12 UIT Zigeunermuziek steunt altijd op passie, melancholie en vuur Zigeunermuziek is de paraplu waaronder verschillende muziek stijlen verborgen gaan. De streek gebonden culturele tradities zijn er in soorten en maten in terug te vinden en uiten zich niet alleen in de composities. Ook de instrumenten in de or kesten variëren en daardoor de klankkleu ren. Maar er zijn overeenkomsten. Passie, me lancholie en vuur lijken onlosmakelijk ver bonden aan al die tradities. De muziek ver telt een verhaal waarin verdriet en vreugde een strijd aangaan. Muziek die drijft op con trasten. Het blijft allemaal overeind in de manier waarop de groep Tzigani de vele tra dities die gegrondvest zijn in Roemenië, Bulgarije en Hongarije aangrijpt voor hun eigenzinnige variant van de zigeunermu ziek. Vier muzikanten die hun virtuositeit uitleven in eigen composities en bewerkin gen. Zangeres Emilia Kirova geeft met haar doorleefde stem die muziek letterlijk een extra zeggingskracht. Tzigani is een bont gezelschap. Een violist, gitarist en cymbalist uit Hongarije, accor deonist uit Roemenië, de zangeres uit Bul garije en een contrabassist uit België. Het verklaart de eigenzinnigheid die in de con certen van Tzigani is terug te horen. „Voor al in onze eigen nummers vloeien verschil lende stijlen samen. Bewerken van bestaan de composities doen we altijd met respect voor de cultuur waaruit ze zijn overgele verd", legt de Vlaamse contrabassist Her man De Rijcke uit. „Musici spelen zonder partituur en puur op het gehoor. De mu ziek heeft ook geen strakke ritmes, zoals je in de jazz bijvoorbeeld tegenkomt. Daarin schuilt ook de vrijheid van zigeunermu- ziek waardoor het werken met contrasten bijna vanzelfsprekend is. Een lang uitgerek te en bijna ritmeloze melodielijn die een melancholieke sfeer oproept kan plots over gaan in een vurig tempo." Tzigani heeft eigen werk en bewerkingen vastgelegd op de CD 'Budapest' uit 2010. Nieuwe opnamen liggen in het verschiet, het bewerken en componeren heeft niet stilgestaan. De CD geldt nog wel steeds als visitekaartje. De Hongaarse zigeunermu ziek die heel dichtbij de klassieke muziek ligt afgewisseld met Roemeense en Bul gaarse invloeden waarin de lange overheer sing van het Ottomaanse rijk doorklinkt. De Rijck begon in een popband, ging via klassiek over naar de jazz, maar altijd broei de die hang naar de muziek van de zigeu ners. „Die liefde gaat nooit over. De mu ziek geeft je een gevoel van vrijheid, alsof je muzikaal kan staan en gaan waar je wil." Het begon bij een gedachte en werd het succesvolle project Ik ben een God naar de beroemde dichtre gel van Willem Kloos. De tweede ronde van het project is nu aanstaande en er volgen er meer. Ko de Jonge bracht zijn gedachte vorig jaar bij Kunstwerkplaats KipVis in Vlissingen onder. „De overheden heb ben voor de kunsten geen geld meer over", zegt De Jonge. „Daar moeten we iets tegenover stellen. Kunst mag niet in een gat verdwijnen. Binnen een aantal jaren willen we in Vlissin gen kunst in de openbare ruimte aan iedereen tonen met een wandeling langs 14 beelden hier in het parkje bij KipVis en de Willem Klooslaan." Het is een project, waarbij de bewo ners van de wijk Paauwenburg nauw betrokken zijn. „Zij mogen zaterdag opnieuw hun stem uitbrengen. We hebben bewust voor veertien objec ten gekozen. Dat aantal is gebaseerd op de katholieke traditie. Tijdens de Kruisweg gaan gelovigen biddend langs veertien kruiswegstaties." De eerste editie van Ik ben een God (in het diepst van mijn gedachten) was vorig jaar. Zeven kunstenaars bin nen KipVis dienden toen een maquet te in. De bewoners van Paauwenburg kozen het beeld de Twisted Hypercu- be van Denz de Kroon. Sinds een jaar siert de cube het park. Dit jaar heeft het organisatiecomité, Ko de Jonge, Monique Jasperse en Ans Couwenberg, weer een zevental uitge nodigd, maar nu in een schil buiten KipVis: Hans Bommeljé, Loek Groot- jans, teja van hoften, Rosalinde van In- gen Schenau, Yvette Lardinois, Harry Vandevliet en Kees Wijker. De kunstenaars lieten hun gedachten de vrije loop. Bommeljé bijvoorbeeld maakten er twee goden van. 'Twee Go den in het diepst van mijn gedachten. Bang en moedig strijden om de macht en zijn krachtig aanwezig'. En het beeld in roestvrijstaal van Har ry Vandevliet, waarin 'alles en ieder die zich in zijn buurt bevindt, erin wordt weerspiegeld'. Alle ontwerpen verlangen ernaar om op ware grootte uitgebeeld te worden. „Het beeld vorig jaar van Denz is gefi nancierd door KipVis zelf en door de verkoop van kunst. Dit jaar gaan we op pad bij organisaties, fondsen en be drijven om het tweede beeld te reali seren. En volgend jaar gaan we de (provincie)grens over voor beeld num mer drie. Enzovoort." door René de Dreu Tzigani Emilia Kurova. Theaterconcert Tzigani Emilia Kurova zaterdag 28 maart Podium Reimerswaal in Luctor et Emergo Rilland, aanvang 20.00 uur. Pal Szomora (viool), Lulian Jantea (accordeon), Ernest Bangó (cimbaal en gitaar), Herman De Rijcke (contra bas) en Emila Kirova (zang en viool). Yvette Lardinois. teja van hoften. Kees Wijker. Ik ben een God Hans Bommeljé. door Edith Ramakers Zaterdag 28 maart 14.00 tot 17.00 uur. KipVis, Dreesstraat 2 Vlissingen: expo van maquettes en info over de beelden. Er staan ook stembussen. Lezing L. Riekwell over kunst in de openbare ruimte. Loek Grootjans. Rosalinde van Ingen Schenau. Harry Vandevliet. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53