Officier: Verwondering over tal van declaraties Zeeland kan extra steun gebruiken Rokjeslamento NIEUW LOGO PROVINCIE 26 ZEELAND Het nieuwe logo van de provincie zonder leeuw zorgde voor een hoop commotie. Dit waren de alternatieven, zo is gekozen. vrijdag Onlangs deed de zon zich een paar midda gen gelden, en met een was het raak: mannenjammerdag diende zich aan. Mannenjammerdag: dat is de dag waarop alle man nen opeens beginnen te jamme ren over rokjesdag. Meestal is het op mannenjammerdag nog lang niet zo warm dat vrouwen daadwerkelijk rokjes dragen. Wij weten wel beter. Maar die eerste schuchtere zonnestraal tjes roepen direct het manne lijk verlangen naar rokjesdag op. Rokjesdag is overigens een echt Randstadfenomeen. Hier in de Biblebelt is het voor een groot gedeelte van de vrouwelij ke bevolking elke dag rokjes dag. Misschien niet met het ero- tiserende vrijheidsgevoel dat het mannelijke smaldeel erop projecteert, maar rokken zijn hier beslist niet voorbehouden aan zonnige dagen. Hoewel ik niet tot het godvre zende contingent behoor, is het ook voor mij elke dag rokjes dag. Niet omdat de Almachtige dat wil, maar omdat rokjes mij nu eenmaal veel meer kunnen bekoren dan broeken. Kleding is voor mij een creatief uitings middel, en de combinatie van panty, rok en schoen biedt veel meer mogelijkheden dan de simpele lijnvoering en vlakver deling van een broek. Rokjesdag heeft natuurlijk ook een seksuele bijklank, hoewel wijlen Martin Bril (de grondleg ger van rokjesdag) dit ontken de; het ging hem erom dat alle vrouwen tegelijkertijd voor het eerst hun blote benen tonen. Het blijft een raadsel waarom dit Bril zo fascineerde. Juist het feit dat hij er herhaaldelijk over schreef, maakt rokjesdag tot een fetisjistische aangelegen heid. En dat maakt Mannenjam merdag weer tot zo'n irritante dag. Want als vrouw kan je het met rokjes nooit echt goed doen. Is de rok te kort, ben je een slet; is-ie te lang, ben je frigide. Een rokje dat prima oogt als je voor de spiegel staat, wordt gênant op het moment dat je gaat zit ten. En op mannenjammerdag blijkt dat we ons niet alleen druk moeten maken over leng te, maar ook nog eens over ti ming. Pfïïf... Integriteit vraagt volgens haar om transparantie en controleerbaar heid, het voorkomen van belan genverstrengeling, zelfs het voor komen van de schijn daarvan. Po litieke ambtsdragers moeten zich dan ook voortdurend bewust zijn van het feit dat ze niet alleen ver antwoord met publieke middelen moeten omgaan maar ook helder moeten zijn over de door hen ge maakte kosten. Ten aanzien van de declaraties van ex-wethouder Jacques Da- men van Vlissingen zei ze dat ze zich verwondert over tal van de claraties. „Vragen rijzen over de functionaliteit van gemaakte rit ten en de aannemelijkheid van de claraties. „Van transparantie en controleerbaarheid is bij veel de claraties nauwelijks sprake." Het Openbaar Ministerie (OM) heeft uiteindelijk besloten Da- men op basis van vier 'valse' de claraties te vervolgen. En voor het feit dat hij valselijk had opgege ven aan de Boulevard Bankert te wonen. Tijdens de rechtszaak kwam echter ook aan de orde dat Damen opvallend vaak te vinden was in de provincie Utrecht. Daar had hij een woning en het viel op dat hij wel heel vaak op de vrijdag iets te doen had in die provincie. De beide vorige keren liet Damen MIDDELBURG - Het nieuwe organi satielogo van de provincie moest aanvankelijk slechts een moderne re versie worden van het 24 jaar oude beeldmerk. Een 'dooront wikkeling van de merkstijl Land in Zee op een heel bescheiden ma nier', mét leeuw. Dat blijkt uit de oorspronkelijke opdracht van Ge deputeerde Staten (GS). De PZC heeft met een beroep op de Wet Openbaarheid van Be stuur de verschillende ontwerpen en bijhorende argumentatie opge vraagd in het besluitvormingspro ces van het fel bestreden nieuwe logo. Uit een vergelijk van de start notitie van GS (30 juni 2014) en de briefing (2 juli) aan grafisch be drijf Das Buro in Rotterdam blijkt dat de leeuw in eerste instantie heilig was verklaard. „In de geac tualiseerde huisstijl blijven we ge bruik maken van de leeuw", valt verstek gaan. Gisteren was hij er wel, maar hij ging niet in op de vragen van de rechtbank. Volgens de ex-wethouder is hij daar te ziek voor. Hij heeft hartproble men en een burn-out. Ondanks herhaaldelijk aandringen van rechters bleef hij zich op zijn zwijgrecht beroepen en verwees hij naar een eerdere verklaring. Maar in die verklaring, zo stelden de rechters, geeft hij geen afdoen de uitleg voor de bewuste declara ties en het op papier verhuizen naar de Boulevard Bankert. Da men wilde zelfs geen antwoord geven toen een van de rechters hem een formulier voorhield en vroeg of zijn handschift op het be wuste blad stond. Advocate Nienke Smeets pleitte voor vrijspraak. Ze wees erop dat een gemeente tot aangifte ver plicht is als het om fraude gaat. Omdat de gemeente dat niet heeft gedaan, daar was geen raads- meerderheid voor te vinden, gaat het volgens haar niet om ernstige vergrijpen maar om vergissingen. En ze wees er ook op dat haar cliënt alle geleden schade heeft te rug betaald. En de woning aan de boulevard had hij alleen gebruikt als postadres. „Dat wist toch ieder een." Uitspraak 9 april. te lezen in de briefing en toelich ting voor Das Buro. Dat uitgangspunt werd echter di rect al in de eerste overlegsessie op 26 augustus 2014 verlaten. „Men wil een groter verschil ma ken", staat in aantekeningen van een medewerker van de afdeling communicatie. „Dit logo ligt te dicht bij het logo van 1991." Dat besluit werd genomen op basis van 'voortschrijdend inzicht', toen GS het iets strakker vormge geven ontwerp voor zich zagen. Het eerste schetsvoorstel sloot te weinig aan bij de lei dende merkstijl en was te wei nig toekomstge richt, luidde het oordeel. De vervolgopdracht voor Das Bu ro in Rotterdam leverde drie alter natieven op. In slechts één geval is de leeuw nog terug te vinden. Van die variant zélf zijn nog wel drie versies gepresenteerd: waar van twee met een grote gestyleer- de lichtbruine leeuwenkop boven de tekst 'Provincie Zeeland' en één waar de kop aan het eind in het klein de tekstregel afsluit. Die versie (zie optie 1 hiernaast) moest uiteindelijk concurreren met de twee leeuwloze opties (2 en 3). Optie 1 sneuvelde omdat daar naar oordeel van de betrok ken communicatiemedewerkers en GS toch nog te veel het accent lag op 'de provincie als bestuurs laag'. In opties twee en drie draait het meer om 'het gebied Zeeland dan om de provinciale organisa tie', aldus de achterliggende ge dachte. Uit de aantekeningen: „Ge bied staat voorop. Er is gekozen voor optie drie. Deze wordt het meest toekomstgericht gevonden en het meest passend bij de merk stijl. Daarmee vervalt de leeuw in het logo van de provin ciale organisatie. De leeuw in het wapen en de vlag blijven, die staan voor het gebied Zeeland. En die zal ook op momenten worden toegepast, waar deze heraldiek past. Bijvoorbeeld bij ontvangsten van ministers." De gekozen optie drie uit de over legsessie van 6 oktober is door Das Buro verder uitgewerkt tot het eindresultaat, dat begin janua ri werd gepresenteerd en een storm aan kritiek oogste uit de sa menleving. Het 'schildje' in dit ontwerp symboliseert het Zeeuw se land (bruin) en de zee. Uit de