Krantenbank Zeeland online voorlopig op slot Taskforce moet Zeeuwen uit de greep van drugsmaffia krijgen Gehandicaptenkaart 66 We moeten de auteursrechten goed gaan regelen. Zorgvuldigheid staat nu voorop 22 ZEELAND VETE Rignaishel Sling is blij met uitspraak bestuursrechter over gebiedsverbod, maar blijft nog even weg uit Terneuzen. donderdag Fijn, zo'n gehandicapten- parkeerkaart. Die kaart verschaft je het recht om op plaatsen te parke ren waar anderen dat niet mo gen. En daar ik sinds een paar jaar kamp met een kwaal die mij het lopen bemoeilijkt, be sloot ik een dergelijke kaart aan te vragen. Na enige aarzeling, dat wel - zo'n kaart met de af beelding van een mannetje/vrouwtje in een rol stoel op je dashboard staat niet zo heel stoer. Bovendien, het vergt nogal wat geduld om in het bezit ervan te komen: een uur wachten tot de baliemedewerker in de hal van het gemeentehuis tijd voor je heeft, ernstige formulieren in vullen, een keuringsarts die je het hemd van het lijf vraagt. Ruim twee maanden nadat ik mijn aanvraag had ingediend, ontving ik een gemeentelijk schrijven. Hoera, de keurings arts had het gemeentebestuur geadviseerd om mij officieel tot gehandicapte te benoemen en zodoende kon ik - mits ik be reid was de somma van 165, 65 te betalen - mijn 'Europese parkeerkaart voor personen met handicap' afhalen. Goedgemutst verliet ik het ge meentehuis en plakte mijn par- keervrijbrief tegen de voorruit. Mijn parkeerproblemen beho ren definitief tot het verleden. Dacht ik. Toen ik nog vlot ter been was kon ik mij hevig opwinden als ik al die lege parkeerplaatsen passeerde die voor de gehandi capte medemens waren gere serveerd. Nu ik zelf een invali- denkaart bezit, kan ik mij net zo hevig opwinden als ik die zelfde parkeerplaatsen allemaal bezet tref. Het is maar van wel ke kant je de wereld beziet. Gisteren, toen ik wanhopig op zoek was naar een parkeer plaats in de Goese binnenstad, zag ik hoe een patserige Hum mer geheel illegaal de laatste vrije invalidenparkeerplaats in schoof. De bestuurder stapte vlotjes uit en beende met soe pele tred het stadscentrum in. Verontwaardigd draaide ik mijn portierraam open en wap perde demonstratief met mijn kaart. „Hela", riep ik hem na. Hij draaide zich om en stak grijnzend zijn middelvinger op. Fijn, zo'n kaart. De Zeeuwse Bibliotheek was al bezig met het 'afplakken' van de artikelen van Hans Warren, jaren lang literair medewerker van de PZC. Dat gebeurde na een claim van Warrens erfgenaam Mario Molegraaf op de auteursrechten van de artikelen, omdat deze zon der diens toestemming zijn opge nomen in de Krantenbank. Inmiddels zijn er ook auteursrech tenclaims van anderen binnenge komen, zegt Sjoerd Vellenga, inte rim-directeur bij de Zeeuwse Bi bliotheek. Dat is reden geweest om de Krantenbank Zeeland op internet voorlopig op slot te doen. „We kunnen moeilijk alle artike len gaan afplakken." Bovendien speelt mee dat er juris prudentie is. Eind vorig jaar stel de de rechter auteursrechtenorga nisaties Stichting Lira (tekst) en Pictoright (beeld) in het gelijk in hun zaak tegen de gemeente Lei den. Die had het volledige archief van zeven regionale dagbladen ge digitaliseerd en toegankelijk ge maakt zonder toestemming van betrokken medewerkers. TERNEUZEN - Rignaishel Sling is blij en opgelucht dat hij zijn woonplaats Terneuzen weer in mag, maar hij blijft er waarschijn lijk nog wel een tijdje weg. De bestuursrechter in Breda be paalde dinsdag dat er onvoldoen de gronden waren voor burge meester Jan Lonink om Sling (19) een gebiedsverbod van vier we ken op te leggen. Hij mag zich dus met onmiddellijke ingang weer in de stad begeven. Eind vo rige week versoepelde Lonink het gebiedsverbod al, dat eerst voor de hele gemeente van kracht was. Daardoor kan Sling zijn stage bij een bedrijf in de gemeente vervol gen. Hij volgt een opleiding labo ratoriumtechniek. Of hij daadwerkelijk zijn stage bij dit bedrijf vervolgt, is nog ondui delijk. „Ik ben in overleg met school (Scalda) om te kijken of het misschien toch beter is om een ander bedrijf te zoeken. Dat vinden zij een goed idee. Dat wacht ik even af. Tot die tijd blijf ik bij mijn broer in Rotterdam. Maar als het moet, kom ik ge woon weer naar Terneuzen, hoor. Overigens bekeken we dat al voor dat de rechter zijn uitspraak deed." Sling blijft niet uit angst weg uit „We moeten de auteursrechten goed gaan regelen. Zorgvuldig heid staat nu voorop", zegt Vellen ga. Dat zal volgens hem een lasti ge klus worden, omdat de recht hebbenden lang niet altijd zijn te achterhalen. De kans dat de ar chieven online definitief moeten worden gesloten, is daarmee niet denkbeeldig. Vellenga: „Dat zou wel heel zonde zijn, maar ik be gin er een hard hoofd in te krij gen. De zoektocht naar een oplos sing gaat voort. We hopen er over niet al te lange tijd uit te zijn." Volgens Dion Voeten van Stich ting Lira is de oplossing eenvou dig. Samen met Pictoright is een collectieve regeling voor kranten archieven ontwikkeld, waarmee deze in één keer zijn gevrijwaard van auteursrechtenclaims. „Wij ondersteunen het behoud van erf goed, maar vinden ook dat er een billijke vergoeding moet zijn voor de auteurs", zegt Voeten. Aansluiting bij Lira kost in het ge val van Krantenbank Zeeland on geveer 15.000 euro per jaar. Terneuzen. Hij wordt gezien als een betrokkene bij een vete tus sen twee Antilliaanse groepen, die in november en december re sulteerde in twee schietpartijen. Bij een daarvan liet Slings vriend Gideon Verhelst het leven. Bij de ander, die wordt gezien als een vergeldingsactie, liep Juny C. een dwarslaesie op. Sling zat twee we ken vast voor betrokkenheid bij deze schietpartij. Direct na zijn vrijlating legde Lonink hem uit veiligheidsoverwegingen een ge biedsverbod op. Dat is door de rechter nu dus van tafel geveegd. „Ik had niet anders verwacht, want ik heb er helemaal niets mee te maken." De advocaat van de gemeente Ter neuzen, Jan Jacobse, zei tijdens de zitting dat Sling tegenover de poli tie zou hebben toegegeven dat een aantal inwoners van Terneu zen op een dodenlijst staat. „Dat is nooit uit mijn mond gekomen, ik heb dat nooit gezegd", reageert Sling. „Of ik voorzichtiger ben ge worden? Nee, niet voorzichtiger dan anders. Ik heb ook helemaal niet het idee dat ik een soort wan delende schietschijf ben. Volgens mij probeert de gemeente vooral mij en mijn familie zwart te ma ken." Bewoners van de bomen- en bloe- menbuurt in Terneuzen, waar een aantal betrokkenen van de ve te woont, zijn de negatieve aan dacht voor hun wijk in de media inmiddels goed beu. De straat waar Sling woont, is dan ook een doodgewone, nette straat. De hui zen en voortuintjes zijn keurig on derhouden. „Door al die verhalen durf ik al bijna niet meer te vertel len waar ik woon", zegt een jonge blonde moeder. „Want je ziet ze denken: Lekker asociaal wijkje!" Met naam en toenaam in de krant willen de bewoners niet. Maar bang voor Wild-West taferelen zijn ze ook niet. „Ik ken die jonge tjes wel", zegt een wijkbewoner. „Maar ik ben er niet bang voor. Het is jeugd. Ze worden ouder en uiteindelijk ook wijzer." „Dat kunnen schippers en mede werkers van overslagbedrijven zijn, maar ook een notaris." De taskforce moet een veilige omge ving bieden waar mensen die be trokken raken bij bijvoorbeeld drugshandel of schimmige vast goeddeals zich kunnen melden en geholpen worden. Aanleiding is mede de recente vondsten van partijen cocaïne in de fruittermi- nals in het Sloe en drijvend aan boeien in de Westerschelde. „We moeten voorkomen dat de onder wereld zich mengt met de boven wereld en dat bedrijven en indivi duen in de greep van de onderwe reld raken", zegt Demmers. In juni is het Regionaal Informa- rie en Expertisecentrum bestrij ding criminaliteit RIEC in Til burg Zeeland klaar met het 'On dermijningsbeeld' voor Zeeland en West-Brabant: een onderzoek naar afwijkende gedragingen in de provincie op financieel vlak, in vastgoedtransacties, scheepsbewe- gingen en investeringen, grote doorstarts na faillissementen en dergelijke. „Mensen hebben grote moeite om kredieten te krijgen bij banken. Een informele inves teerder die later medewerking eist bij criminele activiteiten laat zo iemand doorgaans niet meer los." Gemeenten deden zulk onder zoek al bij nieuwe horecagelegen heden naar de antecedenten van exploitanten van nieuwe horeca zaken in het kader van de wet Bi- bob. In Brabant draait de aanpak al een jaar op proef en met succes, volgens Demmers. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Krantenbank Zee land is voorlopig niet meer via in ternet te raadplegen. De directie van Zeeuwse Bibliotheek/Scoop be sloot gisteren het digitaal kranten archief offline te halen vanwege on duidelijkheid rond auteursrechten. De maatregel geldt ook voor Tijd- schriftenbank en Beeldbank Zee land. De databanken blijven wel in de bibliotheken beschikbaar. Ik voel mij echt geen schietschijf door Sheila van Doorsselaer en Raymond de Frel Sjoerd Vellenga (ZB) door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Er komt een speciaal team dat zich gaat bezighouden met Zeeuwen die verstrikt zijn ge raakt in de netten van de onderwe reld. Dat zijn meer dan honderd Zeeuwen, schat burgemeester Let- ty Demmers van Vlissingen. Rignaishel Sling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23