Van Gastel wilde ook hoofdcoach worden Michael van Praag vraagt steun van Uefa 42 SPORT EK KWALIFICATIE Bij afwezigheid van Robin van Persie en Arjen Robben draagt Wesley Sneijder tegen Turkije de aanvoerdersband. Van Bronckhorst en zijn toekom stige assistent Jean-Paul van Gas tel worden voorlopig nog in de luwte gehouden. Volgens Van Geel, die zijn verhaal deed voor verschillende cameraploegen en verslaggevers in de Kuip, heeft Feyenoord met Van Bronckhorst voor de 'beste optie' gekozen. „Met de trainers die voor ons be schikbaar en haalbaar waren is hij de juiste keus." Het is opvallend dat Feyenoord vanaf volgend sei zoen met een jonge, onervaren coach in zee gaat. Een jaar gele den, bij de komst van Fred Rut ten naar de Kuip, zei Van Geel nog dat hij per se een ervaren trai ner wilde. „Laat een beginnende coach zijn fouten eerst maar bij een andere club maken", oordeelde hij toen. Daar komt de technisch directeur nu dus van terug. „Giovanni is hier al vier jaar assistent-trainer. Hij is er klaar voor. Daarin heb ik alle vertrouwen", zei hij gisteren. Van Geel gaf ook toe dat de ande re assistent, Jean-Paul Van Gastel, eveneens ambities had om de ver trekkende Rutten op te volgen als hoofdcoach. „Jean-Paul had aange geven het ook te willen doen." Toch viel de keuze van Feyenoord op Van Bronckhorst. „Met zijn uit straling, zijn autoriteit en zijn communicatieve vaardigheden is hij volgens ons de juiste man. Gio vanni is iemand die de club kent, die weet hoe hier de hazen lopen en die met de druk, die bij een topclub als Feyenoord altijd aan wezig is, om kan gaan." Met die uitleg wilde Van Geel Van Gastel niet diskwalificeren. „Veel van die zaken gelden ook voor Jean-Paul. Maar in hem zien we meer dan in Giovanni de cul tuurbewaker. De man die bij on- ze club de brug kan blijven vor men naar Varkenoord (de jeugd opleiding van Feyenoord). Jean-Paul is bij ons voor de lange termijn. Wat mij betreft blijft hij tot in de lengte der dagen. Als hoofdcoach begint Giovanni nu aan een karwei dat normaal ge sproken korter zal duren. Al hoop ik dat hij ook heel lang blijft." Van Bronckhorst tekent bij Feye noord voor twee seizoenen, Van Gastel voor drie. Van Geel vreest niet dat de gewijzigde samenstel ling de wisselwerking tussen de twee, die als assistent-coaches on der Rutten nu een twee-eenheid vormen, zal dwarsbomen. Rutten maakt het lopende sei zoen nog af als hoofdtrainer van Feyenoord met Van Bronckhorst en Van Gastel als zijn assistenten. Voor volgend voetbaljaar zoekt de club naast Van Gastel nog een tweede assistent. Volgens Van Geel moet dat een er varen trainer worden 'die niet meer de ambitie heeft om hoofd coach te worden'. In de wandelgangen wordt voor die functie nadrukkelijk de naam van Wim Rijsbergen genoemd. Van Geel erkende dat hij met diens zaakwaarnemer gesproken heeft. „Maar verder ga ik op dit moment niet in op namen van kandidaten." KATWIJK - Op de eerste afspraak na vier maanden stilte, zijn het de routiniers die het stof afkloppen, de garagedeur openen en de Oran je-trein weer op gang trekken. Wesley Sneijder en Klaas-Jan Huntelaar voeren bij de herstart van het Nederlands elftal de troe pen aan, alsof ze daarmee meteen willen laten zien dat zij het afger oomde Oranje de weg gaan wij zen in een omgeving zonder het licht van de sterren Arjen Robben en Robin van Persie. Natuurlijk is de sfeer op de eerste training nog ontspannen, maar van binnen borrelt wel degelijk de onrust bij Oranje dat zaterdag tegen Turkije geen verdere schade mag oplopen. Terwijl de route naar een groot toernooi op papier makkelijker leek dan ooit, is de se lectie van Guus Hiddink al vanaf het vertrekpunt hopeloos ver dwaald. Voor het treffen tegen Turkije is dan ook extra dijkbewa king gevraagd, nu Oranje het wa ter aan de lippen staat. Gezien zijn staat van dienst is Sne ijder de man waar een groot deel van de jeugdige selectie zich aan vast moet klampen. De m-voudig international haalt de schouders op. „Ik voel geen druk, wel extra verantwoordelijkheid. Als ervaren speler heb je sowieso een speciale rol in de groep. De jonge jongens weten dat ze altijd bij Klaas-Hun- telaar, Nigel de Jong en mij te rechtkunnen. Ik behoor tot de oudere spelers en weet hoe het werkt. Ik zal de komende dagen aanwezig zijn en hier en daar wat meer praten dan normaal." Langs het veld vertelt bondscoach Guus Hiddink ondertussen dat Sneijder tegen Turkije zijn aan voerder is. Daarmee zit de band na anderhalfjaar weer om de arm van de regisseur, die onder Louis van Gaal nog