'Wij zijn cultureel erfgoed' VERDIEPING 13 Veel animo voor opleiding Niemand zit te wachten op malloten met baard en waxjas aan die hun schapen uitlaten dersgeslacht als de mensen die ik inhuur. Zij gaan ook met een stok en een hond de hei op. Ik zie weinig verschillen." Dat de 'traditionele' herders hun eigen gilde heb ben opgericht in plaats van zich aan te slui ten bij de bestaande herdersvereniging, vindt hij jammer. „Ze willen kennis uitwis selen om verder te professionaliseren? Dat kan ook bij ons." In een gesprek met herders van verschillen de bloedgroepen sprak staatssecretaris Dijksma van Economische Zaken onlangs haar ergernis uit over het geruzie in de we reld rond de schaapskooi. Ze riep de ver schillende organisaties op om tot eensge zindheid te komen. Die lijkt niet dichterbij met de oprichting van het gilde. Econoom Raymond Schrijver van onder zoeksinstituut Alterra heeft begrip voor de positie van de traditionele herders, die hij adviseert. „Hun manier van werken maakt het lastig om meer dan een droge boterham te verdie nen. Zo doen zij niet aan drukbegrazing (een stuk heide intensief laten begrazen door de schapen binnen een tijdelijke om heining te laten lopen, red). Wol en vlees leveren weinig op, herders moeten het vooral hebben van begrazingsopdrachten. De vergoedingen liggen vast per hectare. Met een kleine kudde in een klein gebied ben je in het nadeel." Net als Sinterklaas moet de herder met zijn kudde - zeldzame - scha pen een plek krij gen op de lijst van Nederlands immaterieel cultureel erfgoed. Het Gilde van Traditionele Schaapherders heeft een aan vraag ingediend. Het gilde wordt vandaag opgericht om het ambacht van herder voor uitsterven te behoeden. Zo komt er een steunfonds voor noodlijdende leden en gaat het gilde via een meester-gezelsys- teem kennis uitwisselen. Heuglijk nieuws, vindt Tweede Kamerlid Lutz Jacobi (PvdA). Zij pleit in Den Haag al jaren voor steun aan de beroeps groep. „Deze mensen doen be langrijk werk, zoals het instand houden van schaapsrassen die bijna uitgestorven waren. Dat zorgt voor extra kosten die het lastig maken te concurreren met commercieel gedreven be- grazingsbedrijven." Onderzoeksinstituut Alterra on derzoekt in opdracht van het gilde of er structurele oplossin gen zijn voor de problemen waar de herders tegenaan lo pen. Natuurmonumenten draagt met to.ooo euro bij aan de op richting van het gilde. „Traditio nele herders leveren een belang rijke bijdrage aan onze natuur. Recreanten zien dat nostal gische plaatje in het landschap graag", zegt woordvoerster Mar- greet van Beem. „Bij het moder ne herdersvak komt veel kijken: ondernemerschap, opdrachten verwerven. Het is goed dat daar via het gilde aandacht voor komt." In augustus gaat een herdersoplei ding van start. Het MBO Helicon in Velp heeft daarvoor bijna twee ton sub sidie gekregen van het ministerie van Economische Za ken. De interesse is groot: er is al een veelvoud aan aan meldingen voor de twintig beschikba re plaatsen. De deel tijdopleiding duurt twee jaar en behan delt uiteenlopende aspecten van het be roep: van terrein kennis en werken met honden tot on dernemersvaardig heden en voorlich ting geven aan een schoolklas. Volgens Helicon is in Nederland be hoefte aan dertig nieuwe herders per jaar. Natuurmonu menten betwijfelt dat. „Niet voor alle afgestudeerden zal werk zijn." Het is niet bekend hoeveel herders er nu zijn. Schattingen lopen uiteen van honderd tot twee honderd. Zij wer ken niet alleen op de heide, maar ook op dijken, in dui nen en stadsparken. 'W - -iTSS VRIJDAG 27 MAART 2015 Sjraar van Beek, schapenhouder Stijn Hilgers heeft nog geen werk voor zijn schapen en weet niet hoe het verder moet. „Ik pak nu al alles aan. Loop als een clown voor mijn kudde uit met toeristen." foto Jeroen van Eijndhoven/Beeld Werkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13