Politiechef 'vergaf dubieuze diamanten China jaagt in het buitenland op 'vossen' BUITENLAND 11 De commissaris stelt te zijn 'verge ten' dat handelaar N. (57) hem de diamanten enkele maanden gele den in bewaring had gegeven. Het parket van Mechelen trof ze aan tijdens huiszoeking in D.'s vil la, evenals goud en 50.000 euro cash. De commissaris werd in het weekend gearresteerd. Hij had de interesse van het parket gewekt omdat hij in enkele maanden on geveer 12.000 dollar had gewis seld. Het Antwerpse wisselkan toor trok hierover aan de bel. Waarom N. de diamanten aan de vermaarde en door de diamantsec tor gevreesde politieman gaf, is onduidelijk. Mogelijk verwachtte de diamantair controle van de fis cus en verrichtte D. een 'vrienden dienst'. De handelaar spreekt dat tegen. Hij zit vast op verdenking van witwassen en heling. D. maakte bij de federale politie in Antwerpen naam met zijn jacht op diamantzwendelaars, vaak samen met aanklager Peter van Calster. Diamanthandelaar N., een Indiër die in Antwerpen woont, werd door hen verdacht van belastingontduiking via Zwit serland. Hij stond op een lijst klanten van de bank HSBC. Met hulp van advocaten en lobbyis ten, die omtrent de 'heksenjacht' een conflict binnen de politie wis ten te veroorzaken, werden com missaris D. en aanklager Van Cal ster in 2011 van de zaak afgehaald. Collega's van D. vragen zich af of hij er door de diamantair mis schien is ingeluisd. SANAA - Even voor drieën worden we uit onze slaap gerukt, net als de meeste van de bijna twee miljoen inwoners van de Jemeniti- sche hoofdstad Sanaa. Sau- dische straaljagers laten hun bommen vallen rond het vliegveld, ten noor den van de stad. De doffe ontploffingen galmen na in alle uithoeken van de stad. Het komt niet onver wacht, maar het is schrik ken als het toch menens wordt. De stroom valt uit. Mensen in de buurt den ken dat ook het presiden tieel paleis en de residen tie van oud-president Ali Abdullah Saleh doelwit zijn geweest. Tot even voor zonsopgang klinkt luchtafweergeschut. Resultaat: zeker zeven tien burgerdoden, onder wie vrouwen en kinde ren, omdat een woonwijk naast de luchthaven is ge raakt. Huizen liggen in puin en auto's zijn uitge brand. Naar verluidt is ook de landingsbaan van het vliegveld geraakt. De luchthaven is onbereik baar; er worden nog slachtoffers vanonder het puin gehaald. Vooralsnog reageren veel mensen laconiek op de nachtelijke bombarde menten, vooral degenen die ver van de inslagen wonen. „Leef je nog?", „Blij je heelhuids te zien!" Mensen houden de moed erin, lachen elkaar soli dair toe. Maar onderhuids zit woe de. „Ze willen Jemen ver nietigen. Het is allemaal eigenbelang," zegt een Je- meniet die zich tot geen van de twee belangrijkste rivaliserende groepen in het land rekent. „Nie mand denkt aan de men sen die de crisis moeten doorstaan." Radio-zenders laten tele fonische reacties horen van boze burgers ('Het is nu duidelijk wie onze vij and is!' 'Wie compenseert de slachtoffers? Niemand natuurlijk!'). Uit veel auto's in de stra ten schallen strijdliede ren van de 'Aanhangers van God', ofwel de Houthi-rebellen. Tijdens een grote demonstratie in het centrum wordt tegen de luchtaanval geprotes teerd. „Saudi-Arabië, laf aard!", scandeert een woe dende menigte. Slechts een enkeling ziet positieve kanten. Als de Arabische landen een front vormen kunnen ze misschien snel een eind maken aan de penibele si tuatie hier in Jemen, denkt een man die staat op anonimiteit, zelfs voor deze niet al te kritische