Een nieuw gilde moet de traditionele herder voor uitsterven behoe den. Die legt het nu af tegen commerciële begrazingsbedrijven. „Ze huren gelukszoekers in en sturen die de hei op." 12 VERDIEPING SCHAPEN HOEDEN Hilgers. „Ze zijn eigenlijk schapenboeren. Bij ons staat de natuur voorop, hun voor naamste doel is lamsvlees produceren. Zij mesten hun lammeren af met brok. In de zomer huren ze een stel gelukszoekers in die ze de hei opsturen. Op kantoor hebben ze professionals zitten die begrazingsop- drachten binnenhengelen. Zie daar maar eens mee te concurreren als je zelf tien uur per dag met je dieren bezig bent." Volgens Sjraar van Beek, schapenhouder en secretaris van herdersvereniging Ge- scheperde Schaapskudden Nederland, is dat onzin. Met tien herders in dienst is de ondernemer uit Venlo de grootste concur rent van de gildeherders. Voor dit jaar heeft hij tientallen opdrachten binnenge sleept. Daar is niets oneerlijks aan, zegt hij. „De meeste kreeg ik omdat ik al jaren goed werk lever voor natuurorganisaties. Bij de opdrachten die zijn aanbesteed, wordt niet alleen gekeken naar de prijs. Ik ben eco loog. Je moet zorgen dat de heide er per fect bij ligt, net zoals een loodgieter goed werk moet leveren. Het aantal herders is de afgelopen jaren verveelvoudigd. De spel regels zijn veranderd, de sector wordt vol wassen. Op malloten die hun baard laten groeien, een waxjas aantrekken en hun schapen komen uitlaten, zit niemand meer te wachten." De natuurorganisaties bevestigen dat prijs alleen nooit doorslaggevend is. Ze kijken ook naar de kwaliteit van het begrazings- plan dat de herder indient. Zo is de op dracht voor de Regte Heide niet alleen naar een ander gegaan omdat die goedko per was dan Hilgers, zegt Hans Schep van het Brabants Landschap. „Met Hilgers heb ben we minder goede ervaring. Afspraken nakomen is niet zijn sterkste punt." Dat herders als Hilgers de heide in hun ei gen streek claimen, gaat er bij Van Beek niet in. „De heide is niet van hen. Vijftig jaar gele den was het beroep bijna uitgestorven. Her ders mogen zichzelf traditioneel noemen, maar zij stammen net zo min uit een her- Ze zijn net geboren en nu al doen de mekkerende lam metjes hun best om hun blatende moeders te over stemmen. Een oude loods op een voormalig legerter- rein bij Oirschot doet tijde lijk dienst als kraamkamer voor honderden Kempische Heideschapen. Een vrolijk tafe reel, in het vroege voorjaar. Herder Stijn Hilgers heeft weinig reden tot lachen. Vanaf april zou hij met zijn dieren de hei op gaan, maar hij heeft net gehoord dat hij niet welkom is op de Regte Heide, een natuurgebied bij Tilburg. „De afgelo pen jaren heb ik mijn schapen daar gratis ingezet, in de hoop dat ik de opdracht zou krijgen om de heide dit jaar tegen een ver goeding te beheren. Maar Brabants Land schap, de eigenaar van het gebied, vond me te duur. Het heeft een offerte gevraagd bij een ander bedrijf. Dat komt niet uit de streek en zegt goedkoper te kunnen wer ken." Hilgers zit in zijn maag met 250 schapen waar hij geen bestemming voor heeft. „Ze hebben me in de winter voer en werk ge kost. Ze leveren me nu niks op. Als ik geen nieuw project vind, moet ik grond pach ten. Hoe krijg ik mijn begroting dan rond? Ik pak al alles aan. Ik begeleid stagiaires en loop als een clown voor mijn kudde uit met toeristen." Hilgers is niet de enige herder die moeite heeft het hoofd boven water te houden. Af gelopen jaren trokken er meer aan de bel. Zo dreigde de Gelderse Chris Grinwis twee jaar geleden zijn vierhonderd scha pen naar het slachthuis te brengen nadat hij een opdracht misliep. In Zeeland ont stond ophef toen subsidies voor schaapher ders werden ingetrokken. Volgens het Gil de van Traditionele Schaapherders, dat van daag wordt opgericht, staat hun beroep ern stig onder druk door jarenlange bezuinigin gen en slecht aanbestedingsbeleid van na tuurorganisaties en overheden. Die betalen herders om met hun natuurlijke grasmaaiers te voorkomen dat schrale hei de verandert in weides of bos. Dat werkt beter dan maaien en plaggen. De dieren fungeren als ecologische taxi's tussen de versplinterde heidegebieden, vertelt Hil gers. „Schapen nemen zaden, sporen en in secteneitjes mee in hun vacht en maag. Die poepen ze op een andere plek uit. Zo zorgen ze voor een grotere natuurlijke rijk dom. Zonder schapen is het snel gedaan met soorten als de klokjesgentiaan en de gladde slang." De traditionele manier waarop de herders van het gilde werken, botst met die van commerciëlere bedrijven. Waar zij het lief ste rondtrekken in hun eigen streek, heeft de concurrentie er geen probleem mee om in te tekenen op begrazingsopdrachten bui ten de regio. „In mijn woonplaats, op de heide waar ik al zeventien jaar werk, wor den projecten voor mijn neus weggekaapt door ondernemers die schapen met diesel wagens door het land slepen", fulmineert door Annemieke van Dongen Herders die heidegebieden op een traditione le manier beheren met hun schapen, zoals Chris Grinwis (foto), hebben moeite om rond te komen, foto Hans van de Vlekkert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12