen, liet operations-manager Marco Knitel gisteren weten tij dens het Openbaar Vervoerscon- gres van het Nederlands Instituut voor de Bouw in Rotterdam. Het idee van Uber wordt met en thousiasme ontvangen door direc teur Arco Groothedde van Trans Link Systems, het bedrijf achter de ov-chipkaart. Groothedde was gisteren ook op het congres aan wezig en stuurde meteen bij Kni tel aan op een vervolgafspraak. Volgens Groothedde past de taxi dienst goed bij het streven om ov-reizigers van deur tot deur te bedienen. „Wij zijn al op zoek naar nieuwe betaalmethoden voor het openbaar vervoer. Daar bij kijken we ook of je de kosten achteraf kunt betalen. In Rotter dam wordt daar al mee geëxperi menteerd." Momenteel betalen gebruikers van Uber hun rit via de app van de taxidienst op hun mobiel. Het verschuldigde bedrag wordt later van de creditcard of rekening afge schreven. Uber is omstreden omdat één van de diensten door de rechter is ver boden. Het gaat om UberPop, waarbij particulieren tegen beta ling een taxirit uitvoeren. „De overheid beslist hoe ze hier mee omgaat", houdt Groothedde zich op de vlakte. Vanwege de prille status van het plan kan hij niet zeggen op welke termijn de sa menwerking rond moet zijn. Volgens Knitel wil Uber z'n taxi diensten langzaam uitbreiden. Juist op het platteland ziet hij kan sen. „Buiten de grote steden speelt de factor tijd een rol bij rei zigers. Als ze met het openbaar vervoer reizen, moeten ze vaak overstappen. Met Uber kunnen ze in één keer doorrijden." De Inspectie Leefomge ving en Transport is gis teren het kantoor van taxidienst Uber in Am sterdam binnengevallen. De inspectie is op zoek naar gegevens van chauf feurs en ritten met de dienst UberPop. Deze dienst, waarbij mensen met hun eigen auto taxiritten rijden, is door de rechter verbo den. De dienst wordt ge zien als illegale concur rentie voor reguliere taxi's. De inval kwam nadat Uber geen gehoor gaf aan een eerder verzoek om de gegevens vrijwil lig af te staan. Woordvoerder Benja min Novick van Uber zegt verbaasd te zijn dat Nederland zoveel ener gie steekt in het bestrij den van de taxidienst. „We zullen samen met de overheid een oplos sing zoeken waar beide partijen voordeel bij heb ben", zegt hij. De inspec tie kon gisteren nog niet zeggen wat er is gevon den bij de inval. VRIJDAG 27 MAART 2015 door Niels Klaassen DEN HAAG - Minister Ard van der Steur heeft zich nog geen week na zijn beëdiging al de woede van de oppositie op de hals gehaald. De VVD'er blufte bij zijn initiatiefwet over mediation. Partijen spreken van 'domme powerplay' en een 'kwalijke zaak'. door Paul Bots ROTTERDAM - De omstreden taxi dienst Uber wil het mogelijk ma ken ritten af te rekenen met een ov-chipkaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7