Veldmuis is een plaag voor de bietenboeren Goes heeft maling aan uitspraak parkeerkaart Verdachten van moord op Henri Meye door rechter vrijgesproken 29 MAART 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Aantal herten in de Kop van Schouwen stabiel Ontmoeting met schrijver Jan Vantoortelboom Vrijwilligers maken schoon Raad keurt master- plan 't Sas goed. Het akkerbouwbedrijf aan het Groene Weeg je wordt niet verplaatst. 'ip Op de akker Rondom een bietenzaadje zit een felgekleurd omhulsel. Dat is om de zaadjes gemakkelijk te kunnen zaaien met een speciale machine waardoor ze stuk voor stuk, op tel kens dezelfde afstand, op de grond vallen. In het omhulsel zit niet alleen een klein beetje bestrij dingsmiddel, maar waarschijnlijk ook een stofje dat aantrekkelijk is voor muizen. „We zaaien nu iets dieper, dan heb je er minder last van. Maar als de zaadjes wat min der diep liggen, kunnen de mui zen ze toch vinden. Daarom voe ren we nu de muizen." Voeren? „We strooien met de Dat antwoordde wethouder Loes Meeuwisse (VVD, verkeer) gister avond tijdens de raadsvergade ring op een vraag van Carel Bruring (Groenlinks). De rechtbank in Arnhem bepaal de vrijdag dat parkeerwachters die zien dat een gebruikt, maar nog geldig parkeerkaartje wordt doorgeven, daar een boete voor kunstmeststrooier wat tarwe over de akkers waar we bieten hebben gezaaid. We hopen dat ze dan de tarwe eten en niet het bieten zaad." Het helpt, maar het is niet helemaal afdoende. „Kijk, hier kan je zien dat de muizen de zaad jes hebben opgegeten", wijst Stols. Over een paar meter zit je in een zaaigeultje kleine stukjes omhulsel liggen. Dat de muizen een enkel zaadje wegvreten is niet zo erg, maar de schade kan flink oplopen als het er teveel wor den. Bietenzaad kost 200 euro per hectare. Tot vorig jaar konden de boeren de muizen bestrijden, maar de wetgeving is veranderd en daarom mag dat niet meer. Dat zou verstrekkende gevolgen kun nen hebben. Een veldmuis is nog al vruchtbaar. Een vrouwtje kan jaarlijks 700 tot 5000 nakomelin gen voortbrengen. En dat laatste aantal zal sneller gehaald worden door het noodgedwongen voeren, want daarmee krijgt de muis meer kans op overleven. In Friesland is momenteel sprake van een enorme muizenplaag en loopt de schade inmiddels in de tientallen miljoenen euro's. „Ik wil niet zeggen dat het hier zo is hoor, daar is het veel erger, maar we willen het wel voorkomen." Waar de muizen vandaan komen, blijft een beetje gissen. Uit onder zoek is gebleken dat ze veel in na tuurgebieden zitten en wegber men. Maar het bedrijf van Stols ligt niet in de buurt van natuur. mogen uitschrijven. De zaak was aangespannen door een Nijmeeg se, die een kaartje had aangeno men en voor dat 'vergrijp' een boete van 60 euro kreeg. Terecht, aldus de rechtbank, want parkeer belasting moet voor elk voertuig afzonderlijk worden betaald. Bruring wilde weten of mensen in Goes dat risico ook lopen, maar volgens Meeuwisse is dat niet het geval. Een aanpassing van de in structie aan parkeerwachters, zo als Bruring voorstelde, is dan ook niet nodig, zei zij. „Het is al heel lastig te constateren, maar er zal geen bekeuring voor worden uit geschreven." Een motie van de PvdA D66 en Christenunie om de eerste stap pen te zetten om het bedrijf uit te kopen heeft het niet gehaald. Het was het college van B en W Er is te weinig overtuigend be wijs dat ze betrokken waren bij de gewelddadige dood van Henry Meye, de fotograaf uit Sint Maar tensdijk die in de nacht van 7 op 8 juni 2011 in zijn woning om het leven werd gebracht. Drie weken geleden eiste de offi cier van justitie nog tien jaar cel tegen de beide mannen. De ex- VLISSINGEN - Op 21 plaatsen in Zee land steken morgen vrijwilligers de handen uit de mouwen om de omgeving schoon te maken. Dat gebeurt in het kader van de land- delijke opschoondag. Mensen wor den opgeroepen 'supporter van zelf die de onderhandelingen met de familie zijn gestart omdat een akkerbouwbedrijf op die locatie niet meer past als 't Sas verder tot ontwikkeling komt. Het geld voor de uitkoop zou moeten komen van de verkoop van grond aan een supermarkt op de locatie van Onderdak. Nu de markt dusdanig is dat de supermarkt niet op korte termijn komt, kan de aankoop niet doorgaan volgens het college. Daar sluit een meerderheid van de raad zich bij aan. Wethouder Ad Verseput heeft wel toegezegd dat de boer kan blijven boeren op deze locatie. De raad kreeg op het laatste ook nog een brief van ondernemer Roon. Hij schetst dat hij 17 jaar