Vrijdenkers zonder hokjes UIT 5 Oorlogsleed haalt persoonlijke levens drastisch overhoop de film 'Suite Francaise' van regisseur Saul Dibb met in de hoofdrollen Michelle Willi ams, Kristin Scott Thomas en Matthias Schoenaerts. Het verhaal speelt zich af in Frankrijk, 1940. Terwijl Lucile Angelier wacht op nieuws van haar man die krijgs gevangen is genomen, bereikt de oorlog het dorp waar zij met haar strenge schoon moeder woont. Een regiment Duitsers eist onderdak op in het dorp. Lucile probeert Bruno van Falk, de knappe en verfijnde of ficier, die bij hen in huis trekt, eerst te ne geren. Langzaam maar zeker voelt ze zich echter steeds meer tot hem aangetrokken en raakt zij verweven in de tragische gevol gen van de oorlog. 'Suite Francaise', geba seerd op de gelijknamige roman van Irène Némirovsky, wordt maandag 23 maart om 20.00 uur vertoond in Cinecity in Terneu- zen en is maandag om 14.00 en 19.30 uur te zien in Cinecity Vlissingen. Phoenix is een psychologisch en histo risch drama van Christian Petzold met in de hoofdrol van Nina Hoss. De film is zondagmiddag 22 maart om 16.15 uur te zien in een speciale vertoning van Film by the Sea door het jaar in Cinecity Vlissingen. Vlak na het einde van de Tweede Wereld oorlog ondergaat de Joodse Nelly een plas tisch chirurgische behandeling, omdat haar gezicht tijdens de vlucht uit een con centratiekamp mismaakt is geraakt. Vervol gens reist zij naar de puinhopen van Ber lijn, in de hoop haar echtgenoot Johnny te vinden. De vraag of hij het was die haar aan de nazi's verraden heeft, blijft aan haar vreten. Midden in een verwarrend nie mandsland blijkt Johnny haar niet te her kennen, maar hij besluit haar wel bij een plan te betrekken. Als voorpremière brengt FbtS door het jaar roepend aan ongenaakbare di va's als Greta Garbo en Katheri- ne Hepburn. Niet alleen de beeldtaal, maar ook het ge schetste vrouwbeeld draait de klok terug naar de jaren vijftig. Er wordt nog wel een poging ondernomen om de gemene acties van de boze stiefmoeder te verklaren vanuit de tegensla gen die zij in haar leven heeft gehad. Vergeleken met de ijzer- sterke perspectiefwisseling in de Doornroosje-variant 'Malefi cent' (2014) is het een schame le poging. Blanchett speelt het enige karakter in deze film dat echt iets wil: zij zoekt status en bestaanszekerheid voor haar zelf en haar twee dochters. Daartegenover staat dan de in-goede Assepoester, die op het sterfbed van haar moeder een advies meekreeg: 'Heb moed en wees aardig'. Dat ad vies verandert haar in een lijd zame voetveeg. De ingreep van de Goede Fee, die de getergde heldin in een pompoenkoets naar het bal van de knappe prins stuurt, is prachtig ge filmd, maar komt nogal plomp verloren uit de lucht vallen. Blikvangers in de tweede afle vering van de 'Divergent'-se- rie zijn onder meer het nieu we kapsel van de onverschrokken heldin Tris (Shailene Woodley) en adembenemend stuntwerk in een virtuele werkelijkheid. Zo zien we Tris halsbrekende toeren uithalen op een brandende, door de lucht vlie gende ruïne. Het is maar een si mulatie, maar je kunt er in 'Insur gent' wel echt dood aan gaan. Het vakblad Screen International sig naleerde dat het vooruitzicht op 'Insurgent' grote opwinding in de sociale media veroorzaakte. Zoals bekend, speelt deze toe komstfantasie naar de boeken van Veronica Roth zich af in een sa menleving die na een verwoesten de oorlog is ingedeeld naar vijf karaktereigenschappen. Voor ie dereen is er een hokje. Maar er zijn ook zogeheten divergents, de afwijkenden, onder wie de 16-jari- ge Tris. Zij hebben meer eigen schappen en denken vrij en onaf hankelijk. De leider van deze nieu we heilstaat heeft daar een grote hekel aan. In 'Insurgent' is de jacht geopend op Tris, haar vriend Four (Theo James) en de andere divergents. Voor de fans van het genre valt er beslist het nodige te beleven. Aan de andere kant: het is een fraai, maar ook nogal wisselvallig spektakel dat zichzelf wat al te serieus neemt. Het vrijdenken krijgt nauwelijks aandacht. De haast waarmee we telkens nieuwe gevechten krijgen voorgeschoteld, doet al snel den ken aan effectbejag. Gelukkig pro fiteert 'Insurgent' van goede ac teurs, de talentvolle Shailene Woodley voorop. 'Insurgent' laat ook zien dat geweld ingrijpende emotionele gevolgen kan hebben. Tris worstelt hier niet alleen met futuristische vijanden, maar voor al met schuldgevoelens over de dood van haar ouders die omkwa men in het eerste deel. DONDERDAG 19 MAART 2015 Scène uit 'Suite Francaise' met Michelle Williams en Matthias Schoenaerts. voetveeg 'Cinderella'; regie: Kenneth Branag; met: Lily James, Cate Blanchett, Ri chard Madden; te zien in: Goes, Vlissingen en Terneuzen. door Leo Bankersen Divergent series: Insurgent; regie: Ro bert Schwentke; met Shailene Wood ley, Theo James, Kate Winslet; te zien in: Goes, Vlissingen, Terneuzen. Four (links) en Tris beramen een opstand in Divergent Series: Insurgent, foto Andrew Cooper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56