66 We trekken het zo breed mogelijk, zo leren ze met een regenmeter ook over het klimaat 40 ZEELAND ONDERWIJSPRIJS Twee projecten Krabbendijkse scholen - CBS de Zevensprong en de praktijkschool van het Calvijn College - Ie kunt tegenwoordig geen bouwmarkt, boekhandel of su permarkt binnenlopen of je lit wel op groentezaadjes, mi ni-kasjes of handige boekjes over zelf je groenten verbouwen. Moestuinieren, zoveel is duide lijk, is 'hot'. In Krabbendijke heb ben ze op cbs De Zevensprong al een paar jaar geleden ontdekt dat het leuk en leerzaam is om een moestuin te onderhouden. „Natuur leer je niet echt uit een boek", vindt juf Christianne Vol kers. Drie weken geleden is ze met haar groep 6 begonnen met het moestuinproject, vandaag is de eerste 'buitendag'. De leerlin gen richten hun tuintjes in door met touw een stuk af te bakenen en te markeren met een zelfge maakt bordje. Ook planten ze de eerste gewassen: ui en aardappel. Bij De Zevensprong gaat het pro ject het vierde jaar in, voor Vol kers is het de eerste keer dat ze het het project samen met de 'moestuinmoeders' uitvoert. Ze is meteen enthousiast. „Een jongen in de klas die niet zo goed is in re kenen, kan wel heel goed timme ren. Je ziet dat alle andere kinde ren nu ineens aan hem komen vragen hoe het moet." 'Moestuinmoeder' Jeanin Tram per is initiatiefneemster van het project. Vandaag legt ze uit hoe de ui en de aardappel moeten wor den geplant. De kinderen hebben de plek vooraf ingetekend in hun zaaischema. Met hulp van een zelfgemaakt meetlint bepalen ze waar de uitjes moeten worden ge plant. Terwijl groep 6 zich rond een blok van vier tuintjes heeft verzameld, geeft Tramper uitleg. Plantuitjes moeten bijvoorbeeld net boven de grond uitpiepen, zo dat ze niet gaan rotten. En om te voorkomen dat de aardappel vol gend week wordt omgeschoffeld, moet daar een bergje grond over. „In het kasje hebben we een weeg schaal staan. Als we de aardappels gaan rooien, wegen we de oogst. Vorig jaar had een jongen bijna een kilo aardappelen." De oogst, dat is voor veel kinde ren het hoogtepunt. „De radijsjes kunnen straks als eerste van het land. Tróts dat ze dan zijn als ze met hun bosje staan!" Volgens Tramper vinden ze ook de andere tuinlessen leuk. „Iedereen begint hiermee in groep 6 en maakt het afin groep 7. Sommige kinderen vinden het zo leuk dat ze thuis groenten gaan verbouwen. Als dat tenminste nog kan, met al die ver steende tuintjes tegenwoordig." Tramper benadrukt dat het veel meer is dan een beetje in de aarde wroeten. Kinderen steken wat op over het weer, leren koken en voe len zich verantwoordelijk voor hun tuintje. „En dan is liet ook lekker een uur buiten bewegen." De school hoefde zelf niet veel te doen voor het project. „Bijna alles wat je hier ziet hebben we gekre gen van bedrijven uit de buurt, ouders of van de gemeente." Het meeste leer j e Vier jaar geleden werd een verwil derd plantsoen gerooid en ge schikt gemaakt voor het moestuin project van De Zevensprong. Rekenen in de moestuin door Joeri Wisse Jeanin Tramper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41