OM wil VN-lijst met oorlogsmisdaden jihadisten 92 24 Maanden 50% korting en de Samsung Galaxy S4 v*. ei 5.= ■p L Het gaat heus wel ergens over Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Formeer alvast een beetje mee Blijf maar lekker thuis! IN HET NIEUWS 5 van £457- voor Vodafone Voordeel Web EENMALIGE Ze lijken dan misschien ner gens over te gaan, maar de provincies bemoeien zich wel degelijk met onderwer pen die ook in üw achtertuin spelen. De komst van een windmolenpark bijvoor beeld, of de bouw van var kensflats. En over de aanleg van een weg die de vermale dijde files op weg naar uw werk moeten oplossen, heeft u ook vast een mening. Het gaat niet over geld of uit keringen, maar wie een half uurtje de tijd neemt om zich te verdiepen in provinciale politiek, komt zeker onder werpen tegen die de moeite van het stemmen waard zijn. Mag de Zeeuwse kust volge plempt worden met recreatie woningen? Is dat high tech-park bij vliegveld Twen te een goed idee? Het zal nog een gepuzzel zijn om uit te vogelen welke partij bij welk standpunt hoort, maar hé, dat hoeft u ook maar eens in de vier jaar te doen. Dat is nog eens een gouden kans. Vaak klagen kiezers dat ze meer invloed willen op de samenstelling van een nieuw kabinet. Neem nu de formatie van 2012: VVD en PvdA stuw den elkaar op tot grote hoog ten door elkaar in de campag ne te bestrijden. De stembus sen waren amper gesloten of de twee kemphanen smeed den een coalitie. Veel kiezers voelden zich bekocht. Wie vandaag naar de stem bus gaat, neemt alvast een voorschot op een nieuw kabi net, ook al zijn de eerstvolgen de Tweede Kamerverkiezin gen pas (uiterlijk) in 2017. Het besefis in Den Haag inmid dels wel doorgedrongen dat regeren zonder meerderheid in de senaat buitengewoon lastig is. Uw stem vandaag werpt dus zijn schaduw voor uit. De VN maakte deze week bekend de namen en details te willen de len van iedereen die in Syrië be trokken is bij oorlogsmisdaden. Omdat China en Rusland vervol ging van dit soort misdadigers bij het Internationale Strafhof in Den Haag blokkeren, hoopt het VN-onderzoeksteam onder lei ding van gezant Paulo Pinheiro alsnog oorlogsmisdadigers via een individuele rechtsgang in alle betrokken landen te veroordelen. Het Landelijk Parket van het Openbaar Ministerie bevestigt te genover deze krant dat Nederland gebruik gaat maken van de uitge breide database die de VN over oorlogsmisdaden in Syrië heeft aangelegd. Het OM heeft eerder bij de Verenigde Naties om deze specifieke lijst gevraagd, laat een woordvoerster weten. De volke renbond wilde destijds nog geen gegevens overhandigen, maar nu ze dat wel wil, grijpt het Open baar Ministerie die waarschijnlijk belastende informatie met beide handen aan. Hoeveel uit Nederland vertrok ken Syriëstrijders verdacht wor den van het plegen van oorlogs misdaden, wil justitie niet kwijt. De laatste maanden heeft het OM enkele jihadisten bij verstek ver volgd. De verdachten werden ge dagvaard voor terrorisme en ande re misdrijven terwijl ze nog steeds in Syrië of Irak verblijven. Het verzamelen van bewijsmate riaal tegen uitgereisde jihadisten verloopt moeizaam. Circa 180 jiha disten zijn volgens de inlichtin gendiensten uit Nederland naar Syrië vertrokken. Tegen 92 jihadis ten loopt een strafrechtelijk on derzoek. Een naam die regelmatig in ver band is gebracht met oorlogsmis daden is Khalid K., een jihadist die lange tijd in Almere heeft ge woond en op foto's staat waarop de suggestie wordt gewekt dat hij in Syrië tegenstanders heeft ont hoofd. K., een Irakees, is in princi pe niet meer welkom in Neder land, maar zou wel nog vervolgd kunnen worden. De VN-database over vermeende oorlogsmisdadigers die het OM nu ook wil gaan gebruiken, is sa mengesteld op basis van honder den verklaringen van ooggetui gen en slachtoffers. De lijsten met namen van strijders die in ver band worden gebracht met marte lingen en moorden zijn opgesla gen in een speciale kluis van de VN. Een van de leden van het Syri sche VN-onderzoeksteam naar misdaden tegen de menselijkheid is Carla Del Ponte, voormalig openbaar aanklager bij het Joego- slavië-tribunaal en bij de Rwan- da-processen. Tegenover Zwitser se media heeft ze verklaard zwaar gefrustreerd te zijn dat „er heel veel bewijs tegen oorlogsmisdadi gers in Syrië ligt, maar daar geen vervolg aan gegeven kan worden." Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Samsung Galaxy S4 mini twv €219,- r -.0: r p- 01 '■11 a a lui vanafj630> Het woord stemrecht zegt het al: stemmen mag, maar is geen plicht. U kunt ook van het zon netje gaan genieten, dan maar geen invloed. Want op wie moet u nou stemmen? De poli tieke leiders die niet van het scherm waren te slaan, staan niet eens op het stembiljet. Die Eer ste Kamerleden die zo druk wa ren ook al niet. De politici die u wel mag kiezen, kent u niet. Mooie boel. En dan is er nog de kans dat u in uw eigen voet schiet: was het uw be doeling om het kabinet te waarschuwen met een landelijke protest stem, plant de provincia le afdeling een windmo len in uw achtertuin! Of wilde u verbreding van die autoweg voorkomen, helpt u en passant dat verschrikkelijke kabinet nog wat steviger in het zadel! Keuzes, keuzes. Vandaag maar even niet. Samsung Galaxy S4 WOENSDAG 18 MAART 2015 door Niki van der Naald DEN HAAC/CENÈVE - Nederland gaat bij de Verenigde Naties tot nu toe geheim gebleven lijsten opvra gen van mogelijke oorlogsmisdadi gers uit ons land. De gegevens kun nen justitie een schat aan informa tie opleveren voor de tientallen strafzaken tegen Syriëgangers die ze nog voorbereidt. Paulo Pinheiro, voorzitter van de VN-commissie die onderzoek doet naar oorlogsmisdaden in Syrië, foto Salvatore di Nolfi/EPA Tegen 92 verdachten van terrorisme loopt momenteel een strafrechtelijk onderzoek. ii a lij: Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 te 0,45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 27-03-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. inclusief twv €399.- BIJBETALING MIN SMS INTERNET VAN VOOR TOESTEL 120MIN 80SMS 200MB £35.- C17.50 635.- 180MIN 120SMS 300MB £40.- €20.- 615.- 240MIN 180SMS 400MB 6457- 622.50 Ind. Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5