66 Het idee sluit aan bij de historie van het ontstaan van Zeeland. Het heeft kans 66 De basisgedachte is interessant. Het is het waard om er verder over na te denken ZEELAND 29 slibd dat natuurwaarden daar een probleem worden." Zoals gezegd is de 'aan-uit-pol- der' een idee. Maar wel één dat al le betrokkenen de moeite waard vinden om verder te onderzoe ken. „Iedereen heeft nu heel veel vragen", benadrukt Willy Oort- huijsen van Rijkswaterstaat. „Is het geen utopie, kost het niet meer dan het oplevert, om welke gebieden gaat het, hoe ga je het uitvoeren, hoe ga je om met eigen domsverhoudingen, is slib niet vervuild? We weten het allemaal nog niet. We gaan nu eerst kijken of we het met zijn allen waard vinden om door te gaan." Daarom komt het idee binnen kort ter sprake in de Schelderaad en de Vlaams Nederlandse Schel de Commissie. „De tijd gaat voort", zegt Adriaan- se. De Westerschelde is zo'n com plex systeem dat je het niet aan zijn lot kan overlaten. Als we oevers niet bestorten en niet bag geren komt de veiligheid in het geding en kunnen grote schepen niet naar binnen. Dat is niet al leen een probleem van Antwer pen, maar ook van ons. Het estua- DE RUZIE OVER DE HEDWIGEPOLDER IN EEN NOTENDOP rium is ook heel belangrijk voor Nederland. Eenderde van de ver diensten van Antwerpen en de ha ven slaat neer in Nederland en voor een deel in Zeeland." Ook de natuur is gebaat bij een oplossing, stelt hij. „We maken ge bruik van dat estuarium. We heb ben veel ingepolderd. Daarom kunnen boeren zo fijn boeren. Maar de natuur staat onder druk. De koers naar duurzaamheid vergt continu aandacht. Daar zal het gesprek met elkaar over moe ten gaan. Bovendien willen we veilig blijven en droge voeten hou den." Om te begrijpen hoe een estuarium werkt, is een spel ge maakt, vertelt Oorthuijsen. „Wil je ervaren wat er gebeurt als je dieper baggert, ontpoldert, inpol dert of zand wint? Speel dan Emover. Je bent beheerder van een denkbeeldig estuarium. Je zult merken dat het niet eenvou dig is om het gebied op orde te houden. Dat is de opgave waar we met zijn allen voor staan." DONDERDAG 26 MAART 2015 is de toekomst? De ontpoldering van de Hedwige- polder is onderdeel van de Schel- deverdragen die in 2005 tussen Vlaanderen en Nederland werden gesloten. De verdragen zijn vooraf besproken met havens, boeren en natuur- en milieuorganisaties. Toen zijn afspraken gemaakt over toegankelijkheid voor grote contai nerschepen (richting Antwerpen), het herstel van natuur (die onder druk staat) en de veiligheid. De inkt was nog niet droog of er ontstond discussie over wat was af gesproken. t Betrokkenen zeggen dat de situa tie nu anders is. In plaats van op te komen voor het eigen belang, kijkt iedereen nu meer naar het gezamenlijk belang. Het spel is te downloaden via: www.emove-project.eu Tjeu van Mierlo, ZMf Peter de Koeijer, ZLTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30