'Schiet niet in de stress bij leerling in een nikab' belgegevens journalist y BINNENLAND 9 Wel in beeld, toch weg 19,95 Leraren mogen gratis trainingen volgen waardoor ze radicalisering beter kunnen herkennen. We moeten ook niet te snel in pa niek raken. Een meisje dat een ni kab gaat dragen of een jongen die een baard laat staan, radicaliseert niet per se." Radicaliserende jongeren gaan al lemaal hetzelfde proces door, stelt onderzoekster Birgit Pfeifer van Hogeschool Windesheim. Ze den ken diep na over levensvragen zo als de dood. Na isolatie volgt ver eenzaming of juist het zoeken naar een broederschap, zoals bij IS. „Ze zoeken een doel om onsterfe lijk te worden. Ze willen graag ge hoord worden", legt Pfeifer uit. „Uiteindelijk gaan ze zich superi eur voelen. Ze willen hun eigen normen en waarden opleggen aan anderen. Daarvoor demoniseren ze de vijand en zijn ze in staat te doden, want in hun ogen zijn die mensen geen mens meer." Het tegengaan van radicalisering komt volgens Spee en Pfeifer toch ook vaak neer op de intuïtie en er varing van de docent. „Je kunt er mee oefenen in de lerarenoplei ding en je kunt kennis hebben over radicalisering, maar als je er opeens mee geconfronteerd wordt, kun je maar beter voorbe reid zijn", aldus Pfeifer. Iemand die in de klas sympathie voor IS toont met een opgeheven vinger bestraffend toespreken, is het slechtste dat je kunt doen. Je stuurt ze dan misschien niet rechtstreeks door naar het kali faat, maar: „Veroordelen en isole ren geeft leerlingen juist het ge voel dat ze er niet bij horen", zegt Ine Spee, crisisadviseur voor de Stichting School en Veiligheid. Voor die stichting werkt zij aan een update van de 'Radickx-tool', een van de documenten waarop straks de radicaliseringstrainin gen voor docenten worden geba seerd. Minister Bussemaker kondigde gisteren in een brief aan de Twee de Kamer aan dat leraren die trai ningen gratis kunnen volgen. Het is een van de plannen van het kabinet om te voorkomen dat nog meer Nederlanders afreizen op ji had. De trainingen (online en in workshops) gaan onder meer over de achtergronden van het ji- hadisme en over de manier waarop het beste het gesprek kan worden aangegaan met leerlin gen. „Als je als leraar voelt dat er iets niet pluis is, ga dan in gesprek", zegt Spee. „Stel je wel open en toon interesse voor de denkbeel den van de leerling." Want pas dan kun je beoordelen of er sprake is van radicalisering of'gewoon' pubergedrag. De sig nalen voor radicalisering zijn di vers, zegt Spee. „Iemand die be paalde uitspraken doet of zich af zondert, dat zijn zeker signalen. ZEIST - Ook als een school radicali sering op tijd ziet, geeft dat geen garanties. Katholieke scholenge meenschap De Breul in Zeist kreeg afgelopen najaar argwaan toen twee meisjes op school plots bedekkende kleding gingen dra gen. De twee waren in februari op eens weg zonder dat iemand in greep. Op vrijdag lieten ze zich nog op school zien. Een paar da gen later werden ze aangehouden in Istanbul, vermoedelijk op weg naar Syrië. De twee leerlingen van De Breul zijn inmiddels terug in Nederland. De school bekijkt of ze toch signalen heeft gemist. DWALINGEN De advocaten vinden de onder zoeksmethode van Alkemade om streden. Die gaat uit van een logi sche benadering van de zaak, waarin hij tot een kansbereke ning komt. In de rechtsweten schap is er veel kritiek op deze wijze van onderzoeken. Knoops: „Alkemade is fysicus. Het is hele maal niet gezegd dat hij daarmee deskundig is op dit gebied. Hij is niet competent. Het rapport is in twee weken geschreven en de on derzoeksmethode is omstreden." Nu het hof het rapport tóch heeft aanvaard, kan de rechtszaak door gaan. Gisteren werd een begin ge maakt met het verhoor van de ver dachten. De Bredase J. van H. (40) verklaarde dat de zaak haar nu al jaren achtervolgt. „Ik vind het heel erg dat ik toen een valse ver klaring heb afgelegd waardoor mensen