WONEN 7 Oude ontwerpen in een nieuw jasje Handgemaakte deurstoppers minder goed en veranderden de heidevelden in grasvelden. Na tuurorganisaties lieten Schotse Hooglanders en andere grote gra zers los op die grasvelden, in de hoop de hei weer terug te krijgen. Maar het pijpenstrootje groeit har der dan een rund kan eten. Per soonlijk vind ik het pijpenstrootje trouwens mooier dan struikhei, maar laten de natuurbeschermers dat niet horen. In de tuin zie je een omgekeerde ontwikkeling: van ongewenst naar gewaardeerd. Hoge, lage, breedgroeiende en smalle variëtei ten worden geselecteerd en in tuincentra verkocht. Met als top product het bontbladige pijpen strootje, dat in de natuur hele maal niet te vinden is. Koop ze en plant ze in de tuin. Maar nóóit pal naast een ander gras. HEBBEN goed zoekt, hoeft niet veel meer dan 8 euro per vierkante meter te betalen. Dat de prijs van hennep is gedaald, is niet te danken aan de groene en duurzame bouwstijl in Nederland. De opmars van hen- nepgebruik komt vooral door de landen om ons heen. Daar wordt veel vaker in eigen be heer gebouwd, terwijl we dat hier overlaten aan grote aannemers, die veel woningen in serie opleveren. Hoewel klanten steeds meer voorzieningen kunnen kiezen, is dat op het gebied van isolatiematerialen nog nauwelijks het geval. In België en Duitsland wordt veel in eigen beheer gebouwd. De toekomstige bewoners denken daardoor goed na over de gebruikte bouwmaterialen. Het blijkt dat de keuze dan snel valt op natuurlijke materialen, die zorgen voor een gezonder leefklimaat. Dat hennep vaker wordt gekozen, is lo gisch. Het is een snelgroeiende plant, die in zijn geheel tot isolatiemateriaal kan worden verwerkt. Door de snelle groei is het voor producenten veel makkelijker genoeg hen nep te produceren. Bovendien zuivert hen nep ook nog de lucht, door grote hoeveelhe den kooldioxide om te zetten in zuurstof. Daarnaast heeft hennep een zeer sterke vochtregulerende werking. Bij vochtopna- me blijft de isolerende werking ongeveer hetzelfde. Je hoeft daardoor geen folie tegen vocht tegen de isolatie te zetten. Dat is ook direct het nadeel van hennep: je kunt het niet gebruiken op al te vochtige plekken. Maar toepassing in het dak, de muur en de vloer is geen probleem. In vergelijking met glaswol is het werken met hennep een verademing. Het materiaal bevat geen kleine glasdeeltjes, die dagen la ter nog verschrikkelijke jeuk kunnen geven. Hennep is stofvrij te verwerken en met een normale kartelzaag op maat te snijden. Het enige probleem is dat het materiaal nog niet in de gewone bouwmarkt ligt en dat je het internet op moet als je ermee aan de slag wilt. Maar dat mag tegenwoordig eigen lijk geen probleem meer zijn. Het probleem van kunstma tige isolatiematerialen als steenwol en folie is dat die het huis luchtdicht maken. Daardoor wordt de lucht nauwelijks meer ververst. VRIJDAG 27 MAART 2015 Algemene Nederlandse Verlichtings In dustrie Almelo. Dat lijkt een naam van lang geleden. Dat is het ook, maar er wordt gepoogd het weer bekend te maken. ANVIA was in de jaren vijftig, zestig van de vorige eeuw een toon aangevende fabriek die lampen maak te naar ontwerpen van J.J.M. Hooger- vorst. Het bedrijf ging in 1997 failliet, maar de Nederlandse producent Mi chel Klein kocht de rechten en startte de productie weer op. Er worden half april drie lampen uitgebracht. Zoals deze tafel/bureaulamp, De Directeur: eerbetoon aan ANVIA-oprichter Max Liebert. In deze tafellamp is een mix van aluminium, messing en staal toe- Tafellamp De Directeur, foto's PR gepast. Hij is 42 centimeter hoog, de kap heeft een diameter van 24,5 centi meter. Uitgevoerd met een E27 fitting kost De Directeur 299 euro, met geïn tegreerde ledmodule 399 euro. www.anvia.nl Ontwerpster Monica Richards heeft iets met kleur én natuurlijke materia len. Vilt, denim en jute hebben haar voorkeur. En dan liefst toegepast in sprekende kleuren. Die materialen gebruikt de Britse onder meer voor haar collectie vrolijke deurstoppers. Hond Max is een van haar creaties. Max the Dog is 'bekleed' met stevige spijkerstof en weegt ongeveer 1,5 ki lo. Zwaar genoeg om bijvoorbeeld de hordeur richting tuin of balkon deze zomer constant op een luchtig stand je te houden. Richards maakt al haar creaties met de hand, zodat je altijd een 'uniek' beest bij de deur hebt zitten. Behalve Deurstopper Max the Dog. voor een hond kan de klant kiezen voor deurstoppers in de vorm van een haan, olifant, nijlpaard of varken. Alle verkrijgbaar in diverse kleuren, onder meer bij Fonq.nl. Vanaf 34,95 euro. www.monicarichards.co.uk Natuurlijk! Dimitri Alderweireldt - Natuurlijk isoleren. Lannoo, 29,99 euro. www.lannoo.be/natuurlijk-isoleren www.duurzaamthuis.nl;www.woonbewust.nl; www.vibe.be reageren? wonen@depersdienst.nl Hennep is stofvrij te verwerken en met een normale kartelzaag op maat te snijden. Het enige probleem is dat het materiaal nog niet in de gewone bouw markt ligt. foto's DesignPress

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57