Toerisme zorgt voor snelle groei van de economie in het oosten van Duitsland. ECONOMIE 15 TOERISME OOST-DUITSLAND Midden- Zuid-Amerika DEN HAAG - Op het Duitse eiland Rügen wordt hard gewerkt aan de rehabilitatie van de Kolos van Pro- ra. „Het zal zeker een eeuw duren voor alles een bestemming heeft en het project af is", zegt Tobias Woitendorf van de VW van Mecklenburg-Vorpommern, een van de oostelijke Duitse deelsta ten. Ruim 25 jaar na de val van de Muur is het toerisme een belang rijke groeimotor in het oostelijk deel van Duitsland. Volgens cij fers van de Duitse VW steeg het aantal overnachtingen in de ooste lijke deelstaten tussen 1993 en 2013 met 375 procent. Voor dit jaar wordt wéér groei verwacht, onder meer vanuit Nederland. „Mensen ontdekken dat Oost-Duitsland al lesbehalve grauw is", zegt Michae- la Klare van het Duits Verkeersbu reau. De Kolos van Prora had een 4,5 ki lometer lang prestigeproject moe- NATUUR PROFITEERT VAN STILSTAND ten worden van Adolf Hitler. Die wilde daar 20.000 mensen per keer vakantie laten vieren aan de Oostzee. Het idee was dat een ont spannen arbeider sterke zenuwen kweekt. Toen de oorlog begon werd de bouw stilgelegd. Woitendorf: „Er is jaren vrijwel niets gebeurd. De DDR heeft ge lukkig niet lang genoeg geduurd om het verval permanent te ma ken. Maar restauratie duurt lang. Er zit nu onder meer een jeugd herberg in een van de blokken, er zijn particulieren die een apparte ment hebben laten maken." Langdurige stilstand tijdens de DDR-jaren zorgt nu dus voor groei. Martin Fennemann van de regio Brandenburg: „Er is in de DDR-tijd veel overeind blijven staan wat elders gesloopt zou zijn. Sloop kostte geld. Dat heeft bijvoorbeeld complete dorpen met vakwerkhuizen van de onder gang gered. De afgelopen jaren is met man en macht gewerkt om de achterstand weg te werken. Ook de ooit verboden gebieden hebben voor veel nieuwe moge lijkheden gezorgd, zoals de Groe ne Band (zie kader, red.), het vroe gere grensgebied waar de natuur zijn gang heeft kunnen gaan." De kustlijn, kastelen en verlaten dagbouwmijnen voor bruinkool winning: er is veel onder handen genomen. Fennemann: „Langs de Oostzeekust zijn negentien wan- delpieren hersteld. Ook die waren zwaar verwaarloosd." Dat alles leidt tot een economi sche boom. Waren er in 1990 nog 6,9 miljoen toeristische overnach tingen (Oost-Duitsers incluis) in Mecklenburg-Vorpommern, vo rig jaar waren dat er alleen al daar 28,7 miljoen. Het aantal groeit ex ponentieel. Berlijn is natuurlijk de grootste trekpleister van wat ooit de DDR was. „We hadden een volledig leeg centrum", zegt Sophia Quint van Visit Berlin. „Rond de Bran denburger Tor was een no-mans land. Vlak ernaast liep de Muur." Toch denken veel Berlijners dat er in de euforische dagen na 9 no vember 1989 te veel van de Muur is weggehaald. Maar daar profi teert het toerisme in het nietige Mödlareuth in Thüringen van. Dat dorp werd bij de deling van Duitsland in twee stukken gehakt met prikkeldraad en versperrin gen. In het dorp gebeurde hetzelf de als in Berlijn. Met een 'over zichtelijke' Muur, als het ware. 1549 1799 1789 2479 De wereld is Kras Rondreizen 100% vertrekgarantie 14 dagen v.a. Ga naar Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697 70 cpg 'J WOENSDAG 25 MAART 2015 door Wilko Voordouw De wilde kat, de zandhagedis, de baardvleermuis: het zijn maar enkele van de dieren die 45 jaar lang hebben geprofi teerd van de Duitse deling. De dieren maar ook veel planten konden in alle rust leven in de Duits-Duitse grenszone, de Groe ne Band. Deze was op de meeste plaatsen 10 kilometer breed. De verboden zone had een lengte van 1.400 kilometer. Biologen ontdekten na de val van de Muur dat ruim 60 procent van de flora en fauna op de rode lijst van bedreigde soorten staat. Nu is de grenszone een hotspot voor ecotoerisme. In deelstaat Bran denburg ligt de voor malige bruinkoolre gio Lausitz. Jaren was het een schrik beeld van de ecolo gie, nu een economi sche groeibriljant. In Lausitzer Seen- land zijn de dag bouwmijnen her schapen tot 24 me ren met een opper vlak van 14.000 hec tare. De Kolos van Prora foto HH/Jens Kohier Laat u verrassen door Midden- en Zuid-Amerika met onze rondreizen inclusief vlucht, hotels, vele maaltijden, schitterende excursies en Nederlandssprekende reisleiding. Swingend Cuba Ontdek het nu nog authentieke Cuba met o.a. Trinidad, Havana en stranddagen in Varadero. Klantbeoordeling 8,1: "Fantastisch Cuba!" Zie: Kras.nl/25940 Bruisend Brazilië Steden, jungle en watervallen! Met o.a. Rio de Janeiro, Paraty, Pantanal en Foz do Iguagu. Nieuw bij Kras, absolute prijsknaller! Zie: Kras.nl/25976 Highlights of Costa Rica Met o.a. La Fortuna, Monteverde Manuel Antonio. Incl. catamarantocht en eco-excursie. 1/ Klantbeoordeling 8,5: "Onvergetelijke reis!" Zie: Kras.nl/36312 Ecuador Galapagos Eilanden Alle hoogtepunten met o.a. Otavalo, Banos, Cuenca en 5 dagen Galapagos Eilanden. Klantbeoordeling 8,3: "Een échte aanrader!" Zie: Kras.nl/25271 14 dagen v.a. 15 dagen v.a. 17 dagen v.a. 18 dagen 70 cpg .T_ ijzen pér persoon op basis van 2 personen exclusief resérveringskosten en Calamiteitenfonds r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15