In het zonnetje gezet Een vakantiedorp hè Tnigkieke 24 SCHOUWEN-DUIVELAND BURGH-HAAMSTEDE Vandaag debat en borrel voor ondernemers De PZC komt naar Burgh-Haamstede Waarin verschilt Burgh-Haamstede van Renesse? Wat hebben beide badplaatsen gemeen? De PZC houdt hierover een debat. B ^0* Mensen in Burgh-Haamstede houdt deze week kantoor in hotel Bom in Burgh-Haamstede. Op het programma van vandaag staat een debat over de verschil len en overeenkomsten die er zijn tussen Haamstede en Renesse. De discussie begint om 17 uur en wordt geleid door redactiechef Ernst Jan Rozendaal. Een uurtje la ter serveert de krant een borrel aan de ondernemers van Burgh-Haamstede. Ook vandaag zijn vanaf 10.30 uur medewerkers van marketing, media-advies en redactie aanwezig voor de lezers. HAAMSTEDE - „Rivaliteit met Ren esse? Nee hoor, wij hadden dat eerder met Burgh. We zeiden al tijd: 'Haamstede heeft een heren- slot, Burgh heeft een geitenkot'." De 63-jarige beeldend kunstenaar Marinus van Dijke uit Haamste de, geboren als zoon van de licht- wachter in Nieuw-Haamstede, is van een andere generatie dan Henk Blom. Denkend aan Renes se, begint Van Dijke meteen over de popbands die daar een jaar of veertig geleden optraden. „In het dorpshuis en in de feesttent die de broers Veerhoek daar neerzet te. Dat waren wel de toppers van toen. Ruzie heb ik er nooit gehad. Ik ging er met een klasgenoot heen. Die kwam zelf uit Renesse. En ik uit Nieuw-Haamstede. Dat scheelt ook." De veronderstelling dat Renesse een feestdorp is en Haamstede eerder een kunste naarsdorp, wil er bij Van Dijke niet in. „Nee, Haamstede wordt niet het Bergen van Zeeland. Vraag en aanbod bepalen hoe een dorp zich ontwikkelt. Je krijgt ra re dingen als je iets kopieert zon der te weten wat het precies in houdt. Natuurlijk hebben we hier met de Bewaerschole een mooie kunstruimte. Maar zijn we daar mee een cultuurcentrum in tegen stelling tot Renesse? Het is meer dat de horeca zich hier niet heeft ontwikkeld en daar wel. Je kunt ook niet van bovenaf een stempel drukken. Dat zie je aan Haamste- BURCH-HAAMSTEDE - Jan Slager uit Burgh is echt een stille kracht en wil nooit genoemd worden maar hij doet zóveel, zegt Tom van der Wouden. „Mijn moeder en ik vin den echt dat hij in het zonnetje gezet moet worden." Jan Slager is onder andere actief bij mountainbikevereniging x-tre- me. „Hij fietste vroeger zelf ook veel maar dat kan hij niet meer. Nu is hij er altijd bij als er ge werkt moet worden en heeft hij koffie en koek." Maar Jan Slager doet meer. Hij is mantelzorger voor zijn tante en tijdens oud en nieuw voorziet hij de hele straat van oliebollen. „Ie dereen is dan welkom. Hij maakt ze zelf en ze zijn erg lekker. Vaak maakt hij te veel en dan krijg je ook nog wat mee." Slager is ook nauw betrokken bij de organisatie van de Burghse dag. „Hij is een van de oprichters. Hij heeft het draaiboek gemaakt voor het verkeersplan. Ook nu hij zelf niet meer mee kan opbou wen is hij er wel bij. En als het de Burghse Dag zelf is, helpt hij al tijd iedereen een handje in de Ot en Sienstraat. En hij helpt ook al tijd bij de Kustmarathon. Hij staat dan in Burgh bij de binnenkomst van de mountainbikers." Volgens Van der Wouden verdient Slager daarom een tegoedbon van Formi- do Burgh-Haamstede. gastcolumn Onbegrijpelijk nu Westhoek terug zijn. Ja, dat maar vóór 1900 was bijzonder! In de jaren kwam er 's zomers i9io-'20 waren de eerste 'stoom- niemand op het fietsen' en automobielen op het strand. Pas nadien begon het dorp en er was zelfs een busver- voorzichtig op zondagmiddag binding met Zierikzee. Nadien met pootje baden van mensen was er veel vooruitgang: we in zwarte pakken en lange jur- kregen telefoon, elektriciteit, ra ken. Vooral na de Tweede We- dio, stromend water en zelfs reldoorlog kwamen zonaanbid-een vliegveld met internationa- ders naar de stranden. Ook le KLM-verbindingen. weer Duitsers nu, gewapend Daarna het drama van de Twee met een schopje om hun eigen de Wereldoorlog met hier 35 kuil te graven en eveneens met slachtoffers en het inunderen een flinke portemonnee, want van het lage Schouwen met eva- Zeeland zonder Duitse vakan- cuatie van de bevolking. Dan tiegangers zou niet goed gaan. acht jaar later de Watersnood- ledereen weet het, toerisme ramp met tien slachtoffers in met kampeerders bracht voor Burghsluis en gigantische scha velen welvaart in de Westhoek de, gevolgd door een ingrijpen- zeker in vergelijking met de ar- de voor de gemechaniseerde moede van honderd jaar terug, landbouw gunstige herverkave- Door een sociale revolutie vóór ling met goede wegen, het midden van de vorige In 1965 kregen we wegverbin- eeuw ging alles beter. We be- dingen met de rest van de we- leefden tussen 1915 en 1953 het reld en daarmee een verder wereldwonder van een stoom- groeiend toerisme, tramverbinding. Je kon op sta- Teruggekeken realiseer ik me tion Burgh of Haamstede in- dat de mensen van de West stappen en via bootverbinding hoek de laatste eeuw veel heb- Zijpe/Numansdorp in Rotter- ben meegemaakt maar geluk- dam uitstappen en om elf uur kig ook veel, vooral positief heb- 's avonds die dag weer in de ben zien veranderen. Marlien Slingerland: „We wonen nu een jaar in Burgh-Haamstede en komen oor spronkelijk uit de Randstad. Voor heen hadden we een makelaars kantoor, dat hebben we verkocht. Het zat altijd al in ons hoofd, hier heen verhuizen. We vonden het zo leuk hier. Mensen zeiden tegen ons dat die winters wel erg stil zouden zijn hier. Maar het is ons reuze meege vallen. Tot in oktober is het nog druk, dan is het even rustig, maar nu in maart zie je de mensen al weer komen. Onze kinderen wo nen dan wel niet in de buurt, toch vinden ze het goed te doen om hierheen te rijden. En het is hier een vakantiedorp hè, dan is het al snel leuk om te komen. Bij de supermarkt kijk ik vaak wel even op het advertentiebord. We hebben er bijvoorbeeld onze stra tenmaker gevonden. Als je ergens niet vandaan komt, weet je niet wie de beste stratenmaker is en welke aannemer je het beste kunt bellen voor een verbouwing." Zandloapers met Kunstenaar Marinus van Dijke uit Haamstede: „Als je in Haamstede meer cultuur wil, breng het dan ook naar Renesse. Dat versterkt elkaar." BURCH-HAAMSTEDE - De PZC Wim de Vrieze Voor meer columns: www.pzc.nl/columns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56