Jeremy Clarkson held of oude, arrogante racist? Jemen is gevlucht Ook betrekkingen tussen Cuba en Brussel lijken nu te verbeteren BUITENLAND 11 zijn behalve Sky en ITV geen zen ders die aan zijn financiële ver wachtingen zouden kunnen of willen voldoen. In 2013 ontving Clarkson ruim 8 miljoen pond (circa 11 miljoen euro) voor het ex ploiteren van Top Gear's wereld wijde merk, 4,8 miljoen aan divi dend en ruim een miljoen pond per jaar salaris. Clarkson zit niet op een loonsver laging te wachten. Hij is momen teel verwikkeld in een rommelige en gecompliceerde scheiding van zijn vrouw Frances. De verwach ting is dat de afwikkeling daarvan nog wel eens heel duur kan gaan worden. Veel Britten vinden dat de BBC de presentator van Top Gear groot onrecht aandoet, terwijl de ande re helft van het land Clarkson lie ver vandaag dan morgen ziet ver trekken. Die laatsten zien Clark son als een oude, rokende racist die denkt dat hij alles kan maken. Een arrogante man die het grap pig vindt om Aziaten, vakbonden en vrachtwagenchauffeurs te kijk te zetten. Een verwaande kerel die zichzelf geweldig vindt en zich van niemand ook maar iets aantrekt. Minderheden moeten in het algemeen al helemaal niks van Clarkson hebben. Zij stellen hem gelijk aan types als prins Phi lip en Nigel Farage; de belicha ming van het arrogante Britse su perioriteitsgevoel dat zij geregeld in hun dagelijks leven tegenko men. Miljoenen anderen vinden de be slissing van de BBC onbegrijpe lijk. Voor hen is Clarkson een held: een man die durft te zeggen waar het op staat. Een rebel die geen blad voor de mond neemt; een presentator die fantastische televisie maakt. Hij durft grappen te maken die wellicht over de schreef gaan, maar dat moet toch kunnen op televisie, vinden zij. Alles wat hij doet is maar een geintje; hij meent het toch niet se rieus, aldus de Clarkson-fans. Die zien hem echt niet anders dan Graham Norton of Alan Carr, BBC-sterren die soms veel verder gaan. Hoe kan de publieke om roep het ook maar in haar hoofd halen om zo'n immens populaire blijven. Ambtenaren en scholie ren werd gisteren in de loop van de dag opgedragen huiswaarts te keren. Getuigen in Aden zeggen dat bewoners zich inmiddels heb ben bewapend. De staatstelevisie van Jemen die onder controle staat van rebellen, heeft bekendge maakt dat een prijs van omgere kend 85.000 euro is gezet op de gevangenneming van Hadi. Amerikaanse en Europese militair adviseurs die werkten op de inge- nomen luchtmachtbasis, werden vorige week al geëvacueerd toen aan al-Qaeda gelieerde jihadisten een dorp in de buurt onder de voet hadden gelopen. De ambassades van de VS en het Verenigd Koninkrijk in Sanaa wa ren enige tijd geleden al gesloten, het personeel is geëvacueerd. De Houthi's lijken het machtsva cuüm op te vullen dat in 2011 ont stond na een succesvolle opstand tegen Saleh's beleid, waarna ver schillende groepen aanspraak maakten op de macht. Zij zwaaien nu de scepter in grote de len van Jemen. Vooral al-Qaeda en IS zouden kunnen profiteren van de chaos en zo vaste voet aan de grond kun nen krijgen. De lidstaten van de EU versoepel den hun diplomatieke sancties te gen het bewind in Havana in 2008. Sinds april vorig jaar wordt gesproken over verbetering van de relatie. Momenteel is de buitenlandchef van de EU, Federica Mogherine, op bezoek bij Raül Castro, de pre sident van Cuba. Zij sprak giste ren de hoop uit dat het tempo waarin beide partijen onderhan delen, omhoog kan. Maar dat on danks de traagheid de vooruit gang bij de onderhandelingen wel zichtbaar aan het worden was. De Cubaanse minister van Buiten landse Zaken, Bruno Rodriguez, komt voor eind april op bezoek in Brussel. De verhoudingen tussen Cuba en de EU zijn nooit zo slecht ge weest als die tussen het Caribi sche land en de VS. Maar de maat regelen die Havana regelmatig nam tegen dissidenten, zetten de betrekkingen steeds weer onder druk. Het land hield via Spanje wel de communicatie naar Euro pa open, maar de huidige toenade ring is nieuw. Met de VS begon Cuba afgelopen december een nieuw hoofdstuk. Geheel tegen de verwachting in werd bekendgemaakt dat de diplo matieke betrekkingen zouden worden hersteld. Het betekent een nieuwe kans voor de Cubaan se economie. Die worstelt al 50 jaar met sancties van de Amerika nen als reactie op de Cubaanse communistische revolutie aan het begin van de jaren '60. Sinds het wegvallen van de Sov jet-Unie maakt Cuba economisch zware tijden mee. presentator, nota bene van een le gendarisch tv-programma, zo maar op straat te gooien? Zonder Clarkson was Top Gear nooit het populairste autoprogramma ter wereld geworden, is de gedachte. Een overstap naar de commer ciële zenders ITV of Sky, het be- taalplatform van Rupert Mur doch, ligt nu voor de hand. Sky zou wellicht meer moeten bieden dan ITV, het RTL4 van Groot-Brit- tannië. Veel fans zouden het na melijk een flinke afknapper vin den als hun held zich zou inlaten met dure betaalzenders en achter een kastje verdwijnt. De verleiding om een aantrekke lijk aanbod te weerstaan zal niet gemakkelijk zijn. Clarkson is pas 54 en heeft geregeld aangegeven nog wel enige jaren verder te wil len op televisie. Hij geniet zicht baar van de publieke aandacht. Er DONDERDAG 26 MAART 2015 door onze correspondent Michiel Willems Clarkson zit niet te wachten op minder inkomsten omdat hij verwikkeld is in een echtscheiding Jeremy Clarkson LONDEN - Is Jeremy Clarkson een ondeugende entertainer of een ra cist? De Britten zijn zwaar verdeeld over Jeremy Clarkson, die gisteren door de BBC werd ontslagen. De leden van de Arabische Liga beraden zich vandaag over een interventie in Jemen door onze redactie buitenland HAVANA - Net als de VS gaat de EU de betrekkingen met Cuba verbete ren. Voor het einde van het jaar moeten de banden met het socialis tische eiland worden aangehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11