Ook 66.000 euro te véél pgb niet zo rechtgezet Regionale omroepen bundelen krachten 6 BINNENLAND BERGBEKLIMMER ié Ik hoef niet als eerste of als snelste boven te zijn Groot eerbetoon overleden militair Maar haar zoon had al een pgb ge kregen, uit een ander potje, van de landelijke overheid. Dubbelop dus. Al een dikke maand probeert Beukhof van de 66.000 euro af te komen, maar dat is haar na diver se telefoontjes en e-mails nog steeds niet gelukt. „De gemeente Veenendaal liet me begin maart weten dat cliëntgegevens waren vervuild en dat het zou worden opgepakt. Maar het bedrag staat er nog steeds. Als ik zou willen frauderen, wordt het me nu wel heel makkelijk gemaakt. Terwijl de nieuwe aanpak juist is bedoeld om fraude te voorkomen." Sinds 1 januari krijgen pgb-hou- ders het geld om zelf zorg in te ko pen niet meer op hun eigen reke ning gestort. De Sociale Verzeke ringsbank (SVB) zit er tussen om misbruik te voorkomen. Maar er is grote chaos bij de SVB. Daardoor kunnen duizenden pgb- houders nog steeds hun zorgverle ners niet betalen. Maar het omge keerde gebeurt ook: dat de SVB te veel uitbetaalt. CDA-Kamerlid Mona Keijzer krijgt er steeds meer mailtjes over. „Als mensen het bedrag te rugstorten, lukt dat niet. Dat toont maar weer wat een zooitje het is bij de SVB. Het computer systeem werkt voor geen meter." Stans Damen van Per Saldo, de be langenvereniging voor pgb-hou- ders: „Er is geen eenvoudige proce- dure om geld terug te storten. Je zou een formulier moeten kun nen invullen en een acceptgiro krijgen. Dan heb je ook bewijs dat het is terugbetaald." Lilian Beukhof ziet de 66.000 eu ro niet als een 'luxeprobleem'. „Ik weet niet wat ermee kan gebeu ren en voel me verantwoordelijk. Ik ben bewindvoerder van mijn zoon en moet me ieder jaar ver antwoorden bij de rechter. Wie weet wat ik moet uitleggen straks. Al kreeg ik maar een brief waarin staat: 'er is te veel betaald, wij zetten het recht'. Maar ik hoor of zie niks." De gemeente Veenendaal heeft de SVB gevraagd de fout recht te zetten. Maar het is daar door gro te achterstanden blijven liggen, zegt gemeentewoordvoerder Bert Hagenbeek. Hij benadrukt dat het bedrag van 66.000 euro niet op de bankrekening van Beukhof is ge stort, maar op een account staat bij de SVB waar ze toegang toe heeft. „Als mevrouw zegt dat ze nu makkelijk zou kunnen fraude ren, heeft ze een punt. Als ze zorg- kosten zou declareren, wordt er waarschijnlijk uitbetaald." Mona Keijzer noemt het 'zeer on gepast' dat Van Rijn deze week heeft aangekondigd fraude op te gaan sporen. „Je begint daar niet over op het moment dat er nog ve le hulpverleners al maanden op hun geld wachten. Zij kunnen hun huur niet betalen en sluiten zelfs leningen af om rond te ko men. Hou op zeg!" Carla Dik, Kamerlid voor de Christenunie, sluit zich daarbij aan: „Goedwillende pgb-houders hebben part noch deel aan de on juiste betalingen. Bovendien kun nen ze die niet ongedaan maken. Dit is de wereld op z'n kop." Vol gens de SVB moeten mensen die te veel geld krijgen, niets onderne men en 'herstelacties' afwachten. Die top ligt op 8.848 meter. Het puntje van de hoogste berg ter we reld, de Mount Everest. Deze week begint het klimseizoen in de Himalaya weer en zullen hon derden bergbeklimmers zich ver zamelen aan de voet van de berg. Om te wachten op een paar ge schikte dagen om een toppoging te wagen. Eric Arnold probeert voor de vier de keer Mount Everest te beklim men. De eerste keer, in 2012, strandde hij 250 meter onder de