werd afgezet als cap tain. Nu Van Persie, Robben, Ke vin Strootman en Ron Vlaar ont breken, heeft Hiddink ook niet veel keus. Van de zogenaamde Grote Vier van de afgelopen tien jaar (Van der Vaart, Robben, Van Persie, Sneijder) is de dertigjarige de enige die er in Amsterdam bij is. „Natuurlijk is het gemis van Robben en Van Persie groot. Dat zijn spelers van wereldklasse die zowel bij Oranje als hun club be palend zijn", beseft Sneijder. „Maar we hebben nog steeds een goede selectie. Bij het Nederlands elftal zijn altijd mutaties en heb je elke wedstrijd spelers die er niet bij zijn. We gaan het nu al leen wat anders invullen. Het is aan ons om te laten zien dat het ontbreken van die jongens niet meteen een nadeel hoeft te zijn." De Turken staan er in de poule zo waar nog beroerder voor dan Ne derland, maar na het afhaken van Robben is het vertrouwen flink toegenomen in het kamp van de opponent, zo heeft de inwoner van Istanbul gemerkt. „De Turken denken nu dat het gemakkelijker wordt", aldus Sneijder. „Dat kan voor ons weer een voordeel zijn. Zij moeten winnen, ik denk dat de druk bij hun nog groter is dan bij ons." De vedette van Galatasa- ray weet als geen ander bij Oranje waar de Turkse voetballer toe in staat is. Geef ze een bal en een on zichtbaar magneetje gaat aan het werk. „Ze kunnen heel goed voet ballen", zegt Sneijder. „Bij de vori ge wedstrijd in Amsterdam speel den ze ons 45 minuten lang hele maal weg. We moeten ze niet in balbezit laten komen, want dan wordt het lastig. Maar wij weten ook waar we ze kunnen pakken." Met twinkelende ogen: „Laat ik het eens netjes zeggen: tactisch is het niet wat wij gewend zijn." Een radioverslaggever uit het land van de tegenstander wil we ten of hij tot slot nog een bood schap heeft voor het Turkse volk. Sneijder, na een paar seconden be denktijd: „Nee, eigenlijk niet..." Die heeft hij wel voor de Neder landse fans. „Wij gaan winnen." GUUS HIDDINK GEEFT NOG NIETS PRIJS Tin*-0 Van Praag kreeg voor zijn speech, een samenvatting van zijn verkie zingsprogramma 'Voetbal voor ie dereen', meer applaus dan zijn concurrenten. De Nederlandse kandidaat hield zijn gehoor voor dat verandering van leiderschap noodzakelijk is voor vernieuwing van de Fifa en dat hij de verant woordelijkheid wil nemen puin te ruimen. Hij herhaalde dat hij niet de ambitie heeft langer dan vier jaar aan te blijven. Die termijn, door Van Praag tran sitieperiode genoemd, is genoeg om de gewenste verbeteringen door te voeren. De Fifa moet transparanter, niet in de laatste plaats financieel, democratischer, geloofwaardiger en nederiger wor den. De leden krijgen meer zeg genschap. „Kritiek moet een aan moediging zijn voor verbetering", stelde de Amsterdamse bestuur der zich kwetsbaar op. „Ik kan ge woonweg niet accepteren dat we de Fifa in de huidige vorm over dragen aan de volgende genera tie." Blatter keek onverstoorbaar voor zich uit tijdens de toespraak van Van Praag. Hij voerde ook zelf het woord, maar hield het volgens het protocol algemeen. door Jan Martens ROTTERDAM - Niet een van de twee toekomstige hoofdrolspelers, maar technisch directeur Martin van Ceel van Feyenoord nam gisteroch tend als enige de moeite om uitleg te geven over de aanstelling van Giovanni van Bronckhorst als nieu we hoofdcoach van de Rotterdam mers. Sneijder moet Oranje dragen door Leon ten Voorde Jean-Paul van Gastel Guus Hiddink heeft zijn plannen voor het Nederlands elftal nog ge heim gehouden. Tijdens een trai ning in Katwijk liet hij niet zien met welke spelers hij zaterdag aan de belangrijke thuiswedstrijd in de EK-kwalificatie tegen Turkije wil beginnen. Oranje oefende ruim een uur met alle 24 internationals op het hoofd- veld van de zaterdagamateurs van Quick Boys in Katwijk. De komen de dagen zal blijken hoe hij het ge mis van belangrijke spelers als Ar jen Robben, Robin van Persie en Ron Vlaar wil opvangen. WENEN - Michael van Praag heeft, evenals Prins Ali bin Al-Hussein en Luis Figo, gisteren tijdens het con gres van de Uefa in Wenen steun gevraagd in de verkiezingsstrijd om het voorzitterschap van de Fifa. De preses van de KNVB maakte in een gloedvol betoog duidelijk waar om Sepp Blatter, die op uitnodi ging van Uefa-voorzitter Michel Pla- tini aanwezig was, geen vijfde ter mijn moet krijgen. Platini werd tij dens het congres gekozen voor een nieuwe termijn bij de Uefa. Bjarne Riis steekt vanuit de auto zijn pupil Alberto Contador de helpende hand uit in een etappe in de Tour de France, foto AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44