'De copiloot was waarschijnlijk erg ongelukkig, of psychotisch' Frans dorp opent hart Lentekorting bij Stip stóstipreizen.nl VLIEGRAMP GERMANWINGS zou zijn toestel bewust hebben laten crashen. Wat gebeurde er in de cockpit? 8-daagse Rondreis l Toscane 1 Ik Totaal NIEUW: Cruise.nl „Er moet wel iets zijn gebeurd dat hem wanhopig maakte", zegt hoogleraar psychologie Ad Kerk hof van de Vrije Universiteit in Amsterdam. „De Duitse lucht vaartmaatschappij spreekt van een onberispelijk persoon, een brave burger die bij zijn vader en moeder woonde. Waarschijnlijk is hij erg ongelukkig en radeloos geweest. Of hij was psychotisch of hallucineerde en verloor ieder contact met de realiteit." Kerkhof legt uit dat bij zelfmoord 'tunnelvisie' kan optreden. „Ik sprak iemand kort na een suïcide poging. Hij vertelde dat hij de laat ste dagen nergens anders ruimte voor had dan de steeds herhalen de gedachte dat hij moest stoppen met denken, voelen, leven. Hij had geen moment meer aan zijn vrouw en kinderen gedacht. Wie zich voor de trein gooit, denkt ook niet aan de machinist of de reizigers. De vraag is of deze pi loot nog stil heeft gestaan bij het feit dat er passagiers waren of dat hij daar nog waarde aan heeft ge hecht toen hij zijn besluit nam." Het komt wel vaker voor dat pilo ten hun toestel gebruiken voor 'de laatste landing'. Maar dan gaat het vrijwel altijd om mannen die alleen in een privévliegtuigje vlo gen, zegt Marieke Liem, docent criminologie aan de Universiteit Leiden. Als zelfmoordenaars op zettelijk anderen meenemen in de dood, zijn dat meestal familie leden, bijvoorbeeld een (ex-)vrouw of vriendin, en kinde ren. Is het geen familie, dan verte genwoordigen de slachtoffers een bepaald kwaad, zegt Liem. Ze re presenteren een tegenstander, vij and of ideologie, zoals bij aansla gen van zelfmoordterroristen. Iemand kan, voordat hij zichzelf doodt, een bloedbad aanrichten op school, omdat hij de slachtof fers verantwoordelijk houdt voor pesten. „Of hij gaat naar zijn werk plek als hij ontslag heeft gekregen en ziet in alle werknemers verte genwoordigers van zijn baas." Maar de actie van de piloot past niet in dit plaatje, zegt Liem. „Waarom zou je zoveel mensen mee de dood innemen die niets representeren?" Wie suïcide pleegt, beslist dit vaak 24 tot 4 uur tevoren, zegt Liem. „Mensen denken vaak dat er weken van plannen aan vooraf gaat. Maar vaak genoeg zien we dat het door angst en wanhoop een heel impulsieve daad is." RECONSTRUCTIE De COpÜOOt BEVEILIGING COCKPITDEUR AIRBUS 320 CABINE-ZIJDE COCKPIT-ZIJDE „Er wonen 150 mensen in dit dorp en er zaten 150 mensen in het vliegtuig", zegt de burgemees ter van Le Vernet in de Franse Al pen. „De crash was het equivalent van de vernietiging van ons hele dorp." Dat dorp, diep geraakt, voelde dat het zijn hart moest openen voor de honderden nabestaanden die gisteren een ceremonie bijwoon den. De burgervader werd over stelpt met telefoontjes van dorpe lingen die slaapplaatsen aanbo den. Tot hen behoren Ed en Astrid van der Beek (beiden 50) die tien jaar geleden Alkmaar verruilden voor Le Vernet, waar ze een camping runnen. „We hebben onmiddel lijk onze twee mobilhomes ter be schikking gesteld", zegt Ed. Het echtpaar wil op geen enkele wijze profiteren van de ramp, die hun dorp op de kaart heeft gezet. „We hebben de wandelroute naar de plek van de ramp van de websi te gehaald", zegt Astrid. „We zit ten hier niet te wachten op ramp toerisme." Ed en Astrid waren de dag van de ramp vertrokken voor een weekje zie stipreizen.nl/ittos vertrek! KLM «D-AIPZ 8 e o e e o o door Wilma de Cort AMSTERDAM - Waarom zou de copi loot (27) van het toestel van Ger- manwings 149 mensen mee de dood in hebben gesleept? De cockpitdeur kan vanaf de cabine-zijde met een code geopend worden. De piloten kunnen - na visuele controle - de deur handmatig of met een schakelaar op het bedieningspaneel openen. elektronische ontgrendeling d.m.v. code 3" camera vergrendeling spionnetje handgreep monitor handmatige ontgrendeling ontsnappings paneel met ontgrendel- pennen door onze correspondent Cees van Zweeden LE VERNET - Toen dinsdag een Duit se Airbus 320 op het grondgebied van zijn gemeente crashte, wist burgemeester Francois Balique dat hem een ongewone taak wachtte: hij zou evenveel overlijdensaktes moeten tekenen als zijn dorpje in woners telde. korting per c boeking J lontecatini Terme Florence Volt San april t/m oktober incl. vliegreis, hotels, ontbijt, rondreis en Nederlandsspr. reisleiding o.a. Pisa, Lucca, Florence, Siena en San Gimignano 6 x diner voor slechts 35 p.p. NormaalY Gegarandeerd MoldoVita Ht Cimpulu na/few Boekarest mei t/m september inclusief vliegreis per KLM, rondreis, hotels met ontbijt en diner en Nederlands sprekende reisleiding o.a. Predeal, Humor en Cluj zie stipreizen.nl/rohro boek online of bel met 088 - 70 70 600 ANVR Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds/ '■aB!r KJ/-' reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Kijk dus snel op cruise.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4