Funderingen kapel Kijckgau weer onder de straatklinkers De Veerse Slag opent het sloeproeiseizoen Hf WALCHEREN 25 Sterrenwacht twee avonden open 1 zijn die kleuren over een jaar ver dwenen vertelde de aannemer mij. Door het weer en de auto's die erover rijden. Dit keperver- band is ook steviger en geluidsar mer dan in een gewoon recht pa troon." Een voorbijganger uit zijn verba zing omdat de keien aan de haven kant, voor het plaatsen van de fietsbeugels, er weer uit moesten. „Raar hoor, zonde van het werk", monkelt hij. Loeff legt uit dat de bestrating 'eerst moest inklinken voor de beugels neergezet konden worden'. Over het algemeen is Veere blij met z'n nieuwe Kaai. „We mogen niet klagen, wel een beetje mop peren", glimlacht Loeff. „Lelijk is de stalen rand aan het einde van de parkeerpakken. Cortenstaal, dat schijnt een modeverschijnsel te zijn. Jammer. Er is te weinig na gedacht over de overlast door fiet sen. Die staan op hoogtijdagen echt overal. Die paar beugels los sen dat zeker niet op." HERINRICHTING VEERSE KAAI VRIJWEL AFGEROND Bernard Meijlink van de Walcher- se Archeologische Dienst: „Het leuke is dat we, door stukken tus sen de funderingen verder uit te graven, ontdekten dat de kapel te gen een dijk gebouwd was. De diepte aan de kant van de huidige gevels aan de Kaai is ongeveer an derhalve meter, die aan de haven kant gaat tot meer dan drie meter. Die dijk was de eerste waterke ring van de haven van Veere. La ter is een nieuwe kade aangelegd en werd de ruimte tussen kapel muur en nieuwe kade met zand en klei opgevuld. Ik vind het leuk dat we op deze manier weer een stukje verder de geschiedenis van Veere in beeld krijgen." „De kapel was gewijd aan Sint Paulus en had een buitenmaat van twaalf meter. De binnenruim te was negen bij vierenhalve me ter. Een kleinere kapel dus. In het boekje 'Veere, van vissersdorp tot vestingstad' van Peter Blom en Ti ny Polderman las ik dat de bij naam van de kapel Kijckgau was. Vanuit de kapel kon men de in gang van de haven in de gaten houden en zo zien welke schepen er binnenvoeren en welke er weer uitvoeren." De restanten liggen nu weer on der de klinkers. Aan het oog ont trokken. „Misschien kan er, op wat voor manier dan ook, nog eens aandacht gevestigd worden op de kapel", hoopt Meijlink. De kapel is in 1551 afgebroken. De fun damenten zijn in 1719 al een keer blootgelegd. Meijlink: „Destijds zijn die ook ingemeten. Dat heb ben ze precies gedaan, bleek nu." „Aan de kop van de Markt stond een rij huizen, de Oostdubbele huizen. De achterkant stond aan de havenzijde. Op een kadastrale kaart uit 1832 komen ze niet meer voor. De straat was smal, zo'n 3,60 meter. Dat moet een flink ge draai geweest zijn om met karren de Markt op te gaan." „Verderop, tegenover de huidige nummers 105 tot en met 109, ston den de Westdubbele huizen. Die zijn in 1912 gesloopt." De funderingen van een ka pelletje uit de middeleeu wen werden blootgelegd tij dens het werk aan de Kaai MIDDELBURG - Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middel burg is vrijdag en zaterdag open in verband met de Landelijke Ster renkijkdagen. Bij helder weer staan er voldoende telescopen op gesteld om te kunnen genieten van de sterrenhemel. Verder zijn er doorlopend presentaties over de wonderen van het Heelal. Het programma is geschikt voor het hele gezin. De sterrenwacht is geopend vanaf 19:30 uur. De toe gang is gratis. De organisatie is voor de achtste keer in handen van de Zeeuwse Deernen. Voorvrouw Ron Nijs: „Dit is de zevende wedstrijd. Die in 2013 werd door de burgemees ter afgelast omdat de weersom standigheden te slecht waren." Grinnikend: „Zaterdag is de ver wachting ook niet best. Maar dat hoort erbij. We hebben alles ge had; sneeuw, regen, storm, hagel en zon." De Veerse Slag, voorheen Stortemelkrace, is jaarlijks in het laatste weekeind van maart. Van