Stenen in plaats van tenten voor leger Woede over opvragen Justitie komt vlak voor de zaak 'Oma Mok' met een voor de verdachten belastend rapport. 8 BINNENLAND HERZIENINGSZAAK Tot tien jaar cel in zaak Oma Mok Wie stemt, 18 maart 2015 VERKIEZINGEN Volgens Defensie zat er oorspron kelijk logistiek, niet-militair mate rieel in de containers. Het zou gaan om onder meer tenten en ag gregaten van de Defensie Mate rieel Organisatie (DMO). Die le vert spullen aan landmacht, lucht macht, marine en marechaussee. Een woordvoerder benadrukt dat er geen wapensystemen of vlieg tuigonderdelen in de containers zaten. Hij zegt op dit moment niet te kunnen aangeven wat de waarde van de gestolen spullen was. Hoe de dieven hebben kunnen toeslaan, is onduidelijk. De contai ners waren in Afghanistan verze geld. De verzegeling is tijdens de reis niet verbroken. Van buitenaf zou bovendien niets bijzonders te zien zijn geweest. Doordat de con tainers vol stenen zaten, kwam niet aan het licht dat de oorspron kelijke inhoud verdwenen was. De containers zijn niet recht streeks met een vliegtuig naar Ne derland gebracht. Ze zijn vanuit Afghanistan eerst over land, daar na over zee en vervolgens weer over land naar Volkel getranspor teerd. Pas daar kwam de diefstal aan het licht. De marechaussee heeft het onder zoek naar de diefstal inmiddels ge staakt. Ze heeft geen idee wie ver antwoordelijk is voor de verdwij ning van de goederen. Wel laat een woordvoerder de mogelijk heid open dat het onderzoek her opend wordt indien nieuwe infor matie binnenkomt. Op 4 juli 1993 wordt het lichaam van Oma Mok (56) gevonden in het Bredase restaurant Peacock. Zij is door geweld om het leven gekomen. In 1994 leidt een tip tot de arrestatie van drie mannen en drie vrouwen. Na belastende ver klaringen van de vrouwen komt het tot veroordelingen: de man nen krijgen ieder tien jaar, twee vrouwen krijgen twee jaar, de der de vrouw krijgt vijftien maanden. In 2012 heeft de Hoge Raad de zaak voor herziening terugverwe zen naar het gerechtshof. DEN HAAG - De herzieningszaak van de Zes van Breda is gisteren met een donderslag begonnen. Het Openbaar Ministerie (OM) kwam met een nieuw en voor de verdachten belastend rapport. De ze quickscan - in de woorden van advocaat-generaal Winfried Kor- ver - acht de kans dat de verdach ten schuldig zijn aan moord op de Chinese Tim Mui 'Oma Mok' Cheung in Breda (juli 1993) groter dan dat zij onschuldig zijn. De drie mannen en drie vrouwen hebben hun straf uitgezeten. Een van de mannen, A.T. (40), bracht de zaak onder de aandacht van rechtspsycholoog Peter van Kop pen, die leiding geeft aan het pro ject Gerede Twijfel. Van Koppen maakte gehakt van het politieon derzoek en de vervolging van de verdachten. De vrouwen zouden inconsistente verklaringen heb ben afgelegd, die de mannen en henzelf belastten. Daarnaast zijn verklaringen van getuigen, die destijds in een bushokje tegen over het restaurant Peacock van Cheung zaten, door de politie niet aan de rechter voorgelegd. Het door het OM ingebrachte rap port - van weerkundige Frans Al kemade - wordt door de advoca ten Geert-Jan Knoops en Joost Loevendie als ongeloofwaardig ge zien. „Een wanhoopsoffensief van het OM", noemde Loevendie het rapport. Het feit dat het rapport pal voor aanvang van de zaak, die op last van de Hoge Raad opnieuw wordt behandeld door het gerechtshof in Den Haag, ingebracht werd, was een extra reden voor de advo caten om te protesteren. Het hof vindt echter dat de quickscan wel degelijk in het dossier mag. waterschapScheldestromen ook voor ons! Journalistenvakbond NVJ en de hoofdredactie van De Stentor zijn verbijsterd. „Dit klopt van geen kant. De bronbescherming van journalisten wordt in het hart ge raakt", zegt NVJ-secretaris Tho mas Bruning, die opheldering wil van het college van procureurs-ge neraal. „Het is een bovenmatig middel. Er is geen sprake van moord of doodslag", zegt waarne mend hoofdredacteur van De Stentor Rob Krabben. Persofficier van justitie Pieter van Rest is zich van geen kwaad be wust: „Ik snap de grote conse quenties, maar de officier van jus titie die hiertoe besloot, is niet over één nacht ijs gegaan." Volgens hem zag justitie geen an dere mogelijkheid om de verblijf plaats van de vrijwillig ondergedo ken Sylvano te vinden. „Het ging om het onttrekken van een 10-jari- ge aan het bevoegd gezag, geba seerd op rechterlijke uitspraken." Sylvano haalde in september het nieuws toen journalist Anne Boer van De Stentor onthulde dat er een ondergronds netwerk is van mensen die kinderen uit onvrede door Rob van Cemert VOLKEL - Defensie is vorige maand op curieuze wijze bestolen van ma terieel. Tien containers die uit Af ghanistan kwamen, bleken na aan komst op vliegbasis Volkel vol ste nen te zitten. Dat hebben woord voerders van Defensie en de mare chaussee gisteren bevestigd. Hoe de dieven hebben kun nen toeslaan, is onduidelijk. De containers waren in Afghanistan verzegeld Knallende start proces scheldestromen.nl/verkiezingen door Raymond Korse APELDOORN - In de zoektocht naar de voor jeugdzorg verborgen ge houden 10-jarige Sylvano heeft de politie de telefoongegevens van een journalist van dagblad De Sten tor opgevraagd bij de provider. Die heeft de belinformatie verstrekt, zo blijkt uit het strafdossier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8