Rommelige Edelstenenbuurt moet weer glanzen WD Veere ongerust over transport Middelburg wil zelf zijn elektriciteit van windmolenparken problemen oplossen 44 Er is veel achter stallig onderhoud. Als mensen iets zelf niet kunnen helpen we ze 26 WALCHEREN Leerlingenorkest houdt open repetitie Het leerlingenorkest van har monie voorwaarts in Koude- kerke houdt vrijdag een open repetitie voor kinde ren van de basisschool. De repetitie wordt gehou den in De Couburg en be gint om 19.00 uur. Kinderen kunnen er kennis maken met blaasmuziek, slagwerk. Ze kunnen ook samen spe len en zelf instrumenten uit proberen. Kijk op miniaturen en handschriften Kunsthistorica Anne Mar- greet As-Vijvers geeft vrij dag van 16.45-18.45 uur in de aula van de Zeeuwse Biblio theek de laatste van drie le zingen over manuscripten. Het gaat om de geschiedenis van het handgemaakte boek vanaf de vroege middeleeu wen tot in de zestiende eeuw. Daarbij komen ook Zeeuwse handschriften aan de orde. Boeken en brocante op het Blauwe Hof Op het Blauwe Hof aan de Breeweg 11 in Koudekerke wordt zaterdag en zondag een boeken- en brocante- markt wordt gehouden. De liefhebber vindt daar onder meer boeken over Zeeland, atlassen, ansichtkaarten, bij zondere kinderboeken en strips. Openingstijden op beide dagen van 10.00 tot 16.00 uur. Toegang gratis. Lezing over Johannes Brahms Hans Dammers geeft van daag in boerderijgalerie de Osseberg Singelweg 11 bij Sint Laurens een lezing over componist/dirigent Johan- nes Brahms (1833-1897), die geldt als de grote afronder van de muzikale Romantiek. De lezing wordt gegeven door Hans Dammers, auteur en docent klassieke muziek. Aanvang 20.00 uur Toegangs prijs 10 euro. Zijn buurvrouw, die er al vijftien jaar woont, mist vooral het socia le contact met de andere bewo ners. „Behalve dan met hem", wijst Cristina Naghi naar Marlon. „Hij is de enige." Aan een betere relatie tussen de bewoners kunnen gemeente, wo ningcorporatie en andere instan ties niet veel doen. Aan verbete ring van de buurt zelf wel. Deze week wordt de Edelstenenbuurt opgepoetst. Door gemeente, wo ningcorporatie en de bewoners zelf. De vrachtwagen voor grof vuil reed dinsdag al een extra rondje. Gisteren stond bovendien een grote container midden in de buurt waar bewoners hun troep in kwijt konden. Buitengewoon opsporingsambte naren van de gemeente liepen gis teren ook een ronde om bewo ners aan te spreken op het onder houd van hun tuin en rommel voor de deur. Medewerkers van Orionis Walcheren trokken met schoffels en harken door de buurt om plantsoenen op te schonen. Projectleider Harry Siebelink van de gemeente Middelburg stak de handen uit de mouwen en hielp met het timmeren van een nieu we schutting voor Marlon en Cristina. „Er is veel achterstallig onderhoud in de Edelstenen buurt. Als mensen iets zelf niet kunnen, dan helpen we ze." Dat doet ook Woongoed, zegt Pe- trie Pijnenborg, manager Tevre den Klant bij de corporatie. „We hebben eerst huizen opgeknapt, nu is de omgeving aan de beurt." De poetsbeurt moet de Edelste nenbuurt weer laten glanzen. En dat is de eerste stap in een veel groter project om de hele wijk Dauwendaele - waarvan de Edel stenenbuurt een klein deel is - te verbeteren. Grootste ingreep in Dauwendaele wordt de vernieuwing van het winkelcentrum in het hart van de wijk. De winkeliers willen dat al jaren en de gemeente heeft er vo rig jaar ook geld voor beschikbaar gesteld. Het winkelcentrum wordt gedeeltelijk gesloopt en her bouwd. Er komt één groot par keerterrein