44 Je merkt dat ZEELAND 41 dingen vandaag in Rotterdam mee naar de Nationale Onderwijsprijs, die eens per twee jaar wordt uitgereikt De drie bewoners van Villa Veelzijdig zitten om half één net achter een bord nasi met kroepoek. Ze hebben zelf gekookt, én zelf boodschap pen gedaan bij de supermarkt in Krabbendijke. Jurian Bouwman (14) uit Oosterland baalt, want bij de kassa moesten de leerlingen van de praktijkschool van het Cal- vijn College 10,10 euro afrekenen. Dat is een dubbeltje meer dan het budget. „Ik had het nog uitgere kend met m'n telefoon, maar er is iets misgegaan." Deze dinsdagmiddag wordt het balkon opgefleurd met bloeme tjes. De leerlingen kijken ernaar uit. Maar eerst moeten de pan nen, borden en het aanrecht spie en span zijn. „Vinden jullie dit schoon jongens?", vraagt begelei der Marco Moerland, die stage loopt in de villa. En daar gaat de pan weer in het sop om de restjes rijst weg te schrobben. Hoe kan je beter leren om zelf standig te wonen dan het echt te doen? Met die gedachte begon het Calvijn College bijna twee jaar ge leden begonnen met Villa Veelzij dig. In een appartement van wo ningcorporatie R&B Wonen krij gen leerlingen van de praktijk school gedurende een halfjaar één dag per week 'woontraining'. „Deze jongeren hebben allemaal bepaalde beperkingen: sociale con tacten leggen en een eenvoudige maaltijd bereiden zijn voor hen niet vanzelfsprekend", legt team leider praktijkonderwijs Jan Bak ker uit. De jongeren leren hoe je een huis schoonhoudt, hoe je een wasmachine bedient en hoe je een bed moet opmaken. In het ap partement woont ook een kleine schildpad, die de leerlingen ver zorgen. „Maar ze krijgen bijvoor beeld ook de opdracht om buren uit te nodigen voor de koffie, ze le ren hoe je meterstanden moet af lezen en hoe je zuinig met ener gie omgaat. Een deel van de leer lingen krijgt dat van huis uit mee, maar een groter deel niet." Het project slaat aan, zegt Bakker. Daarom hebben de school en de woningcorporatie besloten om er voorlopig mee door te gaan. Bak ker: „Je merkt dat sommige leer lingen echt los komen, terwijl ze in de klas nooit iets zeggen." Elina Bierings (15) uit Tholen vindt de woontraining leerzaam. „We leren ramen zemen en hoe je de schildpaddenkom moet schoonmaken. Ik vind het ook leuk, behalve het schoonmaken van de wc. Dat vind ik een beetje vies." Jurian is ook enthousiast over de woontraining. „Als ik met mijn moeder boodschappen ga doen in de supermarkt, dan let ik nooit op de prijzen. Hier moeten we een kasboek bijhouden en leren we hoe we moeten schoonmaken. Ik vind de woontraining hartstikke leuk. Elke maandagavond denk ik: 'yes, morgen mag ik weer naar het huisje'." leerlingen soms echt loskomen, terwijl ze in de klas nooit iets zeggen WOENSDAG 25 MAART 2015 door zelf te doen Jurian Bouwman en Elina Bierings fleuren het balkon van Villa Veelzij dig in Krabbendijke op met bloe men. foto's Marcelle Davidse Yes, weer naar het huisj e door Cornelleke Blok Jan Bakker, Calvijn College

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42