aantekeningen: „Ook staat de naam Zeeland groter dan provin cie, dat spreekt de aanwezigen aan. De provincie zet zich in voor het gebied, het gebied is belangrij ker dan de provinciale organisa tie. Het is zo een duidelijk familie lid van de merkstijl." Die merkstijl De huisstijl moet de kracht van het merk Zeeland optimaal benutten wordt geza menlijk ont wikkeld met de NV Econo mische Impuls, de Stichting Promotie Zee land Delta en gemeenten. Uit de briefing: „De huisstijl van de provincie Zeeland moet de kracht van het merk Zee land optimaal benutten. Provin cie is immers regisseur van het merk Zeeland en zet samen met anderen Zeeland op de kaart." Het nieuwe logo staat inmiddels op de website. Op voorhand zijn er ook ontwerpen gemaakt voor onder meer nieuwe visitekaartjes, briefpapier, enveloppen, nota's, of ficiële mededelingen en uitnodi gingen. De ontwerpkosten bedra gen 15.359 euro. Daarnaast kost de invoering op de 'huisstijldragers' 14.747 euro. Provinciale Staten dwongen vorige maand af dat het nieuwe logo wordt vervangen door een versie mét leeuw, die na melijk ook de Zeeuwse identiteit belichaamt. Of dit betekent dat Das Buro opnieuw aan het teke nen wordt gezet, of alsnog wordt teruggegrepen op (een variant van) optie 1 van 6 oktober, moet het nieuwe college van GS de ko mende weken besluiten. Tot dat moment verkiezen verantwoorde lijk gedeputeerde Carla Schönknecht en haar collega's te zwijgen over het creatieve proces. Die boodschap gaven drie Zeeuw en donderdag mee aan de Tweede Kamer. Die praat op 8 april over bevolkingsdaling. Óm te horen wat in het land speelt, nodigde de Kamer donderdag deskundigen uit. Burgemeester Annemiek Jet ten van Sluis vroeg aandacht voor de financiële steun van krimpre- gio's. De provincie en de Zeeuwse gemeenten krijgen nu nog extra geld van het rijk om de gevolgen van leegloop op te vangen. Maar die bijdrage loopt dit jaar af. Vol gens haar moet het Rijk blijven helpen om de regio leefbaar te houden. „Mensen moeten het ge voel hebben dat in hun regio wordt geïnvesteerd. Dat is nu niet zo." Geld is niet het enige dat Zee land nodig heeft, zei Harry van Waveren van het Nationaal Net werk Bevolkingsdaling. „Zeeuw en die een baan over de grens zoe ken, hebben meer aan persoonlij- ke begeleiding dan aan een websi te." Voorheen kregen Zeeuwen persoonlijke begeleiding, maar die is wegbezuinigd. Nu kunnen mensen terecht op een website en bij lokale informatiepunten. „De praktijk leert dat mensen met persoonlijke begeleiding wel een baan vinden. Als gemeenten met oplossingen komen, kijk dan hoe je kunt helpen." Ook pleitte hij voor maatregelen om woning leegstand en verarming van huis eigenaren tegen te gaan. Ronald de Back van WerkServicePunt Zeeuws-Vlaanderen verwees naar de ontslagronde bij ZorgSaam. „In de regio is geen werk, over de grens wel." Hij pleitte voor lande lijke steun voor de lokale bemid deling naar een nieuwe baan. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie Yolanda van Setten zei gistermid dag heel duidelijk. „Integriteit is meer dan regels en procedures vol- gen. GS laten de leeuw door Marcel Modde Jacques Damen verscheen gisteren wel in de recht bank, maar deed er verder het zwijgen toe Gedeputeerde Carla Schönknecht (Promotie, WD). Uit de briefing voor Das Buro door Jeffrey Kutterink OEN HAAG - Zeeland heeft een extra steuntje in de rug nodig om de leegloop van de provincie op te kunnen vangen. Het gaat om geld, soepeler regels, maar ook om een helpende hand. Tweede Kamer vraagt ter voorbereiding van een de bat over krimp waar de re gio mee geholpen is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26