Vijftig 'Het gaat bijna vanzelf almanak 'Ik voel me echt geen schietschijf Zeeuws-Vlaamse marathon 33 ZEEUWS-VLAANDEREN DONDERDAG 26 maart 2015 21 Groeiende vraag verwacht door veranderingen in de zorg, waardoor meer mensen zelfstandig gaan wonen. Meerjarencontract voor ziekenhuizen Over vijf dagen sluit de inschrijving voor de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen. De organisatie verwacht een recordaantal deelnemers. TERNEUZEN - Buurtbemiddeling krijgt het drukker. En dat heeft, al dus coördinator Anja Rijlaarsdam van de Buurtbemiddelingsprojec ten in Terneuzen en Hulst, alles te maken met de veranderingen in de zorg. Rijlaarsdam voorziet dat er meer mensen met psychiatrische pro blemen en ook met een lichte ver standelijke beperking zelfstandig gaan wonen. „Ze zullen nog hulp krijgen, maar hulpverleners zijn er niet vierentwintig uur per dag, hun buren wel. Er zullen dingen misgaan. En dan zal er vaker een beroep op Buurtbemiddeling wor den gedaan." Buurtbemiddeling werkt met vrij willige, speciaal opgeleide, buurt- bemiddelaars. Met de buren kun nen zij ertoe bijdragen dat 'het te rugplaatsen van hulpbehoevende groepen in de wijken kan slagen', stelt Rijlaarsdam. Zij wil de rol van buurtbemiddelaars overigens ook niet overdrijven. Hun taak is vooral de relatie tussen buren te normaliseren door te praten en zo nodig door te verwijzen naar in stanties. Nu moet Buurtbemiddeling het ook al hebben van meldingen van wijkbewoners en instanties, als de politie, gemeente en woning corporaties. In Hulst is vorig jaar gebleken hoe belangrijk het is dat problemen worden doorgegeven. Het aantal meldingen is in Hulst in 2014 gedaald tot 31, wat er acht tien minder zijn dan in 2013. Vol gens Rijlaarsdam wijst dat er niet op dat er minder problemen tus sen buren zijn, maar dat er min der wordt gemeld. In Terneuzen werkt dat beter. Het aantal mel- Typisch is dat er in deze regio vrij veel conflicten zijn over tuinzaken dingen is daar in 2014 juist toege nomen tot 116; twintig meer dan het jaar ervoor. Geluidsoverlast is de belangrijk ste klacht, gevolgd door geschil len over 'tuinzaken', zoals slecht onderhouden of verkeerd geplaats te schuttingen. „De laatste klach ten zijn typisch voor een platte landsgebied", aldus Rijlaarsdam, „waar meer mensen een tuin heb ben." Buurtbemiddeling slaagt er in veel zaken op te lossen. Het op lossingspercentage ligt in zowel Terneuzen als Hulst op 78 pro cent. Dat is boven het landelijke gemiddelde. Dat lag vorig jaar op 68 procent. GOED BEGIN TERNEUZEN - Ziektekostenverzeke raar CZ is bereid met ziekenhui zen voortaan contracten af te slui ten voor drie in plaats van één jaar. „We begrijpen dat ziekenhui zen behoefte hebben aan stabili teit", aldus woordvoerster Marie- José van Gardingen. Het in finan ciële problemen verkerende Zorg- Saam in Terneuzen zou extra ge baat zijn bij een meerjarencon tract, vanwege de zekerheid. Het aanbod staat, volgens Van Gardin gen, echter los van de gesprekken over een financieel reddingsplan voor ZorgSaam waarover tegen de zomer meer duidelijk moet zijn. Ze werd vijftig, die Ritthemse. Een mijlpaal die bij menigeen gemengde gevoelens oproept. Zo ook bij haar. Ze kreeg visioenen van de verjaars- dagsvisites van vroeger bij oma. Met ranja voor de kinderen, een jon kie' voor de mannen en een glaasje advocaat met slagroom voor de vrouwen. Met enige moeite scheurde ze zich los van de herinnering en de associatie met 'oud' worden. De zon scheen, het was heerlijk in de tuin en een verjaardag is tenslotte een feestdag. Dat vond ook de buur vrouw die vanuit haar tuin haar fe licitatie overbracht en het feestvar ken een advocaatje met slagroom overhandigde. Toen voelde de jarige zich pas écht vijftig. buurtbemiddeling Meer werk door Harmen van der Werf Anja Rijlaarsdam, coördinator VOGELWAARDE - De boeren zijn weer volop op het land bezig. Ze treffen heel wat betere omstandigheden aan om te planten en te poten dan vorig jaar omstreeks deze tijd. De winter 2013-2014 bleef zonder vorst, waardoor de grond vol kluiten zat. „Nu gaat het bijna vanzelf', zegt akkerbouwer Lou Verhaegen uit buurtschap De Kwakkel die deze week bij Vogelwaarde acht hectare aardappelen plantte. „De grond ligt er mooi fijn bij." Vóór alles hoopt Verhaegen dat de aardappelen dit jaar meer zullen op brengen. „Ik heb nog duizend ton liggen. Die raak ik nog wel kwijt, maar de prijs loopt niet over, vijf eurocent per kilo. Om uit de kosten te komen heb je zeker acht euro cent extra nodig." Verhaegen blijft er nuchter onder. 2014 mag financieel een slecht aardappeljaar zijn geweest door de grote oogst, 2013 was erg goed. „En de uienprij- zen zijn uiteindelijk meegevallen." foto Camile Schelstraete Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22