44 Als hij er wat gewicht in gooit, blaast hij sommige mensen daar omver 44 Hij moet mensen om zich heen hebben die ervoor zorgen dat zaken geregeld worden SPORT 45 BONDSCOACH VAN CURASAO Leen Looijen en Robin Nelisse weten wat de nieuwe bondscoach van Curasao te wachten staat. WILLEMSTAD - Patrick Kluivert is gisteren met de selectie van Cura sao de voorbereidingen op het WK-kwalifïcatieduel met Mont- serrat gestart. De oud-internatio nal van Oranje wil graag iets te rugdoen voor het eiland waar de roots van zijn moeder liggen en is aangesteld als adviseur en coach. Hoe groot is de kans dat het een succes wordt? „Het is belangrijk dat Patrick de juiste mensen om zich heen verzamelt", zeggen Ro bin Nelisse en Leen Looijen in koor. De spits en de coach werkten in 2008 samen toen het nationale team nog onder de vlag van de Ne derlandse Antillen probeerde het WK van 2010 in Zuid-Afrika te be reiken. In de eerste ronde werd Ni caragua verslagen, daarna bleek Haïti een niet te nemen horde. Het was niet de eerste keer dat de helpende hand vanuit Nederland moest komen. In aanloop naar het WK 2006 in Duitsland doken de namen van Aron Winter en Frank Rijkaard op als potentiële bondscoaches. De baan ging uit eindelijk naar Pim Verbeek. Alle potentiële internationals wer den aangeschreven, de respons was behoorlijk en het team kon onder meer met jongens uit Ne derland worden versterkt. Toch overleefden de Antillen de eerste ronde tegen Antigua en Barbuda maar net. Nadat de uitwedstrijd met 2-0 was verloren, wonnen de Antillen thuis met 3-0 door goals van Rocky Siberie, Angelo Martha en voormalig toptalent Brutil Hosé. De WK-droom werd een paar maanden later verstoord door Honduras, dat over twee duels (4-0 en 2-1 winst) veel te sterk was. Sinds de staatkundige hervormin gen van oktober 2010 bestaan de Nederlandse Antillen niet meer als land. Curasao en Sint Maarten zijn sindsdien zelfstandige gebie den binnen het Koninkrijk der Nederlanden, terwijl Bonaire, Sa ba en Sint Eustatius bijzondere ge meenten van Nederland zijn. Op voetbalgebied is er daardoor ook het een en ander veranderd. Sinds maart 2011 is Curasao zelfstandig lid van de Fifa. De organisatie op het eiland staat echter nog steeds in de kinderschoenen. „Misschien kan Kluivert wat veranderen", zegt Looijen. „Ze kijken tegen hem op. Als hij er wat gewicht in gooit, blaast hij sommige mensen daar omver." De inrichting van de staf is volgens Nelisse en Looijen van groot belang. „Op Curasao hoor je vaak: het komt morgen wel", weet Looijen. „Het is lastig om structuur aan te brengen en echt iets op te bou wen." Nelisse: „Patrick moet men sen om zich heen hebben die er voor zorgen dat zaken geregeld worden. Aan alleen toezeggingen heb je niets, het moet ook echt ge beuren. Leen Looijen nam vanuit Nederland Gertjan Steendam mee, die als een soort teammana ger echt alles voor ons regelde. We hoefden nergens naar om te kijken." De 67-jarige Looijen zegt: „Gert jan was een geweldige organisa tor, alles stond bij hem op papier. Natuurlijk hebben wij op de Antil len conflicten gehad met mensen, maar dan moet je de strijd aan gaan. Eigenlijk moet je als bonds coach constant op het eiland aan wezig zijn om alles in de gaten te houden. Ik heb daar cursussen ge geven waarvoor we allerlei materi- alen en ballen hadden geregeld. Ik ging naar Nederland, kwam een paar maanden later terug en alles was verdwenen. Dan kun je weer opnieuw beginnen. Ie moet niet denken dat je dat even gaat veranderen." Nelisse (37) beaamt dat. Hij heeft een tweede huis op Aruba en merkt tijdens voetbalkampen die hij op het eiland organiseert dat het vaak moeilijk is om echt me dewerking te krijgen. „Je kunt niet iedereen over één kam sche ren. Maar het is soms lastig om iets te realiseren." Volgens Looi jen moet je in het Caribisch ge bied overal rekening mee houden. „Een dag voor een belangrijke wedstrijd hadden we nog sponsor verplichtingen. We kwamen mid den in een carnavalsoptocht te recht. En toen ik vroeg om het kunstgrasveld eens op te poetsen bleek die machine zoek." Het top punt was echter de wedstrijdbe spreking die Looijen had voorbe reid. „Er stond een flip-over en ik had allerlei papieren met tacti sche aanwijzingen en afspraken opgehangen. Toen we in die ruim te kwamen bleek het hotelperso neel alles van de muur te hebben getrokken. De papieren waren weg, de flip-over ook. Achteraf kan ik er wel om lachen." WOENSDAG 25 MAART 2015 Kluivert wacht zwaar karwei door Barry van der Hooft Leen Looijen Robin Nelisse VAN GAAL Afoyv'ut M«U Patrick Kluivert wil in de voetsporen treden van zijn leermeester Louis van Gaal. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66