onschuldig vast hebben gezeten." Van H. was tijdens de eerste on derzoeken en verhoren in 1993 zwanger. Naar haar zeggen hiel den de rechercheurs daar geen re kening mee. Volgens Van H. is ze net zo lang verhoord tot de recher cheurs hoorden wat zij wilden ho ren. Op de vraag van de rechter waarom de vrouw een dag na de vondst van het lichaam van Oma Mok als getuige een zeer uitgebrei de verklaring aflegde, kon zij geen antwoord geven. Op dat mo ment was de vrouw geen verdach te. Zij werkte in een zaak naast restaurant Peacock. Van H. zei gis teren dat zij tot 2007 gedacht heeft dat ze bij de moord betrok ken is geweest. In dat jaar zocht ze psychologische hulp, waardoor het besef van de valse verklarin gen pas echt tot haar doordrong. De vrouw zei verder dat ze het dossier op het punt van haar ei gen verklaringen voor deze herzie ningszaak niet heeft teruggele zen, omdat zij niet opnieuw wil gaan twijfelen. Van H. benadruk te dat wat zij nu verklaart de waar heid is. De 40-jarige C.N. zei gisteren dat zij, net als J. van H., destijds valse verklaringen heeft afgelegd. „Maar mijn eerste verklaringen waren wel naar waarheid." Volgens de vrouw bleven de ver horen maar doorgaan en is zij toen maar andere dingen gaan ver klaren. De rechtszaak gaat van daag verder met het verhoor van de overige verdachten. uit handen van jeugdzorg hou den. Het besluit de belgegevens van Boer op te vragen, kwam van officier van justitie Henk Mous. Vorige maand zei landelijk hoofd officier Gerrit van der Burg dat al leen na een heel strenge afweging dit soort gegevens van journalis ten wordt opgevraagd, vanwege het belang van de vrijheid van me ningsuiting. Op 25 september nam Anne Boer contact op met jeugdzorg, met het verzoek om een reactie op de kwestie Sylvano. Een dag later hing de recherche bij Boer aan de lijn met het dringende verzoek de locatie van de jongen - die was weggelopen uit een instelling - prijs te geven. Boer weigerde om dat hij zijn bronnen bescherming had beloofd. De officier besloot daarna alle telefoontjes op het toe stel van Boer op te vragen. Net als de peilgegevens: zo wilde justitie achterhalen waar Boer is geweest. Die gegevens hebben er niet toe geleid dat Sylvano werd gevon den. Het kind meldde zich na bijna honderd dagen zelf nadat zijn moeder en jeugdzorg een ak koord hadden gesloten. Journalisten hebben geen wettelij ke bescherming; politie en justi tie erkennen het belang van bron bescherming wel. In een uit spraak in 2010 over het afluisteren van een journalist stelde de recht bank: 'Algemeen aanvaard is het recht van journalisten bronnen ge heim te houden, uitzonderlijke omstandigheden daargelaten'. AANBIEDINGEN ALLEEN VANDAAG GELDIG DURACELL 48 Duracell Industrial batterijen Nieuw! Adviesprijs Korting U bespaart 74,95 73% 55,- Slechts c/\YLW lil DP°rÖ1 (<D)achteraf betalen) WOENSDAG 18 MAART 2015 door Freke Remmers en Cyril Rosman DEN HAAG - Docenten kunnen trai ningen volgen om radicalisering te herkennen. Minister Jet Bussema- ker (Onderwijs, PvdA) betaalt. Maar wat leren ze dan? 2010: Lucia de Berk, tot levenslang ver oordeeld voor moord op zeven zie kenhuispatiënten en drie pogingen tot moord, krijgt alsnog vrijspraak. 2010: Zes jaar zat Ina Post vast wegens moord op een bejaar de vrouw. Na een herzieningsproces volgt vrijspraak. 2002: Herman du Bois en Wilko Viets blijken jaren onte recht vast te hebben gezeten voor moord op Christel Ambro- sius. Een ander krijgt later 18 jaar cel. 2000: Als de echte moordenaar van Nienke Kleis bekent, blijkt dat Kees B. 4 jaar onterecht vast zat voor de Schie dammer parkmoord. Het hof bij de start van de zaak tegen de Zes van Breda. foto Jerry Lampen/ANP Zes van Breda v Gaan tot wel 5 keer langer mee dan gewone batterijen v Altijd handig om in huis te hebben v Keuze uit: 48 x AA, 48 x AAA of 24 x beiden v Profiteer van FLINKE korting! BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9