aan het lijntje is gehouden en niet kan uitbreiden of vernieu wen. Roon geeft aan dat hij inmid dels een aanbod heeft gekregen om naar Oude Tonge te verhui zen, en wil nu graag snel duide lijkheid. Wethouder Ad Verseput zegde toe snel een afspraak te maken, het masterplan Sas is ongewijzigd goedgekeurd. vriendin van één van hen ver klaarde dat hij haar verteld had dat ze verantwoordelijk zijn voor dood van Meye. De twee ontken nen dat echter. De rechtbank stelt dat geen enkel forensisch spoor het rechtstreeks bewijs heeft opgeleverd voor de aanwezigheid van de twee in de woning. De ex-vriendin is de eni ge die hierover verklaart, maar haar verklaringen komen niet voort uit haar eigen wetenschap, aldus de rechters. Het zijn zogenoemde verklarin gen van horen zeggen. Dit houdt in dat deze niet meer informatie bevatten dan wat de verdachte schoon' te worden. De plekken waar in Zeeland schoon wordt ge maakt zijn het strand, schoolplei nen, bij MacDonalds-vestigingen en bijvoorbeeld bij winkels. Zeeuwse acties: www.supporter- vanschoon.nl/acties-in-de-buurt/ De tellingen zijn drie maal gehou den. Het hoogste aantal reeën is op vrijdagavond gezien (277 stuks). Zaterdagochtend zijn de meeste damherten geteld (507). Zaterdagavond was voor beide soorten de score lager. „Zaterdagavond stond er erg veel wind. Het weer is erg van invloed op wat we zien", zegt Fred Jaggie, voorzitter van de hoefdiercommis sie. „Wat we nu geteld hebben is het absolute minimum van wat er loopt. Er zitten er meer, want je ziet niet alles." De uitslag loopt in de pas met de uitslagen van de eerdere jaren. Dat betekent dat de populatie niet erg groeit. „We ha len ieder jaar ongeveer de aanwas er uit", zegt Jaggie. Voorzitter Jan Ramondt is tevreden over de ma nier waarop de hoefdiercommis sie de hoefdierenstand beheerd. „Ze doen het netjes." Hij maakt zich wel zorgen over het aantal verkeersongevallen met de dam herten en vooral reeën. „We heb ben binnenkort overleg met de wegbeheerders." haar heeft verteld. Voor het ver oordelen van ontkennende ver dachten is volgens de rechtbank nodig dat de verklaringen van één getuige wordt ondersteund door ander bewijsmateriaal. Daarbij stelt de rechtbank vast dat niet be wezen kan worden dat de man nen in de woning van Meye zijn geweest. ZIERIKZEE - Boekhandel De Vries houdt in samenwerking met en bij café De Biet in Zierikzee dins dag 14 april een schrijversontmoe ting met Jan Vantoortelboom. Deze van origine Vlaamse auteur werkt en woont nu in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Hij brak met zijn boek 'Meester Mitraillette' door bij het grote publiek. Onlangs is het derde boek van Vantoortelboom verschenen on der de titel 'De man die haast had'. Wie aanwezig wil zijn bij de schrijversontmoeting kan zich aanmelden via de mail: info@boekhandeldevries.nl Echt go VAN 13. GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN #ECHTGOES.NL Co Stols vult de kunstmeststrooier met 'voer' voor de muizen, foto Dirk-Jan Cjeltema Boer niet weg uit Sas We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? door Melita Lanting burgh-haamstede - Veldmuizen; ze zien er zo schattig uit met hun grote kraalogen en spitse snoetjes. Maar ze kunnen behoorlijk wat overlast veroorzaken. Ook voor boeren, die de muizen daarom niet graag op hun akkers en in de schu ren zien. Co Stols uit Zierikzee weet er alles van. Hij heeft last van muizen die zijn pas gezaaide bieten zaad opeten. door Luc Oggel GOES - Ondanks een gerechtelijk uitspraak hoeven automobilisten die in Goes een parkeerkaartje aan nemen, niet te vrezen voor een ge peperde boete. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeenteraad wil het akkerbouwbedrijf van de fami lie Legemate aan het Groene Weeg- je nu niet uitkopen zodat het be drijf kan verplaatsen. Louter finan ciële motieven liggen hier aan ten grondslag. De planologische wense lijkheid is ondergeschikt, zo bleek gisteravond in de gemeenteraad. door Emile Calon MIDDELBURG - Neeltje G. (37, Sint Philipsland) en Govert de G. (23, Heiningen) zijn vrij. De beide man nen werden gisteren door de Mid delburgse rechtbank vrijgesproken. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Het aantal damherten en reeën is in het afge lopen jaar redelijk stabiel gebleven. Dat blijkt uit de jaarlijkse telling van hoefdieren in de Kop van Schouwen. De rechtbank stelt dat geen enkel spoor het bewijs ople vert dat de twee in de wo ning van Meye waren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61