'Vergrijzing van de damsport biedt kansen' 44 SPORT Het seizoen voor de Zeeuwse wegracers begint in april. Ze staan allemaal voor andere uitdagingen. vlissingen - In 2013 werd William Tolhoek kampioen in de Super cup 600. Dit jaar wil de 37-jarige inwoner van 's-Heer Arendskerke zijn titel terug. „Vorig jaar had ik een wat minder jaar, door vele val partijen", vertelt de coureur. „Aan het begin van het seizoen ging ik er een keer hard af en dat kwam m'n vertrouwen niet helemaal ten goede." Het seizoen van Tolhoek begint in het eerste weekeinde van april - het paasweekeinde - in Assen. Voor het kampioenschap keert hij later ook nog tweemaal terug in Drenthe. Op de kalender staan verder races in Duitsland en Bel gië. De Bevelander gaat deze week eerst nog trainen in het Spaanse Cartagena. Om na een winter vol conditietrainingen het gevoel op de motor, de Suzuki GSXR 600, terug te krijgen. Eén van de concurrenten van Tol hoek is komend seizoen wederom Hanco Adriaanse uit Aagtekerke. Net als Tolhoek gaat Max van Schoonhoven (17) uit Kamper land de komende week trainen in Cartagena. Na een moeizaam sei zoen in de Pata European Junior Cup komt hij dit jaar uit in de KTM 390 Cup. Het is een stapje te rug. „In 2014 stond er toch best veel druk op Max, want er werd heel veel van hem verwacht", legt zijn vader Adrie uit. Na de trainingen in Spanje volgen er komende week ook meteen twee races die meetellen voor het kampioenschap. Daarna zal er ook in Nederland, België, Duits land en Frankrijk gestreden wor den om de titel. In de Superbike-klasse van het In ternational Road Racing Cham pionship (IRRC) wil Johan Fre- driks uit 's-Heerenhoek na een tweede plaats vorig jaar nu graag de titel veroveren. In zes races (twee in Nedeland, twee in Bel gië, één in Tsjechië en de afslui tende in Duitsland) gaat de 31-jari- ge BMW-coureur op zijn ver trouwde motor voor de hoofd prijs. „Het is nog dezelfde machi ne, we hebben alleen de vering wat aangepast." Fredriks begint daarnaast op 11 april aan een nieuw avontuur. „Ik doe mee aan het nationaal kam pioenschap Superbike. Dat is nu samengevoegd met België en wordt onder de noemer Benecup verreden." Op stratencircuits en permanente circuits in België en Nederland (en eentje in Noord-Frankrijk, plus nog een uit stapje naar de Nürburgring) strij den de coureurs dan om drie ti tels: een Nederlandse, een Bel gische en een Benecup-kam- pioen. „Sommige wedstrijden van die cup vallen samen met de IRRC-ra- ces", aldus Fredriks. „Dan rijd ik dus twee wedstrijden op hetzelf de parkoers in één weekeinde. Dat is wel pittig, maar fysiek moet ik dat wel aankunnen. Ik heb er goed voor getraind." In diezelfde Benecup, maar dan in de zijspanklasse, begint het Beve- landse Delmeco-team aan het der de seizoen. Vorig jaar eindigden Wout Vermeule (24) uit Oudelan- de en bakkenist Toon Harthoorn (51) uit Colijnsplaat als negende in het Open Nederlands kam pioenschap. Dit jaar rekent het team op meer. „We hebben een nieuwe motor. Een andere Yamaha Rt met 40 pk meer. Dus we hopen nu een stapje te kunnen maken", vertelt Vermeule vanuit Frankrijk. „Woensdag kregen we de machi ne met het nieuwe blok erop. Hier in Frankrijk hebben we nog een hoop moeten sleutelen, tot nu toe heb ik eronder gelegen. Maar nu is ie echt klaar. Morgen gaan we er voor het eerst het cir cuit mee op." Ook voor het zijspanduo is de eerste wedstrijd op 11 april. De Bevelanders rijden alle wedstrij den van het Benecupkampioen- schap. Probleem is dat in Zeeland nauwe lijks nog jeugd damt. De provin ciale dambond PZDB, die dit jaar z'n negentigjarig bestaan viert, heeft welgeteld één speler jonger dan twintig jaar in het ledenbe stand. De concurrentie voor de bijna vijftigjarige De Leeuw komt zaterdag vooral van generatiegeno ten: van Peter Schunselaar (63), Henk Gunther (45) en Daaf Kas- se; hij wordt zaterdag 54 jaar. De positieve uitzondering is Danny Wattel, die nog maar 21 is. Het ziet er niet daar uit dat deze subtoppers De Leeuw op korte ter mijn kunnen bedreigen. Veel dam mers zien de toekomst van hun sport somber in. De landelijke dambond KNDB vergrijst sterk en is in ruim tien jaar van 10.000 leden meer dan gehalveerd naar nog geen 5000 leden. En aan de neergaande lijn is nog geen eind gekomen. Ad Goudzwaard, zater dag namens de damclubs Sou burg en Lammerenburg één van organisatoren van het ZK, denkt daar anders over. Hij ziet de ver grijzing van zijn sport juist als kans. „Een denksport als dammen kan tot op hoge leeftijd beoefend wor den, in tegenstelling tot de fysie ke