Bij de WD is inmiddels nummer 5 3 aan de beurt =n 66 Het ging veelal om paardenvlees uit het buitenland, dat onhygiënisch geslacht kan zijn BINNENLAND 9 Justitie eist vijf jaar gevangenis tegen vleeshandelaar wegens de verkoop van grote hoeveelheden paardenvlees als rundvlees. t joen kilo vlees. Het vertrouwen in het vlees van Selten was weg. Er zijn volgens de Ossenaar fouten gemaakt, maar dat kwam vooral doordat hij hard meewerkte in zijn bedrijf, bij de inkoop en pro ductie. De partijen met paard werden om schreven als 'snippers 70/30 Wil- jo', naar de naam van een van de bv's van Willy Selten. De term '70/30' staat in de sector voor de verhouding vlees/vet. Volgens het OM stond het bij Selten voor de verhouding paard/rund, maar de diersoort werd niet vermeld. Selten benadrukte dat hij een suc cesvol bedrijf heeft opgebouwd dat groeide van het verwerken van 50 naar het verwerken van 90.000 runderen per jaar. Hij had certificaten en doorstond keurin gen; tot 2013. „Toen raakte ik in één keer alles kwijt." De vleeshandelaar heeft volgens de officier van justitie bewust za ken verhuld voor financieel ge win. „Het ging veelal om paarden vlees uit het buitenland, dat be smet kan zijn met ziekteverwek kers, dat onhygiënisch geslacht kan zijn, dat medicijn in zich kan dragen." Mocht Selten vijfjaar cel straf krijgen dan is de misère voor hem mogelijk nog niet voorbij. Of ficier Koopmans kondigde giste ren aan een ontnemingszaak te gen Selten te beginnen. En dan is op de achtergrond cura tor Jaap van der Meer van Seltens failliete bedrijven nog actief. Hij wil Selten aansprakelijk stellen voor de schade van 11,5 miljoen euro die is ontstaan door de faillis sementen. De curator beschuldigt Selten van wanbeleid. In het ko mende faillissementsverslag gaat Van der Meer in op de claim. ben zich nog niet voor de rechter hoeven te verantwoorden. Beiden zijn nog steeds actiefin de vlees- handel. De onderzoeken naar slachterij Van Hattem in Dodewaard en vleeshandel Draap in Breda lopen nog, bevestigt het Openbaar Mi nisterie. Van Hattem moest begin vorig jaar 28.000 ton verdacht vlees terughalen omdat het niet kon aantonen waar enkele tiental len pony's waren gebleven. Het bedrijf ging failliet en maakte een doorstart. Volgens eigenaar Ben van Hattem slacht hij met 35 per soneelsleden inmiddels weer 500 runderen per week. Jan Fasen, de eigenaar van Draap (het omgekeerde van paard), zat vorig jaar enkele weken in voorar rest in een Franse cel vanwege zijn vermeende rol in een Euro pees paardenvleesschandaal. In 2013 werd hij in een andere zaak in hoger beroep veroordeeld tot 50.000 euro boete voor het omkat ten van paard tot halal rundvlees. PV AANBIEDINGEN ALLEEN VANDAAG GELDIG TWEE Magnetische anti-insecten horren Slechts €12,95 als die rond ex-senator Jos van Rey (verdacht van corruptie). De VVD scherpte in 2013 de integri- teitsregels aan en stelde een spe ciale commissie in. Luijten: „Nu vlooien we alle open bare bronnen door, googelen twee dagen lang en kijken naar be richten in regionale media. Als er dan zaken bovenkomen confronte ren we de potentiële kandidaten daarmee." Dat kan dan gaan om zaken variërend van verkeersboe tes tot strafzaken. Voor de Europe se lijst en de Eerste Kamerlijst zijn hierdoor VVD'ers afgevallen door zaakjes uit het verleden. OOK LEEGTE WEG Hoewel in de boezem van de WD gewezen wordt naar beroer de werving als mogelijke oorzaak van het grote aantal vertrekkende Kamerleden, wil Luijten daarvan niets weten. De exit van René Leegte, Mark Verheijen noch de ruim een jaar geleden vertrokken Matthijs Huizing had voorkomen kunnen worden, omdat de mis stappen pas later zijn begaan of aan het licht kwamen. „Dat onder vang je niet met betere scouting." Wel stelt fractiechef