'Veiligheid moet gewoon goed geregeld zijn' 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Milieustraten mogelij'k weer naar gemeenten Jan Deurloo (47) uit Zonnemaire is de nieuwe voorzitter van Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. ZONNEMAIRE - „Sinds mijn benoe ming krijg ik heel veel input van de leden en dat vind ik gaaf." De nieuwe voorzitter van de On dernemerskring Schouwen-Dui veland (OSD) heeft zich geen ho ge doelen gesteld. „We focussen op de basis," legt Jan Deurloo uit. „Wie ben je? En waar ben je mee bezig? Als je dat weet, kun je eik aars kennis delen. En er zit veel kennis binnen OSD. Die kennis kun je eruit halen en dat is de meerwaarde van de vereniging." Deurloo is telg van de Zierikzeese winkeliersfamilie: „Van de kle ding en van de Hema. Mijn vader had de meubelzaak." Hij is ge trouwd met Wilfra Jonker, doch ter van de vuurtorenwachter in Haamstede. Jan Deurloo is sinds 2006 eige naar van het bedrijf De Stacara vanmakelaar, dat bemiddelt bij aan- en verkoop van mobiele bun galows. De onderneming is zeer actief op internet, met name op social media. „Dit is mijn kan toor," zegt Deurloo, terwijl hij op z'n smartphone wijst. De ondernemer was twee jaar voorzitter van Jong OSD en was DE ONDERNEMERSKRING daarbinnen ook actief in de werk groep opleidingen. Deurloo zette ook de besloten facebookpagina E-OSD op. Hierop geven onderne mers elkaar zakelijke adviezen. Vanwege zijn leeftijd moest hij vo rig jaar Jong OSD verlaten. Olivier Verwest vroeg hem toen zijn op volger te willen zijn. Hoewel de nieuwe voorzitter meer een man van de verbinding dan van de vernieuwing is, heeft hij toch wel een project waar hij de schouders onder wil zetten. „Ik zit hier in de polder. Tachtig procent van wat ik doe, speelt zich af op internet. En dat is traag hier. Daar word ik helemaal niet goed van. Ik had het toch over in put van de leden? Nou, een onder neemster wees me erop dat een goede wegverbinding met de Randstad het stokpaardje van OSD is. Prima hoor, zei ze, maar pak nou ook eens de digitale snel weg aan. Ik vind dat een goed aan dachtspunt. Het leeft ook in Den Haag." Omwille van de ondernemers heel Schouwen-Duiveland volleg gen met glasvezelkabel is een mijl op zeven, dat weet ook Deurloo. „Maar Delta is bij Rilland aan het experimenteren met masten. Tus sen die masten in heb je snel draadloos internet. Internet via de satelliet zou ook een oplossing kunnen zijn." Deurloo ziet het ook als zijn taak de 'korte lijntjes' richting gemeen te open te houden: „De eerste af spraak met wethouder Ad Verse- put staat al in mijn agenda." OSD streeft nog steeds naar een energieneutraal Schouwen-Duive land. De club richtte daarvoor Energie Werkt op: een collectief van OSD, gemeente en werkvoor ziening De Zuidhoek. „De getijdencentrale zal bijdra gen aan ons doel, maar ook de windturbines op Neeltje Jans en we zijn bovendien bezig met een Tachtig procent van wat ik doe, speelt zich af op internet biomassaproject", aldus Deurloo. De energie-coöperatie moet de on dernemers financieel voordeel en milieuwinst opleveren. Maar er kleeft ook een sociaal aspect aan. Met de zelf opgewekte energie moeten in de toekomst witkarren gaan rijden tussen de parkeerter reinen en de winkels van Zierik- zee. Achter het stuur komt perso neel van De Zuidhoek. Zo ver is het echter nog niet. Deurloo: „Wel concreet is het plan om met elektrische auto's plezierritjes te maken voor bewo ners van een verzorgingshuis in Zierikzee en in Burgh-Haamste- de. De auto's worden bestuurd door mensen met een bijstands uitkering. Die worden daarvoor opgeleid en kunnen later aan de slag in een taxibedrijf. Het project gaat dit voorjaar van start." VLISSINGEN - De Zeeuwse milieu straten komen mogelijk weer in handen van de gemeenten. Nu