de negentien Zeeuwse teams doen er zaterdag dertien mee. De start is om 13.00 uur voor de Campveerse toren. Het startschot wordt gelost door Arnevoorzitter Piet Castenmiller, bij uitzonde ring niet door burgemeester Rob van der Zwaag. Hij verricht de opening van het nieuwe Museum Veere. De deelnemers roeien elf kilometer. Na afloop is er traditie getrouw gebakken vis, erwten soep en het roeiersfeest. PLAMECO* Buttingse kleding en speelgoedbeurs In een schuur aan de Middel- burgseweg 42 in Grijpskerke wordt vrijdag en zaterdag vanaf 9.00 uur tweedehands dames- en kinderkleding verkocht in het kader van de Buttingebeurs. Daarnaast is er een groot aanbod aan ge bruikt kinderspeelgoed en -boeken. Vrijdag tot 20.00 uur, zaterdag om 13.00 uur. Gezondheidsbeurs in Vrije School Op de Vrije School aan de Willem Arondeusstraat in Middelburg is zaterdag van 11.00-17.00 uur de beurs 'n Gezond Alternatief. Daar presenteren zich standhou ders op het gebied van o.a. biodanza, natuurgeneeskun de en astro-economie. Dat gaat gepaard met presenta ties, workshops en mini-con- sults. De toegang is gratis. Toneelvereniging speelt klucht Toneelvereniging Seroosker- ke speelt vrijdag en zaterdag de klucht 'Niet doen ....sterk zijn!' Dit stuk wordt door vier dames en vier heren vertolkt in verenigingsge bouw De Zandput. Aanvang van beide voorstellingen 20.00 uur. Entree 5 euro, kin deren tot 12 jaar 2 euro. Na af loop gezellig samenzijn. Concert over vader en zoon in Koorkerk Martin en Jos Mans brengen zaterdag in de Koorkerk in Middelburg het themapro gramma 'Tussen jou en mij' over de band tussen vader en zoon. Vader Martin be speelt het orgel en dirigeert de Vocalgroup Voice. Zoon Jos zingt en speelt piano en gitaar. Aanvang 20.00 uur. Toegang aan de zaal: 15,=. Werk Keersluisbrug loopt vertraging op De werken aan de Keerluis- brug te Vlissingen lopen uit. In plaats van op vrijdag 27 maart is de brug pas op woensdag 1 april om 16.30 weer beschikbaar. De omlei ding van voetgangers en fiet sers over de deuren van de Binnenkeersluis en van het snelverkeer over de Sloe- brug blijft dus nog in stand. 3 dagen voordelig in Antwerpen! DONDERDAG 26 MAART 2015 zijn Kaai De herinrichting van de Veerse Kaai ging vorig jaar begin oktober van start. De stenen uit de oude bestrating zijn waar mogelijk hergebruikt. De koppen van de keien op de ter rassen zijn aan de bovenkant vlak afgezaagd. De keikoppen zijn verlijmd op de oude loskade, die eind jaren dertig vorige eeuw is aangelegd door Rijkswaterstaat. De twee halfronde steigertjes bij het ophaalbruggetje zijn gerestau reerd. Daar stond vroeger de brug wachter op om de brug open te draaien. Toeristen kunnen straks niet meer op de Kaai parkeren. De Kaai gaat morgen weer open. door Annemarie Zevenbergen VEERE - Ooit kende de Kaai in Veere nog twee rijen huizen en een kapelletje. Dat kapelletje stond in de middeleeuwen halverwege de Kaai, tegenover de uitgang van de Kapellestraat.Bij de graafwerk zaamheden aan het begin van de herinrichting van de Kaai, kwamen fundamenten van het kapelletje te voorschijn. De funderingen van het kapelletje, foto Walcherse Archeologische Dienst door Annemarie Zevenbergen VEERE - Vanuit Harlingen, Zaan dam, Barneveld en natuurlijk Zee land komen 24 teams zaterdag meedoen aan de Veerse Slag op het Veerse Meer. De eerste wed strijd van het sloeproeiseizoen. Een nieuw plafond in 1 dag Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Columbusweg 3,4462 HA Goes Tel: 0113-270000 - www.plameco.nl Bezoek onze showroom: Ma-Vrij9.00-17.00 uur GRIJPSKERKE MIDDELBURG SEROOSKERKE MIDDELBURG VLISSINGEN informatie: HOTELDEAL.NL KRANT326 naar' 088 "0331506 -46% Hotel Eden Antwerp 2 overnachtingen incl. ontbijt v Late check-out tot 13.00 uur v Stadskaart Antwerpen Direct bij de winkelstraten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26