Meer relschoppers Vogelgriep op pluimveebedrijf Rome melden zich in Friesland is milde variant 66 Het is lastig als een havist een vak op vwo-niveau wil doen. Daar staat een jaar extra voor 6 BINNENLAND ssbsp n De typische vmbo-leerling, havist of vwo'er bestaat allang met meer. Tijd voor maatwerk, menen middelbare scholen. Maar wat zijn diploma's dan straks nog waard? DEN HAAG - Een havist die hartstik ke goed is in de exacte vakken, maar rampzalig in vreemde talen, moet om die reden niet afzakken naar het vmbo, vindt de scholen koepel VO-Raad. En dus moeten we af van de standaarddiploma's. Uitstekend plan, zegt hoogleraar neuropsychologie aan de Amster damse Vrije Universiteit Jelle Jol les: „Een kind kan op zijn tiende zó speels zijn dat hij op de havo zou passen, maar kan op zijn veer tiende toe zijn aan het vwo. En in teresses kunnen per periode ver schillen. Nu worden leerlingen al op hun twaalfde in een hokje ge duwd en komen daar moeilijk uit. We moeten af van de stempels vmbo, havo, vwo." 'Ontschotting' van scholen is nood zakelijk, vindt hoogleraar onder wijssociologie in Maastricht Jaap Dronkers. Juist omdat het sinds de jaren '90 steeds moeilijker is om van niveau te wisselen. „Er zijn steeds minder brede scho lengemeenschappen. Ouders wil len niet dat hun kind afstroomt naar een lager niveau en kiezen een school met alleen vwo of havo/vwo." Sommige scholen kiezen nog wel bewust voor een breed aanbod. Zo zitten op de Stedelijke Scholenge meenschap in Nijmegen vmbo, ha vo en vwo de eerste drie jaar sa men in de brugklas. „Dat werkt gunstig. Gemiddeld stroomt 23 pro cent door naar een hoger niveau", zegt schooldirecteur Marcel Jans sen. Gezamenlijke klassen in de bo venbouw zijn niet haalbaar, stelt hij. „Elet is lastig als een havist een vak op vwo-niveau wil doen. Daar staat immers een schooljaar extra voor. Bij kinderen die een fikse voorsprong hebben, zoals tweetali- gen, kan het wel." Leerlingen hebben soms behoefte een vak op een hoger niveau af te ronden, blijkt uit cijfers van het mi nisterie van Onderwijs. Dat is sinds 2008 mogelijk. Sindsdien is die groep leerlingen gegroeid van 159 naar 1.888 in 2014. Toch krijgt een havist een havo-diploma, al heeft hij Engels en wiskunde op vwo-niveau gedaan. Staatssecreta ris Sander Dekker is huiverig die structuur los te laten. Precies dat wil de VO-Raad nu wel: er moet een 'maatwerkdiploma' komen. Maar wat hogescholen en universi teiten daar mee kunnen, is de vraag. Universiteitenkoepel VSNU wil er wel over praten, maar is te rughoudend: „Vwo staat voor voor bereidend wetenschappelijk onder wijs. Dat is meer dan een paar vak ken halen, maar ook onderzoek doen, analytisch leren denken. Het is de vraag wat daarvan overblijft bij zo'n gemengd diploma." Bovendien, zegt hoogleraar Dron kers: „Als niet duidelijk is waar voor een diploma staat, gaan ver volgopleidingen letten op de repu tatie van de school. De beste scho len vind je vaak in goede wijken, waar kinderen zitten van hoogop geleide ouders. Dat vergroot de on gelijkheid, zo zie je in de Verenig de Staten en Groot-Brittannië." Zijn devies: terug naar scholenge meenschappen met brede brugklas sen, om doorstroom te bevorderen. In Den Haag valt het plan van de VO-Raad goed, zowel bij coalitie als oppositie. D66'er Paul van Mee- nen: „De tijd van vmbo-havo-vwo is geweest. We moeten uitgaan van de talenten per kind." ROTTERDAM - Nadat de politie gis teravond beelden vrijgaf van rel schoppers in Rome hebben zich al zeker zes verdachten gemeld. Het gaat om mannen uit onder meer Ridderkerk, Alphen aan den Rijn, Nieuw-Lekkerland en Hoek van Holland. Foto's van twaalf verdachten zijn onder meer getoond in het pro gramma Bureau Rijnmond op RTV Rijnmond. Het liep in Rome in fe bruari uit de hand toen Feye- noord er tegen AS Roma speelde. De politie laat weten dat er al vijf tien verdachten op basis van beel den zijn geïdentificeerd. Politie mensen herkenden er acht van hen. De andere zeven zijn geïden tificeerd nadat er opnames op de website en tv zijn getoond. De politie is ditmaal op zoek naar twaalf mannen. Er kunnen er nog meer volgen, aldus de politie. Ze roept betrokkenen bij de rellen op zich te melden bij de politie. De relschoppers veroorzaakten veel schade. Ónder meer de oude Barcaccia-fontein bij de Spaanse Trappen moest het ontgelden. De Nederlandse ambassade in Rome draagt financieel bij aan het her stel van de fontein. Enkele betrok ken Feyenoord-supporters heb ben al een stadionverbod voor De Kuip gekregen. TZUMMARUM - Bij een pluimveebe drijf in het Friese Tzummarum is een milde vorm van vogelgriep vastgesteld. Dat blijkt uit onder zoeken van het Centraal Veteri nair Instituut. Op het bedrijf met één stal en bui tenuitloop zijn zo'n 22.000 legkip pen die uit voorzorg worden ge ruimd. In een straal van 1 kilome ter rond het bedrijf is een ver- voersverbod ingesteld voor pluim vee, eieren, pluimveemest en ge bruikt strooisel. In deze zone ligt nog één ander pluimveebedrijf. Onderzocht wordt of daar ook vo gelgriep is. Begin deze maand werd ook al vo gelgriep vastgesteld bij een be drijf met 30.000 kippen in Barne- veld. De ziekte bleef hier beperkt tot dit ene bedrijf. Hier gelden tot en met 2 april nog een vervoers- verbod voor pluimvee, eieren, pluimveemest en strooisel, en een ophok- en afschermplicht voor commercieel gehouden pluimvee. In november werd vogelgriep vast- De kippen worden geruimd om te voorkomen dat het virus omslaat in een zeer gevaarlijke variant gesteld op vier plaatsen: Heken dorp, Ter Aar, Kamperveen en Zoeterwoude. Het ging hier om de zeer besmettelijke variant H5N8, vermoedelijk overgebracht door wilde eenden. Daarom gold tot begin februari een ophok- plicht voor pluimvee in heel het land. De dieren op het Friese be drijf worden geruimd om te voor komen dat het virus kan omslaan in een zeer besmettelijke en voor de kippen dodelijke variant. De omgeving van Barneveld kwam onlangs met de schrik vrij toen ook daar op een bedrijf de milde vorm van vogelgriep werd vastge steld. door Francine Wildenberg foto Vincent Jannink/ANP Schooldirecteur Marcel Janssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6