Facebookpagina leidt tot reünie Uilenspiegel Linkse partijen in Goes steggelen via open Perde «jwe brieven over het lot van chronisch zieken Reimerswaai 66 Leerlingen zijn nu voor een deel eigenaar van hun eigen leerproces 28 BEVELANDEN en THOLEN LEREN MET DE IPAD Basisschool in Wilhelminadorp is de eerste Steve Jobsschool in Zeeland. Vandaag is de officiële opening. 1 1 a Trap es deur Uilenspiegel kwam in 1974 voort uit het naastgelegen café De Vrij buiter, dat nog steeds onder die naam bestaat. Het café werd opge richt door de horecaondernemers Joop Oele, Henk van der Hoeven en Henk van Berkel. Die laatste twee waaiden later weer uit, maar Oele is altijd in Uilenspiegel geble ven. „Het was een gezellig café, waar allerlei soorten mensen kwa men", zegt Jan van der Weele, die er destijds als werkstudent achter de bar stond. „Van leerling tot le raar en van junk tot notaris. Ook journalisten van de PZC, die toen nog een kantoor had in de binnen stad, kwamen er regelmatig over de vloer." Vandaag de dag zit Eric's Bar La Strada in het toenmalige pand van Uilenspiegel. „De sfeer die La Strada nu heeft, is eigenlijk wel te vergelijken met die van Uilenspie gel", zegt Van der Weele. „Het In Uilenspiegel kwamen allerlei soorten mensen, van junk tot notaris was een tikkeltje alternatief, maar niet té." Het was aanvankelijk helemaal niet de bedoeling om een reünie te houden. Van der Weele wilde de herinnering aan het in 1983 ge sloten café levend houden met een pagina op Facebook. Die heeft inmiddels 280 leden. Al snel be gon de roep om een reünie te klin ken. „En je weet hoe het dan gaat", grapt de Goesenaar. „Dan ben je als oprichter van zo'n pagi na de pineut." Van der Weele zocht contact met de eigenaar Eric's Bar La Strada. Die stelt zijn café met alle plezier open, zodat de stamgasten en per soneelsleden van weleer er samen herinneringen kunnen ophalen. Komende vrijdag is het zover. Ie dereen die een warme herinne ring heeft aan Uilenspiegel is wel kom. „Ik kan moeilijk inschatten hoe druk het gaat worden, want opgeven is niet nodig", zegt de ini tiatiefnemer. „Maar ik verwacht zeker honderd mensen." De reünie begint om 21.00 uur. Vanaf 23.00 uur is er live-muziek, zoals dat vroeger ook zo vaak het geval was. Van der Weele heeft De Broodtroosters gestrikt om be langeloos te komen spelen. Twee leden van deze band speelden vroeger in de Karma Repair Kits, de band die in 1974 speelde tij dens de opening van café Uilen spiegel. „Bovendien was de drum mer van De Broodtroosters vaste klant in het café", stelt Van der Weele. „Dus een betere band om tijdens deze reünie te laten spe len, hadden we volgens mij niet kunnen vinden." WILHELMINADORP - Ouders en leer lingen voerden een jaar geleden actie op het plein van de Stampe- riusschool in Wilhelminadorp. Ze waren bezorgd over de school. Die zou van de gemeente moeten fuseren en uiteindelijk sluiten, omdat het leerlingaantal daalt. Nu ziet de toekomst er hoopvol uit. In elk geval voorlopig. De Stamperiusschool is in januari een Steve Jobsschool geworden. Al gebruikt de school die term zelf liever niet. „Dan lijkt het net of we van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met iPads werken. En dat is niet zo", zegt interim-direc teur Carla Jansen. „De iPad is al leen een middel." O4NT heet het onderwijsconcept waar de school bij is aangesloten. Die afkorting staat voor 'Onder wijs voor een nieuwe tijd'. De ko mende anderhalfjaar wordt beke ken of het concept aanslaat. De leerlingen van de Stamperius school zitten niet in een klas, maar in een 'stamgroep', lokalen heten 'ateliers' en lessen heten 'workshops'. Elk half uur is er een leswissel, net als op de middelba re school. Een deel van het lera- renteam is vervangen. De leer krachten richten zich hoofdzake lijk op één vak. „Zo kunnen ze zich verdiepen en de leerlijnen in de gaten houden. Als een kind de stof van een hogere groep aankan, is dat makkelijker te regelen." Op deze donderdagochtend klinkt geroezemoes in de hal - het 'stilteplein' - van de school. Een stuk of tien leerlingen uit groep 4 en 5 heeft dit half uur een taaltraining. Dat houdt in dat ze zelfstandig taaloefeningen moe ten doen op hun iPad. „Ze vinden het soms nog een beetje lastig om in stilte te werken", zegt leer kracht Kitjan Colijn. Ze loopt rond en geeft aanwijzingen waar STEVE JOBSSCHOLEN nodig. Leerlingen mogen in som mige gevallen zelf kiezen of ze spelling, zinsontleden of woor denschat oefenen. Als ze iets goed doen, worden de opgaven moeilij ker. Maken ze veel fouten, dan moeten ze herhalen. Maar vrijblij vend is het niet, legt Colijn uit. Ze kan via haar eigen iPad zien wat de leerlingen doen en welk ni veau ze halen. „Ik kan de resulta ten ook thuis bekijken. Als veel leerlingen slecht scoren op een on derwerp, dan kan ik daar tijdens de instructies