zijn ze nog van de Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD), waarin ge meenten samenwerken met Inda- ver (onderdeel van Delta). Omdat Delta Indaver verkoopt moet er een oplossing komen voor de milieustraten. Het be stuur van Openbaar Lichaam Af- valstoffenverwijdering Zeeland vindt dat de milieustraten het bes te weer direct onder de overhe den kunnen vallen. Die werken sa men in het OLAZ. Gemeenten mogen nu zeggen wat ze ervan vinden. Eind juni valt een besluit. En dat is het niet als de stekker uit de blusgroep van Dreischor wordt getrokken, schetsten Peter Rentier en Dominic van de Velde van de post Dreischor gisteravond voor een zaal gevuld met inwo ners, politici en burgemeester Ra- belink. Uitgaande van de afstan den tot de kazernes waar mensen in Dreischor mee te maken krij gen als de plannen van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) door gaan (Brouwershaven, 11 minu ten; Zierikzee en Oosterland, 14 minuten), gaat het al snel 18 minu ten duren voor er een brandweer auto voor de deur staat als er brand uitbreekt. Moet er iemand uit die brandende woning gered worden, kun je er zo nog vijf mi nuten bij optellen. In verband met de veiligheid moet er in zo'n geval namelijk sprake van twee auto's zijn en ben je dus algauw 23 minuten verder. Dat onder meer de post Dreischor op de nominatie staat gesloten te worden, heeft verschillende rede nen. Een dorp zou minstens 1000 inwoners moeten hebben en Dreischor heeft er maar 760 bin nen de bebouwde kom. Volgens Van de Velde telt Dreischor met het buitengebied erbij op dit mo ment echter 1005 inwoners. Vol gens de Veiligheidsregio zou Dreischor daarnaast te weinig maatgevende uitrukken (als ern stige spoed of hulpverlening is vereist) hebben, maar dat ervaren de leden van de blusgroep anders. Ook zou de blusgroep over te wei nig menskracht beschikken. Om dat er op dit moment mensen in Dinsdag 24 maart komt directeur Gerrie Ruijs van VRZ naar Dreischor om een toelichting te geven. opleiding zijn, is dat probleem - aldus Van de Velde - in 2016 opge lost. Tot slot zou Dreischor over een te laag risicoprofiel beschik ken. Klopt, stellen de leden van de blusgroep. Maar Sirjansland en Noordgouwe, die ook door Dreischor bediend worden, heb ben daarentegen een hoog risico profiel. De blusgroep heeft voor beeldbrieven opgesteld die naar de burgemeester gestuurd kun nen worden met het verzoek af te zien van sluiting van de post Dreischor en de door de blus groep aangedragen alternatieven te bestuderen. Zoals dus bijvoor beeld een brandweerpost in Nieu werkerk of Noordgouwe. Voor uit leg en voorbeeldbrieven: www.dreischor.com. de digitale snelweg* Werk aan door Ton van den Nouweland Bij de Ondernemerskring Schou wen-Duiveland (OSD) zijn onge veer 230 bedrijven aangesloten. OSD is géén winkeliersvereniging, hoewel er een afgevaardigde van de detailhandel in het bestuur zit. OSD verenigt alle ondernemers. „Van de éénpitter tot Zeelandia," zoals de nieuwe voorzitter Jan Deurloo het omschrijft. Deurloo volgt Olivier Verwest op als voorzitter. Verwest heeft deze functie acht jaar bekleed. Ondernemers tot 45 jaar kunnen lid worden van Jong OSD. OSD behartigt de collectieve be langen van ondernemers, infor meert ze en begeleidt ze. Website: www.osdsignaal.nl Jan Deurloo, stacaravanmakelaar De nieuwe voorzitter van de ondernemerskring woont en werkt in de polder bij Zonnemaire: „Internet is hier traag." foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman DREISCHOR - Zet een kazerne in Nieuwerkerk neer of kies voor een brandweerpost in Noordgouwe. Het is ons niet om behoud van on ze hobby te doen, zegt Peter Ren tier van de blusgroep Dreischor. „De veiligheid moet gewoon goed zijn geregeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56