top. Daar keerde hij om omdat het weer te slecht was. „Het zat hem niet in die 250 meter. Als de omstandigheden normaal waren geweest, dan was het gelukt." Was hij niet omgekeerd, dan had hij mogelijk behoord tot de zes do den die dat bewuste weekend op de berg vielen. Hij nam zich voor het nog een keer te proberen, maar in 2013 ging het ook mis. Tijdens de voor bereiding raakte hij geblesseerd omdat hij op een ijsbaan een schaats in zijn achillespees kreeg. De derde keer - vorig jaar - ging de berg opeens 'dicht'. Toen, op 18 april, nam een lawine het leven van zestien sherpa's. Die lokale gidsen waren de wanden van de berg aan het voorbereiden voor de expedities. Hun collega's gin gen de rest van het seizoen in sta king uit onvrede met hun werk omstandigheden. Nu, in 2015, keert Arnold terug naar Nepal. De vergunning van vo rig jaar is nog geldig. Zijn spon sors zijn nog steeds zijn sponsors (een plekje in een expeditie kost VUGHT - Vier vliegtuigen, waar van er één plotseling uit het pa troon valt. De Luchtmacht her dacht gisteren in Vught de omge komen militair Ernst Mollinger met de indrukwekkende Missing man-formatie. Een honderdtal mi litairen was aanwezig bij de her denkingsbijeenkomst in Kasteel Maurick. Mollinger kwam vorige week dinsdag samen met zijn col lega René Zeetsen om bij een heli kopterongeluk in Mali. Bij de bij eenkomst in Vught, waar zijn ouders wonen, was naast zijn fa milie ook burgemeester Van de Mortel en een grote afvaardiging van defensie. ERMELO - Door veel meer samen te doen, verwachten de dertien re gionale omroepen met miljoenen minder subsidie toe te kunnen. In eerste instantie gaat het om zaken als techniek, financiën, personeel en organisatie. Huisvesting en het afstemmen van uitzendschema's en decors volgen later. De dertien hebben dit uitgewerkt in een plan dat in april naar staats secretaris Sander Dekker (Media, VVD) gaat, zegt voorzitter Jack de Vries van Stichting ROOS, de koe pel van regionale omroepen. De omroepen gaan onder één hoofdbestuur samenwerken in vijf clusters: Zeeland, Brabant en Limburg in Zuid; RTV Rijnmond en TV West in West; Friesland, Groningen en Drenthe in Noord; RTV Oost en Omroep Gelderland in Oost en tenslotte Flevoland, Utrecht en Noord-Holland. De merknamen van de omroepen blijven gewoon bestaan. De dertien moeten in 2017 17 mil joen euro hebben bezuinigd en kiezen ervoor dat niet ten koste te laten gaan van journalistiek en programma's. Het is niet zo dat de omroepen straks allemaal de zelfde programma's gaan maken, bezweren ze. door Wilma de Cort en Francine Wildenborg DEN HAAG - Op 20 februari won Li lian Beukhof uit Veenendaal 'een lot uit de loterij', zegt ze. De ge meente Veenendaal kende 66.000 euro toe voor haar meervoudig ge handicapte zoon die thuis woont. Met dit persoonsgebonden budget (pgb) kan ze het hele jaar zorg voor hem inkopen. Veenendaal kende vrouw 66.000 euro toe voor haar meervoudig gehandicapte zoon Terugbetalen van het geld lukt niet omdat het volgens CDA'er Keijzer een zooitje is bij de SVB door Cyril Rosman ROTTERDAM - Obsessief? Mwah. De Rotterdamse bergbeklimmer Eric Arnold (34) noemt het liever vastberaden. „En oké, misschien met wat obsessieve trekjes. Maar het blijft mijn jongensdroom. Ik fan taseer nog steeds over die laatste stappen naar de top." Eric Arnold, bergbeklimmer De Missing Man-formatie tijdens de herdenking, foto Roy Lazet door Saskia Wassenaar Eric Arnold eigen foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6