meer aandacht aan besteden. Ik werk hier maar twee dagen per week, maar zo blijf ik al tijd dicht betrokken bij wat de leerlingen doen." Natuurlijk, met het nieuwe onder wijsconcept hoopt de school meer leerlingen te trekken en zo het hoofd boven water te houden, geeft Jansen toe. „Maar dat is niet het hoofddoel. Wij denken dat we met moderne middelen het pas send onderwijs gestalte kunnen geven. We zijn een krimpende school: daardoor zaten de kinde ren voorheen altijd met meerdere jaargroepen bij elkaar. Kinderen krijgen nu net zo veel klassikale uitleg zonder iPad, en daarbij zijn ze alleen met hun eigen jaar groep. We zijn nu beter in staat om interactieve lessen te geven. Dat was eerst moeilijker, omdat er dan altijd nog een andere groep in de klas zat, die geconcen treerd moest werken." De school voert meerdere keren per jaar een gesprek met leerlin gen en ouders over vorderingen. „Leerlingen zijn nu voor een deel eigenaar van hun eigen leerpro ces. Kinderen leren zo keuzes te maken. Dat past bij de huidige maatschappij, waarin veel van ze wordt gevraagd." In die brief vroeg de PvG het colle ge om zo snel mogelijk in kaart te brengen hoe het ervoor staat met de chronisch zieken. De aanlei ding vormde het relaas van een chronisch zieke man met een uit kering. Door het wegvallen van vergoedingen gaat hij er zo'n 750 euro per jaar op achteruit. Vol gens de SP werpt de brief van de PvG onvoldoende licht op het feit dat ook andere chronisch zieken er op achteruit gaan. Dat komt volgens de socialisten onder meer door het vervallen van een belastingvoordeel en de korting op de eigen bijdrage. De SP neemt het onder meer op voor chronisch zieken met een wat hoger inkomen. Zij komen volgens de partij niet meer in aanmerking voor een col lectieve aanvullende verzekering, waardoor ze ook flink moeten in leveren. Henk Hoogerland (PvG) laat in een reactie weten dat het 'zeker zo zal zijn' dat niet alleen chro nisch zieken met een uitkering er op achteruit gaan. „Maar mijn grootste prioriteit ligt niet bij chronisch zieken met een inko men van 60.000 euro", stelt hij. „Dat zij wat meer zelf moeten be talen, lijkt me redelijk." Hoogerland zegt de open brief van de SP te zien als een steunbe tuiging om binnenkort in een commissievergadering over het onderwerp te praten. De PvG'er zegt nog altijd te verwachten dat het college snel met een notitie over de materie komt. De fractie van SGP/ChristenUnie is niet onder de indruk van alle brieven die de afgelopen maan den zijn rondgemaild. „Tjonge jonge, het lijkt wel een nieuwe ra ge, al die open brieven in Goes", laat de vierkoppige fractie via Twitter weten. „Gelukkig hebben wij in Goes een goed college en zijn deze brieven van de SP en de Partij voor Goes overbodig." Tsjonge, jonge, die open brieven in Goes lijken wel een nieuwe rage KRUININGEN - 'Trap es deur Rei- merswaal' is hard op weg om tot een nieuwe traditie uit te groeien. De derde editie van het fietseve- nement staat zaterdag 11 april op het programma. Fietstoerclub De Trappers heeft voor iedereen een geschikte route uitgewerkt. In alle grotere dorpen starten gezinstoch- ten van 20 of 35 kilometer. De toertochten (60 of 100 km) en de ATB-tochten (35 of 58 km) star ten en finishen in recreatiegebied Den Inkel bij Kruiningen. De op brengst gaat dit jaar naar Stich ting De Putter in Oostdijk. Meer informatie is te vinden op www.trapesdeurreimerswaal.nl. Een nieuwe tij d voor Stamperius Café Uilenspiegel aan de Sint Jacobstraat heeft bestaan van 1974 tot 1983. door Rob Paardekam GOES - Café Uilenspiegel in Goes heeft slechts negen jaar bestaan. Toch heeft de uitspanning aan de Sint Jacobstraat een onuitwisbare herinnering achtergelaten bij veel klanten, personeelsleden en muzi kanten. Vrijdagavond komen ze bij elkaar voor een reünie. Jan van der Weele door Cornelleke Blok Carla Jansen, interim-directeur 04NT (Onderwijs voor een nieu we tijd) is een onderwijsmethode die sinds 2013 bestaat in Neder land. Maurice de Hond is één van de oprichters. De scholen worden ook wel Steve Jobsscholen genoemd, naar de top man van Apple. Er zijn nu 22 04NT-scholen in Ne derland. De Stamperiusschool in Wilhelminadorp is de eerste en enige in Zeeland. Leerlingen op deze scholen volgen lessen via de iPad. Er is veel aan dacht voor 21 e-eeuwse vaardighe den. Kinderen bepalen deels zelf hun leerprogramma. De Stamperiusschool houdt vandaag open dag, van 9.00 tot 12.00 uur. Wethouder Jo-Annes de Bat van Goes verricht de officiële opening. door Rob Paardekam GOES - Alle chronisch zieken uit Goes zijn er financieel op achteruit gegaan. Dat schrijft de Goese SP-fractie in een open brief aan de raad en het college. De partij rea geert daarmee op een open brief van de Partij voor Goes (PvG). SGP/ChristenUnie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63