Ziggo maartaanbieding. Vierde poging naar de top van Mount Everes 66 Verhoog je beide BTW-tarieven naar 25 procent, dan haal je 20 miljard binnen GRATIS Profiteer nü en stap vóór 1 april over! BINNENLAND 7 Als politieke partijen hun stokpaardjes blijven berijden, komt dat eenvoudige belastingstelsel er nooit, leert een hoorzitting. al snel 20.000 euro). En ook dit jaar probeert hij via zijn website geld in te zamelen voor een goed doel: onderzoek naar de oorzaak van spierziekte ALS. De klimmer sport zich suf om in topcondititie te zijn. Daarbij brengt hij thuis twaalf uur per dag door in een zuurstoftent. Om zijn lichaam al te laten wennen aan de hoogte. Een voorbereiding die ook topsporters gebruiken. „Deze week heb ik voor het eerst op 5.000 meter geslapen. Mijn om geving ziet me nu wel een beetje als een exoot, maar ik wil goed voorbereid zijn." De Rotterdammer vliegt volgen de week naar Nepal en waagt rond 20 mei een poging de top te bereiken. In zijn expeditie klim men nog drie andere Nederlan ders mee. Tot nu toe stonden on geveer twintig Nederlanders op de top van de berg. In de klimwereld woedt al jaren discussie over de drukte op de berg. Door technische vooruit gang wordt het voor steeds meer mensen mogelijk Everest te be klimmen. Met als gevolg dat er let terlijk (klim)files omhoog zijn. In 2013 bereikten 500 mensen de top, van wie 150 op één dag. „Het circus eromheen maakt het min der leuk. Maar ik hoef niet als eer ste of als snelste boven te zijn. Ik wil wel graag de laatste zijn die in de problemen komt, daar train ik voor. Sterven doe je als je 80 bent in een warm bed, niet op mijn leeftijd op een berg." DEN HAAG - Zelden is politiek Den Haag zo eensgezind: het belasting stelsel is veel te ingewikkeld ge worden en de lasten op arbeid zijn te zwaar. De oplossing lijkt simpel: snoei flink in al die toesla gen, heffingskortingen en aftrek posten, verlaag de inkomstenbe lasting en hef meer belasting over andere zaken. Klaar is Kees. Maar zo gaat het dus niet. Al jaren niet. Gisteren gooide de Tweede Kamer er nog maar eens een hoor zitting tegenaan met knappe fisca le koppen uit de wetenschap en het bedrijfsleven. Hun ontnuchterende boodschap aan de parlementariërs: makkelijk wordt het niet. En als jullie vast houden aan jullie taboes en stok paardjes, komt er al helemaal niets van terecht. En wel hierom: Het is de heilige graal van PvdA en SP: laat gewone arbeiders meer overhouden in hun loonzakje door rijken met riante aandelen pakketten en een paar miljoen op de bank forser aan te slaan. Dat klinkt linkse kiezers sympathiek in de oren, maar realistisch is het niet, zegt hoogleraar fiscale econo mie Peter Kavelaars van de Eras mus Universiteit. Hij rekent voor: de belasting op ar beid is nu goed voor 140 van de 240 miljard euro die de overheid jaarlijks aan belastingpenningen binnenhaalt. De vermogenbelas ting brengt jaarlijks nog geen 4 miljard euro op. Wil je de lasten op arbeid echt verlagen - het kabi net mikt op 15 miljard euro - dan red je dat niet met alleen een ver schuiving naar een hogere vermo gensbelasting. Vergroenen dan? Vooral Groen- Links en D66 willen dat, maar ook dat valt nog niet mee. Het be leid werkt namelijk vaak té goed. Krijgen minder vervuilende lea seauto's allemaal een lagere bijtel ling? Hup, half Nederland bestelt bij de baas zo'n fiscaal voordelig karretje. Intussen loopt de staat miljarden euro's mis. Terwijl, zo doceert de Amsterdamse hoogle raar fiscale economie, het toch juist de bedoeling van belastingin ning is dat de overheid een stabie le inkomstenstroom heeft. Ge woon helemaal stoppen om via de fiscus het gedrag van burgers te beïnvloeden, stelt hij. Ah, de boodschappenkar. De ani mo om de BTW nogmaals te ver hogen is in Den Haag niet groot. Toch valt hier flink wat te halen: de omzetbelasting is inmiddels goed voor ruim 40 miljard euro aan opbrengsten. Verhoog je bei de BTW-tarieven naar 25 procent, dan haal je zo 20 miljard euro bin nen, zegt Kavelaars. Dat tikt ten minste aan. Maar het moet wel geleidelijk, an ders krijgt de economie een opta- ter. Nadeel is ook dat schilders, kappers en andere dienstverle ners duurder worden omdat zij BTW in rekening brengen. Hun loonkosten worden dan alsnog ho ger, en dat was nu net niet de be doeling. Het is veelzeggend dat de meest gehate belasting tegelijkertijd ook razend effectief is. De onroerende- zaakbelasting, geïnd door gemeen ten, zorgt voor stabiele inkom sten en verstoort de economie am per - je moet toch ergens wonen. De WD, die ooit de ozb helemaal wilde afschaffen, heeft al haar ve to uitgesproken tegen de verho ging van deze belasting voor hui zenbezitters. Een doorbraak is wel dat deze coa litie ervoor openstaat gemeenten meer belastingen te laten innen, nu die steeds meer rijkstaken overnemen. Boven op de ozb zou er dan een ingezetenenbelasting kunnen komen, die voor alle in woners geldt. Hier is het uiteindelijk allemaal om te doen: als werkgevers min der kwijt zijn aan loonkosten en werknemers iedere maand meer nettosalaris overhouden om uit te geven, zal er meer werkgelegen heid ontstaan. Het idee van het ka binet is om 10 miljard euro aan lasten te verschuiven naar andere grondslagen en 3 tot 5 miljard eu ro aan echte lastenverlichting te bieden. Geknoei, noemt PvdA-prominent en hoogleraar economie Willem Vermeend dat bedrag. Minstens het dubbele is volgens hem nodig om 'echt iets leuks' te kunnen doen. Hij stelt voor de belasting hervorming voor te bereiden en pas door te voeren na nieuwe ver kiezingen, als er 8 a 9 miljard eu ro aan meevallers klaarstaan. En als de Kamer zo nodig eerder met lastenverlichting wil komen, heeft Vermeend nog wel een tip: gebruik de meevaller van 4 mil jard die er komend jaar zit aan te komen om de eerste schijf in de inkomstenbelasting te verlagen. Dat levert iedereen 350 euro op. „Dan kun je naar huis", is zijn ad vies aan de Tweede Kamer. Interactieve HD-ontvanger t.w.v. €99 voor altijd verbonden DONDERDAG 26 MAART 2015 Lastig schrappen in belastingstelsel door Laurens Kok VERMOGEN MILIEU BTW WONING INKOMEN Peter Kavelaars, hoogleraar fiscale economie Na 6 maanden v.a. 45,95 p.m De aanbiedingen zijn geldig tot 1 april 2015 en zolang de voorraad strekt. De aanbiedingen zijn alleen geldig voor nieuwe Alles-in-1 of TV+Internet klanten die de afgelopen 6 maanden geen Alles-in-1 of TV+Internet hebben afgenomen en een jaarcontract afsluiten. De getoonde aanbiedingen kunnen afwijken van het werkelijke model. Kijk voor de overige actievoorwaarden op ziggo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7