Holleeder houdt zijn mond in de rechtszaal wmm 8 BINNENLAND Het is een fenomeen in de Verenigde Staten: de Comic Con. Komend weekeinde wordt de allereerste in Nederland gehouden en het staat nu al vast dat het feestje een blijvertje is. Hij ging niet in op de belastende verklaringen over zijn betrokken heid bij liquidaties, die zijn zus sen Astrid en Sonja en zijn ex San dra over hem hebben afgelegd. De rechter vroeg nog of hij wilde rea geren. „Op dit moment niet", was zijn antwoord. Astrid Holleeder heeft onder meer verklaard dat haar broer mis daadverslaggever Peter R. de Vries zou hebben willen vermoor den. De Vries had aangifte gedaan wegens bedreiging door Hol leeder. De crimineel zou tegen zijn zus hebben gezegd dat als hij daarvoor moest gaan zitten, hij net als bij Thomas van der Bijl van tevoren een schutter zou regelen. Holleeder stond gisteren voor het eerst in het openbaar voor de recht bank voor zijn mogelijke betrok kenheid bij twee criminele afreke ningen. Het gaat om de moorden op Kees Houtman (2005) en Tho mas van der Bijl (2006). Ook wordt hij beschuldigd van deelname aan een criminele organi satie die zich onder meer bezig hield met liquidaties. Holleeder zou daarin met onder anderen Di- no Soerel, Fred Ros, Jesse R. en de Astrid Holleeder verklaarde dat haar broer misdaadver slaggever Peter R. de Vries wilde vermoorden Besmetting vlees met miltvuur stilgehouden In de herfst zijn honderden kilo's rundvlees verkocht die mogelijk besmet waren met miltvuur. Consumenten zijn daarover niet ingelicht door de Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA). Dat zegt voedselwaakhond Food- watch. Zwemleraar krijgt drie jaar voor ontucht De van ontucht beschuldigde zwemleraar Jacob V. (29) uit Soest is veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan een jaar voor waardelijk, omdat hij zich in 2013 en 2014 heeft vergrepen aan vijftien van zijn pupillen. Ook mag hij tien jaar niet als zwemleraar werken. geliquideerde Ali Akgün hebben sa mengewerkt. Holleeder blijft in voorarrest, be paalde de rechtbank. De moordver- dachte en zijn advocaat Stijn Fran ken gingen niet inhoudelijk in op de nieuwe verklaringen van zijn zussen en ex-vriendin. Holleeder zat op verzoek van het Openbaar Ministerie achter een zwart scherm. Daardoor kon hij geen contact leggen met het pu bliek. De getuigenissen van de drie vrou wen maken volgens de officieren van justitie duidelijk dat Holleeder ook achter de moorden op onder anderen Cor van Hout (2003), za kenman Willem Endstra (2004) en crimineel John Mieremet zit. Het OM beslist later of Holleeder ook voor deze liquidaties wordt ver volgd. Volgens Astrid wist Cor van Hout dat Willem hem zocht om hem wat aan te doen. Het motief was het inpikken van zijn bezittingen. 'Willem vroeg steeds naar Cor en waar die was.' Holleeder zou toen hebben geroepen: 'Hij gaat er aan, die dikke kankerhond'. Het OM zegt nu verschillende ver klaringen te hebben die op elkaar aansluiten. Er zijn tegen Holleeder ook verklaringen van de spijtoptan ten Peter la S., Fred Ros, Hidr K. en een bedreigde anonieme getuige. De zussen en de ex-vriendin kwa men gisteren naar buiten met hun verklaringen. Ze gaven interviews in de Telegraaf en in NRC Handels blad. De interviews veroorzaakten veel commotie. In Amsterdam werd be sloten om de zogenaamde 'Hol leeder-tour' stop te zetten. Deze rondleiding liep onder meer langs het geboortehuis en de stamkroeg van de crimineel. „Ik kan de tour echt niet meer verkopen nu we we ten dat Holleeder kinderen heeft bedreigd", aldus directeur Raoul Serrée van evenementenbureau Van Aemstel Produkties. Treinen langs Teuge gaan weer rijden Vanmiddag rijden er weer trei nen langs het Gelderse dorp Teuge. Het spoor raakte zondag zwaar beschadigd over een lengte van 250 meter doordat een trein tegen een auto was gereden. De trein liep uit de rails en ramde daarbij zes bo