Zeeuws toerisme n groeit het snelst RllSt en ruilllte Op Paasspeurtocht met hond voor dierenasiel TOLVRIJE ZATERDAG 26 ZEEUWS-VLAANDEREN CADZAND-MARITIEM Cursussen over alle facetten van digitale wereld DUS... DAGJE GOES Het duingebied bij Cadzand-Bad krijgt nieuwe paden, rust en recreatiepunten en een zilte moestuin. In deze drie provincies nam niet alleen het aantal buitenlandse gas ten toe, maar groeide ook het aan tal Nederlandse gasten sterk. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In Lim burg en Noord-Brabant is het aan tal gasten gelijk gebleven, in Flevo land bleef de groei beperkt tot 1 procent. Uit de cijfers van het CBS blijkt een tendens die in Zeeland al eer der is gesignaleerd, namelijk dat de groei voornamelijk afkomstig is van Duitsers en Belgen. In Ne derland verbleven in 2014 36 mil joen gasten in logiesaccommoda- ties. Dat was 6 procent meer dan in 2013. Daarmee werd de sterkste groei van de afgelopen zes jaar be reikt. Het aantal Nederlandse gas ten nam met 4 procent toe. Uit het buitenland kwamen 9 pro cent meer bezoekers. De toename van Duitse, Britse en Belgische gasten (met respectieve lijk 12, 11 en 10 procent) heeft de meeste invloed op de groei in 2014. Zij waren goed voor 54 pro cent van alle buitenlandse gasten in Nederland. Ook kwamen meer toeristen uit werelddelen als Aus tralië (15 procent), Azië en Afrika (beide 12 procent) naar Neder land, maar hun invloed op de tota le groei is beperkt door het lage aantal van 1,3 miljoen. Ter vergelij king: er kwamen drie keer zoveel Duitsers naar Nederland. Fijne lentemarkt in MFC Het Torentje In multifunctioneel centrum Het Torentje in Groede wordt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een lentemarkt gehouden. Het pand is ingericht met veel kraampjes met cadeauartike len, (paas)bloemstukjes, koek en gebak, streekproducten en woondecoraties. Ook is er kof fie met wafels of appeltaart. Dorpsbewoners doen de grote schoonmaak De dorpsraad van Westdorpe doet zaterdag mee aan Neder land Schoon! Vrijwilligers gaan tussen 13.00 uur en 16.00 uur de straat op om hun dorp te ontdoen van zwerfvuil. Het verzamelpunt is café De Tukker. Wie wil aansluiten bij de schoonmaakploeg is van har te welkom. Kleding- en speelgoed bij beurs 't Poppeke Bij kinderopvang 't Poppeke, aan de Hulsterweg 1F in Kloos- terzande, wordt zondag van 10.00 uur tot 12.00 uur een kin derkleding- en speelgoedbeurs gehouden. Kleding (maat 50 tot 176) en speelgoed kan van daag nog ingeleverd worden na aanmelding via ouderraadtpoppeke@live.nl. Vogelbeurs in zaaltje aan Edvard Grieghof In het zaaltje aan Edvard Grieg hof 113 in wijk Oudelandse Hoe ve in Terneuzen wordt zater dag van 9.30 uur tot 12.30 uur een vogelbeurs gehouden. Er kunnen vogels worden geruild, ge- of verkocht (er is een opko per aanwezig). En er is gelegen heid informatie uit te wisselen over het kweken van vogels. Boekenmarkt in de Willibrordusbasiliek In het kader van de Vastenac tie is het zaterdag boeken markt in de basiliek. Op de markt worden ook lp's aange boden. De opbrengst gaat naar een ontwikkelingsproject in Sri Lanka. De boekenmarkt be gint om 9.15 uur en duurt tot 15.15 uur. Entree via het Corne- lis de Vosplein. Con Grazia en Joro zingen in dorpskerk Het restauratiefonds van de Ca- tharinakerk van Hengstdijk wordt gespekt door de op brengst van een gezamenlijk concert van dameskoor Con Grazia en het gemengde Joro koor. Het concert wordt zon dag gehouden in de dorpskerk en begint om 15.00 uur. Kaar ten kosten tien euro. CADZAND-BAD - „Die hopen daar, dat is levend zand." Alex de Smet van Waterschap Scheldestromen wijst naar een paar bergen zand in het duingebied van Cad- zand-Bad. „Nou ja, zo noemen wij dat. Het krijgt straks een twee de leven." Wie het werk rond Cadzand- Maritiem van dichtbij volgt, wordt nogal eens verrast. Zand be waren voor een tweede leven? „Ja zeker", legt De Smet uit. „Voor het werk in de duinen moeten we nogal wat zand verplaatsen. Daar in zitten zaden van beschermde planten, zoals de blauwe zeedis tel, zeewolfsmelk, zeevenkel en zeekool. De bovenste laag, van pakweg twintig centimeter, bewa ren we en leggen we later in de buurt van Het Zwin weer neer. Zo kunnen die plantjes toch nog uitkomen. Levend zand dus." Het werk in de duinen is nodig voor twee van de drie aspecten van Cadzand-Maritiem: voor kust- versterking én voor aankleding van de omgeving. Het opwaarde ren van het duingebied tot 'duin boulevard' hoort uiteraard onder het laatste kopje. Het opknappen van de openbare ruimte gebeurt op initiatief van de gemeente Sluis. Die vindt dat de aankleding van het kustdorp niet mag achter blijven bij de stormachtige ont wikkelingen op andere vlakken: de bouw van honderden apparte menten en vakantiehuisjes, de verbeterslag van de hotels en het verkrijgen van het predikaat 'bad- status' voor Cadzand-Bad. Naast het duingebied laat de ge meente straks ook de directe om geving van de jachthaven opknap pen met onder meer een fiets- en wandelbrug, een hellend plein TERNEUZEN - Welzijnsorganisatie Aan Z doet de tweede helft van april mee aan de 'digitale week'. Thssen 20 april en 30 april kun nen belangstellenden gratis ken nismaken met de digitale wereld. Er zijn cursussen als kennisma ken met de computer, sociale me dia, digitale plakboeken maken, werken met iPhone en tablet, websites maken, routes plannen via GPS, stamboom maken en spelletjes leren kennen. Locaties zijn Terneuzen, Axel, Oosteeklo, Wachtebeke, Assenede en Lembeke. Meer informatie en inschrijven via www.aan-z.eu of 0115-563015. De aanleg van Cadzand-Maritiem omvat kustversterking, de aanleg van een jachthaven en aankleding van de openbare ruimte in één pro ject. In deze serie volgen we de ont wikkelingen. van de boulevard richting de jachthaven en een 'maritiem bal kon': een opgehoogde weg zodat ook passerende automobilisten straks een blik op de nieuwe ha ven kunnen werpen. Dat werk vindt later dit jaar plaats. Met de duinen is al begon nen. „We asfalteren het bestaan de pad opnieuw, en leggen er naast een nieuw pad aan", legt Philip Keijmel van de gemeente Sluis uit. Ruimte daarvoor ont staat dankzij de kustversterking. De duinen worden breder. „Op een deel van het traject ligt een stuk dijk onder het zand", ver klaart De Smet. „Die is niet sterk genoeg meer. We halen dat deel weg en vervangen het door een flinke laag zand, een zogenaamde 'zachte' kering. Die is zo'n vijftien meter breder." Wat mogelijkhe den schept voor een extra wandel pad, benadrukt Keijmel op zijn beurt. Daardoor worden fietsers en wandelaars straks van elkaar gescheiden. „We knappen ook de duinovergangen op, en er worden rustpunten aangelegd", verklaart Keijmel. Dat zijn niet zomaar bankjes, maar een soort kleine tri bunes, met een fraai uitzicht. „De zelfde soort attributen komen straks ook direct rond de jachtha ven, en langs de paden op de strekdammen." In de duinen komen nog een paar bijzondere elementen. Keijmel wijst op de kaart naar de locatie voor een 'stiltekapel'. „Dat wordt een windstille plek met hoge, rechte wanden. Je ziet alleen de lucht. Je komt er helemaal tot rust." Het idee past bij de well- nessstatus die het kustdorp zich steeds meer toe-eigent. Een ande re plek heet 'oneindigheid en de zee': een verdiepte gang van waar uit je door een gat in de wand al leen de zee ziet. In de duinen wordt ook een 'zilte moestuin' aangelegd. Het vlakbij gesitueerde sterrenrestaurant Pure C en het Strandhotel gaan die waarschijn lijk beheren. Momenteel wordt ge werkt aan de oost- en westkant van het duingebied bij Cad- zand-Bad. Daarna volgt het mid delste deel, direct ten oosten van de toekomstige haven. Eind juni, dus vóór het toeristenseizoen, is het hele duingebied klaar. Met Pasen in het vooruitzicht, is voor de jongste baasjes een paas speurtocht van 2,5 kilometer uit gezet. Andere wandelaars kunnen samen met hun hond(en) een rou te van vijf of acht kilometer wan delen. Na de wandeling krijgen de wandelaars een kop soep en een broodje namens de Zeeuws- Vlaamse Kynologenclub (ZVKC) en ook de honden krijgen wat lek kers. De Dierenbescherming is aanwe zig om chipregistraties van de honden te controleren. Inschrij ven en vertrekken van 11.00 tot 12.00 uur bij het clubgebouw van de ZVKC, Boslaan 4 in Axel. Deel name aan de wandeltocht kost 7,50 euro per persoon. Meer done ren mag ook. Aanmelden via: wandelingvoor asiel@dierenasielterneuzen.nl of tele fonisch via 0115- 613841. Dat laat ste kan tot en met zaterdag tussen 11.00 uur en 12.00 uur en tussen 14.00 uur en 16.00 uur. Cadzand-Maritiem GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN #ECHTGOES.NL door René Schrier VLissiNGEN - Het aantal (buiten landse) toeristen in Nederlandse lo- giesaccommodaties groeit in Zee land het hardst. Ten opzichte van 2013 bedroeg die groei 17 pro cent. Zeeland wordt op afstand ge volgd door Noord-Holland (9 pro cent) en Zuid-Holland (8 procent). GROEDE WESTDORPE KLOOSTERZANDE TERNEUZEN HULST HENGSTDIJK door Martijn de Koning Stenen voor de aanleg van de strekdammen worden met pontons van Vlis- singen naar Cadzand-Bad vervoerd. door Sheila van Doorsselaer AXEL - De Stichting Dierenasiel Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zon dag een sponsorwandeltocht voor honden en hun (jonge) baasjes in de bossen rond Axel. De opbrengst komt ten goede aan de asieldieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 72