Grote belangstelling voor bouw nieuwe sluis 'Frans is een echte levensgenieter* Watersporters Neusen willen nu duideIHkheid 66 Na negen jaar was een stop nodig, an ders raken syste men te vervuild en daalt de productie Pannakooi Java bijna gereed 28 ZEEUWS-VLAANDEREN TURNAROUND KRAKER 3 Na vier jaar voorbereiding wordt Dow-kraker 3 in zes weken helemaal binnenstebuiten gekeerd. VOETBALVELDJE ten plaats, die stuk voor stuk digi taal, aan de hand van werkbrie- ven met barcode, worden geregis treerd. Om overzicht te houden, is het krakercomplex in acht ge bieden gesplitst. De planning is dat kraker 3 zon dag 19 april weer in bedrijf komt. Of dit wordt gehaald, kunnen Niels en Henk nu nog niet zeg gen. Er kan onverwacht altijd iets gebeuren. Aan enthousiasme om het schema te halen, ontbreekt het in elk geval niet. „Iedereen wil nu zó graag", geeft Niels aan. „We moeten eerder op de rem trappen." De voorbereidingen voor de vol gende turnaround, van kraker 2 in 2017, zijn alweer gaande. Kraker 1 wacht in 2019. De tijd tussen turnarounds wordt langer. Zo heeft kraker 3 negen jaar zonder grote stop gedraaid; na deze turn around moet dat ook weer luk ken. Want bedrijfszekerheid is de kurk waarop Dow Terneuzen drijft. TERNEUZEN - Niels Smits heeft zijn manschappen 's ochtends nog toegesproken, in een grote tent op het Dow-terrein. Om hen welkom te heten voor de uitvoe ring van een huzarenstukje in zes weken, het binnenstebuiten ke ren van Dow-kraker 3. De tent zat vol. Dow huurt deze weken 1200, 1300 man extra in. Niels loopt even later over het werkterrein. „'Waar zijn al die mensen?' vraag je je dan af." Niels glimlacht erbij, want hij weet als geen ander dat er bij de grote onderhoudsstop van de jongste kraker van Dow Terneu zen (praktisch) niets aan het toe val wordt overgelaten. Al in 2011 is met de voorbereiding begon nen. Specialisten zijn daarvoor no dig, die alle werkzaamheden en procedures tot achter de komma kunnen uitschrijven. Dow Terneuzen kan dat vrijwel helemaal in eigen huis doen, om dat het met drie krakers - het kloppend hart van het chemie- complex - over het grootste kra kerpark van Europa beschikt. „Om de paar jaar is er wel een kra ker aan de beurt voor een turn around", vertelt Niels' collega Henk Benthem. „Dat is een groot voordeel. In Terneuzen zijn rela tief veel mensen die dit al eens hebben gedaan." Die kennis betaalt zich uit. Niels zat bijvoorbeeld van 2010 tot 2013 in Freeport, dé productiesite van Dow in de Verenigde Staten, voor een grote onderhoudsstop van één van de twee krakers. En Dow Terneuzen was vorig jaar direct betrokken bij een turnaround van een kraker van Dow-partner Equate in Koeweit. Hoeveel ervaring er in Terneuzen ook mag zijn, een grote onder houdsstop blijft indrukwekkend. Niels en Henk noemen een paar getallen. Vijftigduizend kubieke meter aan steigers is er opge bouwd om overal bij te kunnen. Hongaarse steigerbouwers zijn er vier maanden mee bezig geweest. Alle leidingen zijn vooraf schoon gemaakt om aankoeksel te verwij deren. Zeven kilometer spoellei- ding was daarvoor nodig. „Zater dag was dat werk klaar en zondag was alles weg", vertelt Henk vol bewondering. De werkzaamheden zijn deze week echt op stoom gekomen. Een vloot kraanwagens van Mam moet trok maandagochtend door de Westerscheldetunnel naar Dow. Niels: „Van te voren zijn driedimensionale beelden ge maakt om ze veilig te plaatsen en te laten werken." Dagelijks vin den er vijftienhonderd activitei- Bij andere grote projecten van Rijkswaterstaat zou wel sprake zijn van dergelijke vrees, meldde het vakblad Cobouw deze week. Waterstaat heeft - na een stille pe riode van een paar jaar - de ko mende jaren veel bouwprojecten in de aanbieding. Aannemers hikken aan tegen de hoge voorbereidingskosten (tijdro vende en kostbare aanbestedings procedures) en haken mede daar door sneller af dan in het verle den. Omgevingsmanager Harm Ver beek van de Nieuwe Sluis: „Bij ons is dat zeker niet geval. We hebben net een marktconsultatie achter de rug. Daar waren verte genwoordigers van alle grote inter nationale bouwers aanwezig zoals BAM, Max Bögel, Van