sporten", weet Goudzwaard. „Daar zou de bond op moeten in spelen", vindt hij. Dammen moet bij senioren gepromoot worden en er moeten meer seniorentoer- nooien georganiseerd worden, met diverse leeftijdcategorieën. Niet alleen landelijk, maar ook in Zeeland zelf. „De KNDB staat voor een grote uitdaging", vindt Goudzwaard. De toestroom van senioren moet de neergang van het dammen stoppen. Daarnaast moet de sport af van z'n stoffige imago. Goudzwaard: „Het is niet gek dat de jeugd zich afkeert van dammen. Welke jeugdspeler wil er tegenwoordig nog vier uur of meer achter een dambord zitten? Het tempo moet omhoog, het aantal remises moet omlaag en er moet een andere puntentelling komen. Dat zal zor gen voor meer spanning en sensa tie." En verder maakt Gouzwaard zich sowieso minder zorgen over de toekomst van het dammen. In lan den als China en India, goed voor zo'n veertig procent van de we reldbevolking, is de sport aan een enorme opmars bezig, weet hij. En internet biedt voor denkspor ten zoals dammen ongekende kan sen. „Zeker als denksporten gaan samenwerken", stelt Goud zwaard, met zijn 78 jaar een van de oudere dammers in Zeeland. De Oostkappelaar was eigenlijk niet van plan met zijn ideeën naar buiten te komen, maar nu hij als organisator van het ZK het openingswoord mag spreken, doet hij het toch. „En daarna zal ik m'n mond weer houden", stelt hij. Goudzwaard was in zijn jonge re jaren actief in het volleybal en de atletiek en was altijd bereid om zijn ongezouten mening te ge ven. „Er zullen mensen zijn die zullen zeggen, 'daar heb je hem weer'. Het zal bij één keer blij ven." Het ZK sneldammen wordt ge houden in De Lammerenburght, Zuidbeekseweg 4 Vlissingen. Aan vang 10.00 uur, einde 16.45 uur. BOK moet nipt buigen voor Zuvo De volleyballers van BOK le den maandagavond een krappe 3-2-nederlaag bij Zu vo 2. De nummer laatst van de eerste klasse bood de Bra bantse middenmoter goed partij en was in de slotfase van de vierde set met twee gewonnen sets op zak zelfs dicht bij een 3-1-zege. Zo ver kwam het net niet, omdat de thuisploeg het hoofd koel hield en op gelij ke hoogte kwam. Trainer Adri Franke naar MZC'11 Trainer Adri Franke verlaat het vrouwenvoetbalelftal van Wolfaartsdijk en gaat volgens seizoen aan de slag bij MZC'11 in Zierikzee. Franke, in bezit van Uefa B trainersdiploma, gaat bij MZC'11 het vrouwenteam trainen. Franke was eerder werkzaam als trainer bij Oostkapelle, Bevelanders, Serooskerke en hoofdoplei dingen bij Zeelandia Middel burg en JVOZ. Simeone nog jaren bij Atlético Madrid Diego Simeone blijft ook de komende jaren hoofdtrainer van Atlético Madrid. De Ar gentijn heeft zijn contract bij de Spaanse landskam pioen verlengd tot medio 2020. Simeone werd in ver band gebracht met meerde re Europese topclubs waar onder Manchester City, maar hij wil in Spanje blij ven. „Ik heb er voor gekozen om bij te tekenen, omdat ik ervan overtuigd ben dat de club verder zal groeien." Zesde gelijkspel voor Roadies De poolbiljarters van Road- house Roadies speelden in de regionale eerste klasse voor de zesde keer gelijk. Dit keer tegen de Sharkey's in Breda. Voor de Roadies wonnen en verloren Rinus Witte, Abel van de Sande en Mark van Wijngaarden elk een partij. Teamcaptain Ri nus Witte speelde niet goed maar omdat Brian Wetzel niet potte won Witte toch. Tafelridders laten het liggen De streekderby biljarten in de derde divisie tussen Beve- landse Tafelridders en Bottles/De Parel eindigde in een 2-6- overwinning voor de bezoekers. Na nederlagen van Rinus Kramer en Alfred van den Dries en een zege voor Rinus Rijk had André Karelse alle kans een remise te bewerkstelligen. De hele partij leidde hij tot 34-31. Toen miste hij vier match- ballen op rij en sloeg routi nier Theo Platjouw toe. Tolhoek wil titel terug William Tolhoek heeft zijn zinnen gezet op een tweede titel in de Supercup 600. foto Kees Siroo door Roeland van Vliet en Willem Adriaansens door Koen de Vries VLISSINGEN - Vijfentwintig keer is Johnny de Leeuw Zeeuws sneldam- kampioen en als de voortekenen niet bedriegen dan grijpt hij zater dag in Vlissingen zijn 26e titel. De Coesenaar steekt in Zeeland ver boven de concurrentie uit en het ziet er niet naar uit dat daar op kor te termijn verandering in komt. Sneldammer De Leeuw zal naar ver wachting nog heel lang brullen. 25 Johnny de Leeuw is niet te stoppen als Zeeuws sneldamkampioen. Komende zaterdag gaat de dammer op voor zijn 26e titel. Hij heeft er al 25 binnen. ZUNDERT VLISSINGEN MADRID BREDA KWADENDAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75