Zijlstra dat in het vervolg nog scherper geke ken wordt. „Dit soort dingen voor kom je liever." De fractieleider wenst dat alle Kamerleden met een smetje nu wel bekend zijn: „Dat mag ik toch hopen." Naar aanleiding van Verheijens declaratiefouten is Kamerleden ge vraagd open kaart te spelen over potentiële missers. Mede naar aan leiding daarvan kwam Leegte op de proppen met zijn omstreden bijbaan. Zijlstra hint erop dat ook bij andere partijen peentjes ge zweet wordt. Dit soort kwesties liggen nadrukkelijk onder het ver grootglas. Bovendien nadert de deadline dat het openbare register van nevenfuncties geactualiseerd moet worden. „Ik denk dat ook el ders in de Kamer wel achter de oren gekrabd zal worden, want de regels gelden voor iedereen. Wij hebben opgetreden." Een verkiesbare plaats leek hij niet te hebben. Toch komt com municatieadviseur Leendert de Lange, nummer 53 op de WD-lijst, opeens in beeld om de liberalen in de Tweede Kamer te versterken. Ook oud-wethouder Chantal van Nijkerken, die één plaats hoger stond, kan zich warmlopen. Hun mogelijke en tree is het gevolg van de onwaar schijnlijke stoelendans die al we ken plaatsvindt bij de WD. Gisteren kwam de stoel van René Leegte vrij. Eerder al gaf Mark Ver heijen er na gedoe over declara ties de brui aan en vertrokken Ard van der Steur en Klaas Dijk- hoff naar het kabinet. De opgestapte staatssecretaris Fred Teeven komt de gelederen weliswaar versterken, maar ook hij kan het verlies aan ervaring en autoriteit slechts een beetje com penseren. Binnen de partij wordt verzucht dat er bij het samenstel len van de kandidatenlijst in 2012 nooit veel verder gekeken is dan plek 40,45. Alles daaronder is heus geschikt maar niet zwaar in houdelijk gewogen, is de bood schap. Nu de meeste boegbeelden zijn doorgeschoven naar het kabinet is de spoeling dun geworden. Parle mentariërs als Ockje Teilegen, Bri gitte van der Burg, Ingrid de Ca- luwé of Ronald Vuijk doen niet meteen bij iedereen een belletje rinkelen. WD-fractieleider Halbe Zijlstra wil niets weten van een aderlating: „Alle mensen op de kandidatenlijst zijn geschikt." Die kandidaten van 2012 zijn min der goed gescreend dan nu ge beurt. De laatste jaren is het selec tieproces steeds secuurder gewor den, stelt de voorzitter van de per manente WD-scoutingscommis- sie Paul Luijten; ook door affaires WOENSDAG 25 MAART 2015 'Selten misleidde iedereen' Ingeborg Koopmans, officier van justitie Willy Selten komt aan bij het pa leis van justitie in Den Bosch. foto Mare Bolsius rci7 v Opent en sluit zichzelf direct v Geen irritante muggen meer in huis v Past op alle standaard deuren Ideaal voor het balkon of patio deur, vakantiewoning of caravan Adviesprijs 57,95 Korting 78% U bespaart 45,- f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen l2r) DPDf^jJl NIET tevreoen? GELD TEflUGl) René Leegte is het vierde WD-Ka- merlid dat opstapt vanwege schen ding van integriteitsregels. Leegte verzuimde een betaalde ne- venfuctie bij PlantLab Foundation in Den Bosch te melden, een be drijf dat planten laat groeien zon der daglicht. Het werk van PlantLab raakt vol gens Leegte aan zijn portefeuille als klimaat- en energiewoordvoer der van de WD. Leegte zegt dat 'dit soort slordig heden niet zijn uit te leggen'. WD-fractieleider Halbe Zijlstra vindt dat Leegte de 'enige logi sche conclusie heeft getrokken' door op te stappen. door Niels Klaassen en Laurens Kok DEN HAAG - Almaar nieuwe integri- teitskwesties stellen de WD op de proef. Door de vele wissels verliest de fractie in rap tempo ervaren le den. Tegelijkertijd blijkt dat de screening in 2012 te wensen over liet, met alle gevaren van dien. René Leegte foto Freek van den Bergh/Novum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9