noot. „De Jemenieten ko men er zelf niet uit, dat is de afgelopen maanden wel gebleken." Wie familie op het platte land heeft, maakt plannen om de stad te verlaten. „We gaan morgen weg. Je bent van harte welkom bij ons", laat een hulpvaar dige buurman weten. „Als je besluit weg te willen, dan rijdt mijn vrouw wel met jullie mee." De Chinese jacht op corrupte ambtenaren breidt zich uit over de wereld. Ambtenaren die naar het buitenland vluchten heten 'vossen'. Bij de jacht heeft Peking ook Nederland in het vizier. De nummer 6 van het lijstje meest gewilde vossen is Yang Xiuzhu. Al in 2005, twee jaar nadat ze Chi na ontvluchtte, werd ze in Neder land aangehouden. „We hebben een goede juridische samenwerking", antwoordde pre mier Rutte deze week in Shang hai op de vraag naar eventuele medewerking bij opsporing van economische vluchtelingen. Hoe die samenwerking eruit ziet, wil hij niet zeggen. Ook het Neder landse Openbaar Ministerie doet geen uitspraken over individuele gedetineerden. Het laatste bericht over Xiuzhu stamt uit 2006: er zou onderhan deld worden over haar uitleve ring. Het Chinese persbureau Xin hua meldde onlangs dat ze nog steeds in Nederland is. De voormalige broodjesverkoop ster kan amper lezen, zo wordt over haar geschreven. Maar ze klom op tot vice-burgemeester van de zuidwestelijke stad Wen- zhou. In 2003 zou ze 35 miljoen euro aan steekpenningen hebben opgestreken. De overheid heeft inmiddels ruim 15 miljoen euro aan vast goed en kapitaal weten te confis- queren. Maar Xiuzhu zou onder andere ook een woning in Man hattan bezitten die bij aankoop 4,41 miljoen euro kostte. De situatie van Yang Xiuzhu wordt gezien als typisch voor beeld van China's grote probleem met de jacht op vossen. Veel cor rupte ambtenaren en andere func tionarissen zijn gevlucht naar lan den waar China geen uitleverings verdrag mee heeft - zoals Neder land. „Marteling en afgedwongen valse bekentenissen komen veel voor in Chinese strafzaken", zegt Human Rights Watch. En er is nóg een re den om verdachten niet terug te sturen: wat te doen met het kapi taal dat deze ambtenaren mee brachten? Volgens Global Finan cial Integrity Group, vloeide er tussen 2005 en 2011 zo'n 2,44 bil joen euro illegaal het land uit. Pe king wil dat graag terug. Daarom zoekt het land hulp. Er zijn 49 po litiemensen naar 27 landen ge stuurd om dat te bewerkstelligen. De overheid zegt niets over het to tale aantal vluchtelingen, maar al leen al in de VS zouden ruim 150 'economische vluchtelingen' wo nen. In 2014 werden 680 verdach ten teruggebracht. Nederland zit met Yang Xiuzhu in zijn maag. Uitleveren kan niet, maar de rege ring wil China ook niet schoffe ren door niet uit te leveren. VRIJDAG 27 MAART 2015 door onze correspondent Petra Janbroers ANTWERPEN - De 500.000 euro aan diamanten die zaterdag zijn gevon den in het huis van de Antwerpse politiecommissaris Agim D. (46), behoren toe aan een diamantair naar wie D. enkele jaren geleden fraudeonderzoek deed. Commissaris stelt te zijn 'vergeten' dat de diamantair de edelstenen aan hem in bewaring had gegeven door onze correspondent Sarah Rijziger door onze correspondent Eefje Rammeloo PEKING - Een van de meest gewilde Chinese 'vossen' zit in een Neder landse cel. China wil haar dolgraag terug naar eigen land halen, maar Nederland lijkt niet mee te wer ken. Volgens Global Financial In tegrity Group vloeide er tus sen 2005 en 2011 2,44 bil joen euro illegaal China uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11