Voortschrijdend inzicht deed een aquaduct uit de Goese plannenmakerij verdwijnen. Met de crisis werd dat inzicht plotseling vlug ter been. 24 ZEELAND AMBITIE IN ZEELAND TUSSEN DROOM EN DAAD Een Ringbaan, die heeft Goes al een poosje, al is die nog steeds niet hele maal rond. Hoewel zo'n ding be doeld is om het verkeer een beetje te laten opschieten, was dat in Goes begin deze eeuw niet het geval. Verre van dat. Met stoplichten op verschillende plaatsen en een brug die 's zomer elk uur opengaat, reden veel automobilisten, en zeker fietsers en brommers, dikwijls veel liever door de stad. Dat was wel om, maar je rééd tenmin ste. Het werd ook almaar drukker. Nadat in de ja ren zeventig van de vorige eeuw de Noord- hoek werd gebouwd en in de decennia daarna het Goese Meer, begon rond 2000 de plannen makerij voor de wijk Mannee. Ook zou het ha vengebied worden omgevormd tot een giganti sche woonwijk, toen nog onder de werktitel Waterstad. Afgezien van alle autoverkeer uit Goes-Oost, moesten al die nieuwe inwoners over de Ringbrug om de stad uit te komen of om aan de andere kant van het Havenkanaal te geraken. De gemeente Goes, weliswaar ge wend aan gemor over de verkeersdoorstro- ming, zag de bui al hangen: meer auto's, meer files, meer stank. In Middelburg waren de plannen voor het in middels voltooide aquaduct onder het Kanaal door Walcheren al een heel eind gevorderd. Geen wonder dat in Goes het idee voor een zelfde oplossing voor eenzelfde probleem ont stond. Een aquaduct dus. Met de natte vinger kostte het wel een paar centen - aanvankelijk wer den bedragen genoemd van 15 miljoen euro - maar dat kon gemakkelijk uit de opbrengsten van Waterstad worden betaald. Het was ten slotte met name voor de ontsluiting van die wijk, dat het aquaduct zou worden aangelegd. Uit het potje voor Waterstad, dat inmiddels Goese Schans gedoopt was, kon de gemeente zo al 3,5 miljoen euro gebruiken. Omdat het aquaduct zou gaan functioneren als eerste wa terkering voor de stadshaven, ging de gemeen te ervan uit dat ook het waterschap wel zou bijdragen in de kosten. Dat laatste werd ook ingezet als argument om niet een tweede brug even benoorden de Ringbrug te leggen. Dat zou wellicht schelen in de files omdat er een soort van bypass zou ontstaan, maar op een bijdrage van het waterschap zou Goes dan niet kunnen rekenen. Vrijwel de hele gemeenteraad zette zich ach ter de aanleg van een aquaduct. Alleen Groen- Links wilde nog graag een onderzoek naar Goes rekende zich rijk. Kosten 15 mil joen euro, 3,5 miljoen uit de exploitatie Goese Schans en het waterschap zou ook meebetalen Van topprioriteit via Wat is er terechtgekomen van de Grote Plannen die blijkens indruk wekkende stapels papieren het Zeeuwse landschap zouden herscheppen? Vandaag: Het aqua duct in de Ringweg in Goes Het aquaduct zoals de gemeente het voor zich zag, gezien vanuit het westen. De bebouwing is on derdeel van de Goese Schans, on geveer op de plaats van Praxis. door Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 24