SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Werkgroep musea zoekt beelden Grevelingendam en Zeelandbrug de Sportdorp. Dat is meer een ti tel dan dat het echt een sportdorp is." Renesse heeft wel degelijk cul tuur, vindt Van Dijke: „Concert at Sea. Het zou toch mooi zijn als zich dat op zondag in Haamstede voort zou zetten met bijvoorbeeld een mooi openluchtconcert voor slot Haamstede." Van Dijke benadrukt liever de overeenkomsten tussen de dor pen dan de verschillen: „Met Zee- peduinen en Meeuwenduinen hebben wij hier een flink stuk na tuur. Renesse heeft dat ook, al leen blijft het daar onbelicht. Als je in Haamstede meer cultuur wil, breng het dan ook naar Ren esse. Dat versterkt elkaar. Zo heb je profijt van elkaar." renesse - Of het helemaal verdwe nen is, betwijfelt Renessenaar Henk Blom, 80 jaar en gepensio neerd schoolhoofd. Maar vast staat dat er vroeger veel meer riva liteit heerste tussen Renesse en Haamstede. „Zij noemden ons zandlaopers. Wij vonden hen duunkniene. Groenteman Piet Verton zei altijd: 'Aemstie, daar komt nog geen goeie hond van daan'." In de jaren zestig was Blom diri gent van zowel de Witte van Haamstede als Luctor et Emergo. De Dorpsrivaliteit was één van de redenen waarom Blom het stokje aan de wilgen hing. „Op het fruit- corso in Goes begeleidden we als één orkest de Westerschouwse wagen. Maar als we die op de maandag daarna hier lieten zien, ging in Renesse Luctor voorop. Bij de grens van Haamstede stond De Witte klaar. Tijd om te verkle den was er niet en zo liep ik in het uniform van Luctor door Haamstede. Er kwamen allerlei opmerkingen en dat was niet leuk." De kerk is ook een van de oorza ken van rivaliteit, vindt Blom. „Kerkelijk heeft Renesse veel meer overeenkomsten met Burgh. Wij vinden Haamstede nogal zwaar. Nu is Renesse ook wel wat zwaarder geworden, maar vroeger was het vrijzinnig. Daarom kon er in Renesse ook meer. Toen werd besloten dat de bevolking de dorpshuizen moest inrichten hadden we hier al snel 40.000 gul den ingezameld. In Haamstede zeiden ze: 'er komt toch toneel in het dorpshuis?' en daarom bleef het bij 19.000 gulden, terwijl het dorp groter is dan Renesse." Haamstede heeft twee scholen en dat lijkt Blom niet goed. „Met een christelijke en een openbare school speel je de kinderen en hun ouders uit elkaar. Beter is het als er maar één school is." Het was de politiek die van Renes se een feestdorp heeft gemaakt, vindt Blom: „Campings, disco's. Alles kon en dat gaf overlast. In Haamstede gebeurde dat niet. Ik ben blij dat Renesse zich nu als fa miliebadplaats ontwikkelt." t7( Ook het laatste nieuws uit Schouwen- Duiveland vindt u op: www.pzc.nl OUWERKERK - De acht musea op Schouwen-Duiveland zoeken beeldmateriaal over de aanleg van de Grevelingendam en de Zee landbrug. Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat de weg over de Grevelingendam en de Zeeland- brug open gingen. Om de ontsluiting van het eiland te vieren is een werkgroep in het leven geroepen die het hele jaar door activiteiten op touw zal gaan zetten. Een van de activiteiten is een expositie aan het einde van het jaar. Daarvoor zoekt de werk groep beeldmateriaal. Dat kunnen foto's, films of dia's zijn, maar ook kunstwerken of bijvoorbeeld poëzie. De werkgroep vraagt ie dereen die wel wat materiaal wil uitlenen een mailt je te sturen naar vasteiland@gmail.com met een korte beschrijving. In septem ber wordt gekeken of er voldoen de materiaal is en worden de se lectie gemaakt. Expositie in molen De Graanhalm Annie Roggeveen-Tange man opent het expositiesei zoen in pannenkoekenmo len De Graanhalm in Burgh-Haamstede. Zij is ge boren in Haamstede en woont tegenwoordig in Ou- werkerk. Annie haalt de in spiratie voor haar acryl- en olieverfschilderijen vooral uit de natuur. De expositie is van 1 april tot 12 mei. Passie- en paasconcert Het chr. gemengd Eilanden koor, het Walchers Jongens koor en meisjes- en kinder koor Jedaja uit Nieuwerkerk werken zaterdag 4 april mee aan het passie-en paascon cert in de Hervormde kerk in Haamstede. Naast varië teit aan koorzang zijn er vo cale en muzikale intermezzi van Jacqueline Vlot. Het con cert begint om 19.30 uur. Aanmodderfakker in Het Diekhuus Het Diekhuus in Middelhar- nis wordt zaterdag om 20.00 uur de film 'Aanmodderfak ker' van regisseur Michiel ten Horn vertoond. De film biedt het tragikomische ver haal over eeuwige student Thijs (Gijs Naber) die wordt wakker geschud door de am bitieuze Lisa. De film won twee Gouden Kalveren. Lezing over SchelpenbufFet Freddy van Nieulande ver zorgt donderdag 2 april in het Stadhuismuseum de tweede in een serie lezin gen over Job Baster. Van Nieulande is conservator bij het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschap pen. Hij stelt het schelpen- buffet van Baster centraal. Aanvang 14.00 uur. Wandeling over landgoed Slot Natuurmonumenten houdt zondag een twee uur duren de wandeling over landgoed Slot Haamstede. Start om 10.00 uur bij het toegangs hek van het kasteel. Aanmel den via www.natuurmonu- menten.nl/agenda. Leden Natuurmonumenten beta len 4 euro, niet-leden 7 euro en kinderen t/m 12 jr 2 euro. PLflMECff °nfaabr:1 088-0331506 3 dagen voordelig in Antwerpen! DONDERDAG 26 MAART 2015 Duunkniene in gesprek Renessenaar Henk Blom: „Campings, disco's. Alles kon en dat gaf overlast. In Haamstede gebeurde dat niet. Ik ben blij dat Renesse zich nu als familiebadplaats ontwikkelt." foto's Dirk-Jan Gjeltema Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Columbusweg 3,4462 HA Goes Tel: 0113-270000 - www.plameco.nl Bezoek onze showroom: Ma - Vrij9.00 -17.00 uur BURGH-HAAMSTEDE BURGH-HAAMSTEDE MIDDELHARNIS ZIERIKZEE HAAMSTEDE Een nieuw plafond in 1 dag •uïnjw informatie: HOTELDEAL.NL KRANT326 Hotel Eden Antwerp 2 overnachtingen inct. ontbijt v Late check-out tot 13.00 uur Stadskaart Antwerpen Direct bij de winketstraten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57