Onweer? Drukverlies? Identificatie van de slachtoffers van de vliegramp zal veel tijd vergen. IN HET NIEUWS 5 germanv\ RMflR? Zwarte dozen ramptoestel moeten uitsluitsel bieden oioiionys Lufthansa Group SEYNE - In de krantenkiosken ligt een glanzend tijdschrift over de Haute Provence. De foto's tonen fraaie landschappen onder blau we luchten. De tekst vertelt het verhaal van bewoners die er in sla gen een bestaan op te bouwen in een vergeten uithoek van Frank rijk. Op de dag dat het tijdschrift uitkwam, dinsdag, eindigde in de zelfde Haute Provence het be staan van 150 mensen. Hun vlieg tuig, van Barcelona naar Düsseldorf, stortte neer bij Prads. Dit dorpje heeft een kerkje, een piepklein gemeentehuisje, zestig zielen. Het is een kwijnend ge hucht aan het einde van een brok kelig weggetje, verborgen in een vallei. Maar de vliegramp heeft de nederzetting aan de vergetelheid ontrukt. Yvan Théaudin, een berggids die een camping heeft en tevens yoga- lessen geeft, wordt benaderd door journalisten uit de hele wereld. „Vanmorgen werd ik wakker ge beld door de Australische televi sie", zegt hij. „Dat werd me te gor tig. Ik heb opgehangen." Journalisten van NBC, een Ameri kaans station, willen dat Théau din hen naar het wrak brengt. Maar de berggids aarzelt. „Het toe stel is achter die berg gecrasht", zegt hij met een gebaar naar een duister opdoemende berg. „He melsbreed is het één kilometer, maar het is vijf uur heen en vijf uur terug. Ik weet niet of jullie dat aankunnen." Een ander dorpje, Seyne, is ook op het wereldtoneel beland. Ach ter elke boom staat een gendar me. Een grazige vallei aan de dorpsrand is veranderd in een le gerkamp en helikoptervliegveld. Uit een van de helikopters stap pen drie bekende gezichten: de leiders van Frankrijk, Duitsland en Spanje. Francois Hollande, de Franse president, zegt op de geza menlijke persconferentie: „Het Franse volk staat schou- der-aan-schouder met jullie bij deze beproeving. Alles zal in het werk worden gesteld om de licha men te vinden, te identificeren en terug te geven aan hun fami lies." Op verzoek van de Duitse bonds kanselier Angela Merkel vloog de helikopter met de leiders over het rampgebied. Wrakstukken en li chaamsdelen liggen verspreid over 4 hectare steenlandschap. „We kunnen de lichamen daar niet een hele week laten liggen", zegt Roy Xavier, een van de hulp verleners. „Maar de families moe ten niet op wonderen rekenen." Die families beginnen vandaag in Le Vernet te arriveren, een dorp tussen Seyne en Prads. Dertig psy chologen staan klaar. De identifi catie van de stoffelijke overschot ten zal veel tijd vergen, zegt een procureur uit Marseille. Het kan weieens drie weken gaan duren voordat de families de begrafenis sen kunnen plannen. Straaljager vloog naar ramptoestel Een Franse straaljager is dinsdag opgestegen en naar het ramptoestel van Ger manwings gevlogen, nog voordat de Airbus de grond raakte. Dat heeft de Franse minister van Transport Sé- golène Royal gisteren ge zegd. Er was een aantal mi nuten geen contact met het vliegtuig dat hoogte verloor. Omdat de piloten niet rea geerden op de vluchtleiding, stuurde de luchtmacht een straaljager. 'Geen explosie voor neerstorten toestel' Er is geen explosie geweest voordat het passagierstoe stel van Germanwings neer stortte. Dat heeft de direc teur van de Franse onder zoeksorganisatie BEA, Rémi Jouty, gisteren verklaard. „Het vliegtuig is tot het ein de blijven vliegen", zei hij. Volgens de onderzoekers wijst de manier waarop het toestel is neergestort er niet op dat de druk in de cabine is weggevallen. Koningsmaal naar Parijse armen Het staatsbanket dat de Fran se president Hollande zou geven voor het Spaanse ko ningspaar, ging gisteren naar de armenzorg in Parijs. Koning Felipe VI en konin gin Letizia braken hun dins dag begonnen staatsbezoek aan Frankrijk af na de crash van Airbus A320. Het staats banket voor ongeveer 150 mensen bleef daarmee on aangeroerd in de keukens. tige trechter op 1 kilometer van Prads. Als het toestel in de lucht was geëxplodeerd, waren de wrak stukken verspreid over kilome ters. Maar ze lagen relatief dicht bij elkaar. Dat sluit nog steeds niet uit dat een terrorist of psychopaat de cockpit is binnengedrongen. Dat gebeurde ook tijdens de fatale ter- reurvluchten in Amerika op 11 sep tember 2001. Maar, zeggen scepti ci, in dat geval zou de bemanning in ieder geval alarm hebben gesla gen. Denis Jack, een andere Air France piloot van een Airbus 320, schetst nog een scenario: vergiftiging. „Er kunnen giftige dampen in de cock pit komen, wat vrij vaak voor komt", zegt hij. „Het lijkt of de pi loot in het begin nog controle had over het vliegtuig. Het is net of hij daarna niet meer bestond. Had hij zijn bewustzijn verloren?" Datzelfde kan gebeuren bij een dramatisch verlies van luchtdruk, bijvoorbeeld door het openbar sten van de romp. In dat geval heeft de piloot 25 seconden om te reageren. Daarna verliest hij zijn bewustzijn. Dat zou ook kunnen verklaren, zegt een expert, waar om hij het noodsignaal niet heeft gegeven. Ex-piloot Arnoux sluit zelfs een fout van de uiterst ervaren piloot niet uit. „De autoriteiten zeiden dat het goed weer was, maar ik heb dat gecheckt. Er was onweer op 34.000 voet, terwijl de piloot op 38.000 voet vloog. Ik zou in zo'n situatie boven de bergen op 40.000 voet vliegen." DONDERDAG 26 MAART 2015 Positie zwarte dozen bron AFP, Germanwings, Graphic News Flightdata recorder Gemaakt van roestvrij staal of titanium, bestand tegen schokken 3400 keer de zwaartekracht en temperaturen (1 uur lang) tot 1100°C Baken Ultrasoon baken zendt 90 dagen signaal uit (bereik: maximaal 2 km) Flashgeheugen Cockpitvoicerecorder Zwarte dozen registreren vluchtgegevens (hoogte, snelheid etc.) over een periode van ten minste 25 uur, cockpitgeluiden en gesprekken (steeds laatste 2 uur) Formaten verschillen per type maar zijn vergelijkbaar met die van een koekblik Slaperige streek ineens rampgebied door onze correspondent Cees van Zweeden oSSSSL BKSSs PARIJS PARIJS PARIJS De Spaanse premier Mariano Rajoy (links) en de Franse president Francois Hollande ontmoetten elkaar gisteren in Seyne-les-Alpes, dichtbij de rampplek. Ook de Duitse bondskanselier Angela Merkel was aanwezig, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5