66 66 Er is behoefte aan hoger gelegen landbouwgronden en lager gelegen natuurgebieden 28 ZEELAND WESTERSCHELDE llfev ïlSl5v; Gebieden langs de Westerschelde afwisselend gebruiken voor natuur en landbouw kan ruzies mogelijk voorkomen. Je zou delen weer jarenlang terug kunnen geven aan de Westerschelde MIDDELBURG - Het is dé nachtmer rie van boeren, vissers, onderne mers en natuurgoeroes: Hedwige polder 2. Zo'n ruzie willen ze nooit meer. Boeren willen boe ren, bedrijven ondernemen. Tege lijk moeten we zuinig zijn op de beschermde natuur in de Wester schelde. Over hoe dat kan, is nu een idee: poldertje wisselen. Meer dan een denkrichting is het nog niet. Want de wonden zijn vers. De discussie over de Hedwi gepolder heeft veel kwaad bloed gezet. En het zal nog wel even du ren voordat alle boosheid en onbe grip is verdwenen. Maar jan en alleman beseft dat er een leven is na de Hedwigepol der. Om samen te bedenken hoe het verder moet, is 'iedereen' die bij de Westerschelde woont, leeft en werkt anderhalf jaar geleden 'bij elkaar gekropen'. Voorman nen van boeren, Vlaamse en Ne derlandse havens, ondernemers, overheden en natuurorganisaties namen deel aan informele work shops onder de titel 'Estuaries on the move' (Emove). Die hebben een opzienbarend concept opgele verd: groeiland door wisselpol- ders. De gedachte is om polders af wisselend te gebruiken als na tuur- en landbouwgebied. „De landbouwgronden liggen laag, de zeespiegel stijgt en er is zoute kwel", schetst Frederik Roose van het Vlaamse departement Mobili teit en Openbare werken. „Aan het verhogen van de dijken zit een grens. Het is geen acuut pro bleem, maar op termijn wordt het dat wel. Nu zijn er nog aparte na tuur- en landbouwgebieden. Een voudig gezegd is er behoefte aan hoger gelegen landbouwgronden en lager gelegen natuurgebieden onder invloed van het getij. Nu zijn er nog afgebakende gebieden voor natuur en landbouw. Als are alen worden uitgewisseld, is ieder een geholpen." Deze denkrichting is duidelijk out-of-the-box-denken, realiseert Leo Adriaanse van Rijkswater staat zich. „Het is wel hoe Zee land historisch is ontstaan. Om dat we er dijken omheen hebben gelegd is Zeeland zoals het is. Je zou delen weer jarenlang terug kunnen geven aan de Westerschel de. Dat kan door dijken te verleg gen of er openingen in te maken. Een gebied kan dan 25, 50 of 100 jaar lang weer opslibben." Hoe lang precies moet nog wor den onderzocht. „Na zo'n periode heb je er weer een meter vrucht bare klei bij. Dan sluit je het ge bied weer voor het water en heb je heel goede landbouwgrond. In de tussentijd is het prachtige na tuur die alle stadia doorloopt. Nu zijn veel schorren zo hoog opge- Er is een leven na de discussie over de Hedwigepolder. Boeren, ondernemers, overheden en natuurorganisaties den ken na over hoe het verder moet. foto Rijkswaterstaat Leo Adriaanse, Rijkswaterstaat Frederik Roose, Vlaanderen Poldert j e wisselen door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29