venleidingportalen. Opnieuw stoffelijke resten MH17 gevonden Nederlandse onderzoekers heb ben opnieuw stoffelijke resten gevonden van slachtoffers van rampvlucht MH17 van juli vo rig jaar. De resten zullen naar Charkov worden gebracht. Ook zijn persoonlijke bezittingen veiliggesteld, aldus het ministe rie van Veiligheid en Justitie. UTRECHT - Comic Con is een feest je voor liefhebbers van strips, ga mes, de superhelden van Marvel, cultseries als Star Trek, Pokémon en The Walking Dead en fdms met cultstatus als Back to the Future, de Saiu-reeks en Harry Potter. Fans kunnen er neuzen tussen strips, speelgoed en memorabilia, de nieuwste games proberen, films kijken, op de foto (tegen be taling) met hun favoriete acteurs en vooral elkaar tegenkomen, ver kleed of niet-verkleed. Herman Lankamp (34) uit Am sterdam is zo'n fan. In zijn geval van de Transformers. „En allerlei series uit de jaren tachtig. Sowie so van de First Generation Transfor mers, maar bijvoorbeeld ook van de Next Generation reeks van Star Trek. Jeugdsentiment is dat." Lankamp spaart ook alles van de Transformers. „Ik heb laatst een deel weggedaan, maar alweer een muur vol. Daar staan ook figuren tussen uit animatieseries en videogames van vroeger. He-Man, Alien, dat soort spul." Hij is een trouw bezoeker van de conventies van Transformersfans in Nederland, die BOTS worden genoemd. „De Dutch Comic Con is nieuw en voor mij interessant, omdat het van een niveau is dat je bijna niet ziet in Nederland, dat voor dit soort bijeenkomsten vaak te kleinschalig wordt gevonden. Die worden dan in België of Duitsland gehouden. De Comic Con wordt groots, er komen ac teurs, schrijvers. Je kunt er als je wilt twee dagen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat rondhan gen." Lankamp gaat vooral voor de ge zelligheid. „Je vrienden weer zien, het nieuwste spul kijken, misschien dat je een bekende ac teur ziet lopen." Zich verkleden doet de logistiek medewerker bij een Amsterdams ziekenhuis niet. „Ik heb bijvoor beeld wel een jack met het bat- mansymbool en T-shirt met De- cepticonlogo. Maar dat is subtiel, alleen een echte fan herkent het meteen." Of Lankamp representatiefis voor de gemiddelde fan? Die be staat helemaal niet, stelt Frank Bosman, cultuurtheoloog aan Tilburg University. „Op een Comic Con komt hoog- en laagop geleid, links en rechts, man en vrouw. Het is niet één bepaalde sociologische groep die zich er aan over geeft, het zijn mensen zo als jij en ik. Wat dat betreft lijkt het op carnaval." „Het idee dat computerspelletjes en manga's het domein zijn van dikke, puisterige pubers die geen vriendinnetje kunnen krijgen, is allang achterhaald", voegt hij toe. Bij een Comic Con komen ver schillende subculturen samen, zegt Bosman. „Je hebt de tradi tionele stripliefhebbers, gamers, mensen die - net als ik trouwens - aan spellen als Dungeons and Dragons en Magic the Gathering doen, mensen die gek zijn van Star Wars, van het Marveluniver- sum en ga zo maar door." Initiatiefnemer en eigenaar Ivan Lok mikt vooral op twintigers en dertigers die de tv-serie The Big Bang Theory leuk vinden, vertelt hij. Lok heeft een bedrijf dat Co mic Toys heet en kent de organisa tor van de New York Comic Con. Hij besloot het evenement naar Nederland te halen, omdat er hier eigenlijk niets was. „Ik stond wel op beurzen, maar die stelden in verhouding niet veel voor." Het had wat voeten in de aarde, maar uiteindelijk wist hij de Jaar- Juli 2014, de Comic Con International Convention in San Diego. Publiek vergaapt zich aan een Transformers-standbeeld. foto Sandy Huffaker/Reuters AMSTERDAM - Topcrimineel Willem Holleeder heeft gisteren zijn kaken stijf op elkaar gehouden bij de rechtbank in Amsterdam. AMSTERDAM HAARLEM UTRECHT DEN HAAG door Saskia Wassenaar Herman Lankamp, fan van Trans formers foto Marco Okhuizen Comicfeestje naar Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8