aan de kant van de Vrijlandstraat, en alle winkels krij gen hun ingang aan het plein. In woners van Dauwendaele worden later verder geïnformeerd en mo gen dan meepraten over verkeers veiligheid, bereikbaarheid en het groen rond het winkelcentrum, belooft de gemeente. De verbou wing van het winkelcentrum staat gepland voor medio 2016. De winkels blijven tijdens de verbou wing open. Intussen zijn Marlon en Cristina al blij met hun opgeknapte schut ting. „Ik kan zoiets wel", zegt Mar lon, „maar niet alleen, en zeker niet in dit tempo." Welke consequenties heeft dit voor het Walchers landschap en voor de gemeente? Dat is één van de schriftelijke vragen waarmee de gemeenteraadsleden Marin van den Berge en Mineke Bierens -Maljaars zich hebben gewend tot het college van B en W. Ze base ren zich daarbij op artikelen in de PZC. Daarin verklaarde stroom- transporteur Tennet vier maan den geleden dat in alle gevallen wordt gedacht aan ondergronds transport en niet aan hoogspan ningsmasten. De WD'ers willen weten of dit klopt. De geplande windmolenparken zijn bij helder weer vanaf de Wal cherse stranden met het blote oog te zien. Van de vier mogelijke tra cé's komen er twee vlakbij Dom burg aan land, het ene net onder Domburg richting Middelburg (noord), het andere meer bij West- kapelle richting Middelburg (zuid). Andere mogelijke tracé's lopen on der het Veerse Meer en de Wester- schelde. De raadsleden vragen zich af in hoeverre de gemeente Veere bij de tracékeuze is of wordt betrok ken en van welke bevoegdheden de gemeente daarbij gebruik kan maken. De gemeenteraad wilde eigenlijk wachten met nieuwe bezuinigin gen, omdat de komende maanden gesproken wordt over het schrap pen van taken. Als duidelijk is wat de kerntaken van de gemeen te blijven, wordt vanzelf duidelijk of en hoeveel geld bespaard kan worden. Maar dat zou pas in mei 2016 bekend zijn. Het gevolg daarvan zou dan weer zijn dat de gemeente niet alleen dit jaar maar nog eens twee jaar onder toezicht van de provincie zou staan. En afglijden naar een artikel-12-status, waarbij het Rijk de zeggenschap in de gemeente overneemt, wil de raad al hele maal niet. Daarom heeft het college de op dracht gekregen er dit jaar al voor te zorgen dat de begroting voor de komende jaren geen tekorten meer vertoont. Dat betekent dat voor enkele miljoenen extra moet worden bezuinigd. KOUDEKERKE MIDDELBURG KOUDEKERKE SINT LAURENS door Maurits Sep MIDDELBURG - Een fijne wijk vinden ze het wel. Maar er is ook veel te verbeteren aan de Edelstenen- buurt, vlak achter het station in Middelburg. „Grotere prullenbak ken bijvoorbeeld, want er ligt te veel rommel op straat. Mensen die van en naar het station gaan, gooien alles op de grond", advi seert Marlon Couronnel. Harry Siebelink, projectleider door Henk Postma DOMBURG - De WD-Veere maakt zich zorgen over de hoogspannings leiding die de geplande windmolen parken voor de Walcherse kust moeten verbinden met Borsele. Drie van de vier mogelijke tracé's lopen door de gemeente Veere. Raadsleden vragen ophelde ring over gevolgen voor het Walchers landschap en de gemeente Veere door Maurits Sep MIDDELBURG - Geen toezicht door de provincie en geen ingrijpen van het Rijk. Middelburg moet zijn fi nanciële problemen zelf oplossen, vindt de gemeenteraad. Daarom wordt eerder bezuinigd dan de be doeling was. Tussen de huizen van Marlon Couronnel en Cristina Naghi (foto) is een betere schutting gezet. Ook zijn hun tuinen opgeruimd, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27