Oord, Strukton, Heijmans en Hochtief. En er liepen ook partijen rond als Arcadis, NedMobiel, Mobilis en Siemens. Logisch, want zoals alle grote projecten is de aanbeste ding Europees. Het is aantrekke lijk voor de aannemers dat wij een designconstruction-contract aanbieden en de bouwers op sche ma uitbetalen. De aannemer hoeft zo niet zelf voor te financie ren. Bij zogenoemde DBFM-con- tracten draait de aannemer op voor het ontwerp, de bouw, het onderhoud én de financiering." Het Terneuzense raadslid Cees Freeke (ssterneuzen), stelde, ge alarmeerd door de berichten over mogelijke vertraging van bouw projecten, gisteren direct vragen aan B en W van Terneuzen. En ook de Tweede Kamerleden Sander de Rouwe en Martijn van Helvert (CDA) wilden van minis ter Schulz van Haegen van Infra structuur meteen meer uitleg. De nieuwe sluis in Terneuzen wordt eind dit jaar aanbesteed. Feit is dat gemeente de haven niet wil overnemen van het Rijks Vastgoed Bedrijf. Terneuzen wil wél investeren in een aantal voor zieningen, maar laat de inrichting aan de nieuwe eigenaar en de ge bruikers (twee watersportvereni gingen én Multraship) over. De watersporters zijn bereid te inves teren. Tijdens een vergadering drongen de leden van Neusen er bij het bestuur op aan de gemeen te tot spoed te manen. Want de club heeft geld voor investerin gen, maar gezien de lage rente- stad is haast geboden. Voorzitter Piet van Driel: „Wij zijn van me ning dat nu eerst de situatie rond het eigendom, het beheer en de gebruiksvoorwaarden helder moe ten zijn." Dat dringende verzoek doet hij in een 'brandbrief aan B en W en de gemeenteraad. Van Driel vraagt om een nieuw debat en snelle besluitvorming. Frans wordt vandaag honderd jaar en dat viert hij samen met zijn kinderen „We gaan lekker uit eten", vertelt hij. Hij heeft drie kinderen, vijf kleinzoons en vijf achterkleindochters. Zijn vrouw moest hij al op jonge leeftijd ver liezen. Frans is geboren in de Louisapol- der bij Nieuw Namen en kwam uit een gezin met zes broers en drie zussen. Twee van hen zijn ook honderd jaar geworden. Frans werd boer, net als zijn broers. Alle maal gingen ze naar de land bouwschool. Frans bleef dicht bij huis. Hij had een boerderij in de Van Alsteinpolder bij Graauw. Sinds vier jaar woont hij in Hulst en kan nog bijna alles zelf. Met zijn dochter Lea toert hij graag door de Zeeuws-Vlaamse polders om te kijken wat er allemaal groeit op het land, want dat blijft toch trekken. „En als er in Hulst iets nieuws is gebouwd, gaan we natuurlijk ook kijken", lacht zijn dochter. Frans is een echte levens genieter die graag een wandeling maakt. „Ik heb nooit gerookt, ik geniet van elke dag en ben on danks tegenslagen blijven la chen", verklapt de jarige toch iets van zijn geheim. 'Iedereen wil nu zó graag' Een lijndienst rijdt rond. door Harmen van der Werf Niels Smits, Dow Terneuzen door Wout Bareman TERNEUZEN - De belangstelling van de internationale aannemerswereld voor de bouw van de nieuwe sluis in Terneuzen is groot. Het project team Nieuwe Sluis Terneuzen van de Vlaams-Nederlandse Schelde- commissie maakt zich dan ook geen zorgen over mogelijke vertra ging in de bouwplannen omdat aan nemers het project een te groot ri sico vinden en afhaken. TERNEUZEN - De doeltjes staan inmiddels op hun plek en het hekwerk is ge plaatst. Nog wat puntjes op de i en voetballiefhebbertjes kunnen hun hart op halen in de gloednieuwe pannakooi in de Dr. Buijzestraat in Terneuzen. Daar mee moet overlast van hangjongeren, zoals bewoners van de woonwijk Java die ervaren, worden tegengegaan, foto Gemeente Terneuzen door Wout Bareman TERNEUZEN - Onder gebruikers van de Veerhaven in Terneuzen heerst onrust. De leden van watersport vereniging Neusen willen snel we ten wie straks de nieuwe eigenaar van de haven wordt, sleep- en ber gingsbedrijf Multraship of een an dere investeerder. door Sophie Stockman HULST - Een geheim om honderd te mogen worden, heeft Frans Ferket uit Hulst niet, maar het zit in de fa milie: hij is de derde die deze bij zondere leeftijd heeft bereikt. Frans Ferket foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67