FNV: 'Chauffeurs TCR missen loon door fouten' SCHOUWEN-DUIVELAND 29 Zelfs thuis leer ik met de iPad De dagen zijn steeds anders Vier ton voor cichoreifabriek Ceres Ouddorp nodig. Leerlingen mogen in som mige gevallen zelf kiezen of ze spelling, zinsontleden of woor denschat oefenen. Als ze iets goed doen, worden de opgaven moeilij ker. Maken ze veel fouten, dan moeten ze herhalen. Maar vrijblij vend is het niet, legt Colijn uit. Ze kan via haar eigen iPad zien wat de leerlingen doen en welk ni veau ze halen. „Ik kan de resulta ten ook thuis bekijken. Als veel leerlingen slecht scoren op een on derwerp, dan kan ik daar tijdens de instructies meer aandacht aan besteden. Ik werk hier maar twee dagen per week, maar zo blijf ik al tijd dicht betrokken bij wat de leerlingen doen." Natuurlijk, met het nieuwe onder wijsconcept hoopt de school meer leerlingen te trekken en zo het hoofd boven water te houden, geeft Jansen toe. „Maar dat is niet het hoofddoel. Wij denken dat we met moderne middelen het pas send onderwijs gestalte kunnen geven. We zijn een krimpende school: daardoor zaten de kinde ren voorheen altijd met meerdere jaargroepen bij elkaar. Kinderen krijgen nu net zo veel klassikale uitleg zonder iPad, en daarbij zijn ze alleen met hun eigen jaar groep. We zijn nu beter in staat om interactieve lessen te geven. Dat was eerst moeilijker, omdat er dan altijd nog een andere groep in de klas zat, die geconcen treerd moest werken." De school voert meerdere keren per jaar een gesprek met leerlin gen en ouders over vorderingen. „Leerlingen zijn nu voor een deel eigenaar van hun eigen leerpro ces. Kinderen leren zo keuzes te maken. Dat past bij de huidige maatschappij, waarin veel van ze wordt gevraagd." Een rechtszaak is volgens Marjan Broer van FNV alleen af te wen den als TCR vrijdag met toezeg gingen komt dat het urenover zicht wordt verbeterd en chauf feurs maandelijks inzicht krijgen in het aantal gewerkte uren. Nu moeten zij daar zelf om vragen en veel chauffeurs nemen de moeite niet of durven dat niet, stelt Broer. Daardoor krijgen ze min der betaald dan waar ze recht op hebben. Chauffeurs die wel hun eigen registratie vergelijken met die van het bedrijf, ontdekken met regelmaat verschillen, zegt zij. De problemen doen zich voor al voor bij de medewerkers van TCR die in het leerlingenvervoer en WMO-vervoer werken. Directeur Cees Hage van TCR ont kent dat de cao niet wordt nage leefd. Hij geeft wel toe dat er inter pretatieverschillen kunnen zijn en soms fouten worden gemaakt. „Foutloos werken doet geen mens. Fouten worden hersteld." Broer wijst erop dat de vakbond al anderhalfjaar in gesprek is met TCR over de klachten van chauf feurs, maar dat er te weinig verbe tert. Zij overlegt diverse documen ten waaruit blijkt dat de klachten al dateren van oktober 2013. Sinds dien zijn ze regelmatig bespro ken. TCR is in de ogen van de FNV zeker niet het enige vervoers bedrijf waar niet alles volgens de regels gaat. „Maar het bedrijf ligt onder een vergrootglas, omdat het een grote werkgever is. TCR kan nu ook het goede voorbeeld geven aan kleinere bedrijven. Als TCR ons tegemoet komt zijn we tevreden, maar anders vragen we de rechter om een oordeel." Hage verwijst naar positieve oor delen van het Sociaal Fonds Taxi. Dat controleert op naleving van de cao en deelt een onvoldoende, voldoende of goed uit. Diverse on derdelen van TCR zijn in 2013, 2014 en 2015 gecontroleerd en zij kregen allemaal een voldoende. Volgens Hage is ook sprake van goed overleg met de onderne mingsraad van TCR en met de vakbond. Dat FNV een week gele den een ultimatum heeft gesteld, ziet hij anders. „Ik heb dat ge sprek zo niet beleefd. We zijn in gesprek en vrijdag praten we weer met elkaar." Naam: Merel Tramper (12) Woonplaats: Wilhelminadorp „Ik vind het heel leuk om de iPad te gebruiken. De lessen zijn ook leerzamer geworden. Je kunt op de iPad allemaal leuke spelletjes doen, waarmee je muntjes kunt verdienen. Daardoor ga je steeds harder werken. Ik vind rijmen en vragen over dieren het leukst. Maar om aan die leuke opdrach ten te beginnen, moet je eerst de oefeningen doen die je lang gele den of nog niet hebt gedaan. Soms zegt de juf ook dat ik moet oefenen met zinsontleden of met spreekwoorden. Thuis zit ik ook vaak op de iPad. Dan doe ik vaak topografie, gewoon omdat ik het leuk en leerzaam vind. Als ik een schrift en een werkboek had, zou ik nooit thuis aan topografie wer ken. Je krijgt bijvoorbeeld vragen over Zeeland. Dan wordt ge vraagd waar Middelburg ligt. Als je een vraag fout hebt, kan je niet door naar het volgende level. Daarom wil ik het graag goed doen." Naam: Sebastiaan Giljam (10) Woonplaats: Goes „Met de iPad kun je op je eigen ni veau leren. Vroeger leerden we met de hele groep hetzelfde. Als ik bijvoorbeeld heel goed ben in breuken, dan worden de oefenin gen steeds moeilijker. En anders iets makkelijker. Op de iPad staat allemaal apps: voor rekenen, taal en topografie. We leren meer spe lenderwijs, dan toen we alleen maar schriften hadden. Natuurlijk kan je niet alleen maar oefenin gen maken die je makkelijk vindt, want dan weet je in de les niet waar het over gaat. We moeten ook wel eens een presentatie over de les maken. Dan moet je een plaatje zoeken van een woord dat je hebt geleerd en er een kleine uitleg bij schrijven. En dat presen teer je dan aan de klas. Soms moe ten we ook thuis oefenen, als je iets moeilijk vindt. Ik vind het ook leuk dat je steeds in een ande re klas zit en een andere juf hebt. Daardoor zijn de dagen steeds een beetje anders." OUDDORP - Met 400.000 euro van de provincie Zuid-Holland is in Ouddorp een begin gemaakt met het wind- en waterdicht maken van de oude cichoreifabriek van Ceres in Ouddorp. De gebouwen zijn eigendom van BPD, voorheen het Bouwfonds. Na de restauratie krijgt dit rijks monument een andere bestem ming. Er wordt gedacht aan appar tementen, in combinatie met werkruimtes en horeca. De Ceres werd in 1902 gebouwd. De plant cichorei is familie van witlof. De wortel ervan werd tot in de jaren '50 gebruikt als surro gaatkoffie, ofwel 'peekoffie'. WOENSDAG 18 MAART 2015 Merel Tramper zit in groep 8 van de Stamperiusschool in Wilhelminadorp. foto's Mechteld Jansen Sebastiaan Giljam zit in groep 6. „Met de iPad kun je op je eigen niveau leren." stapt in De Stamperiusschool houdt vandaag open dag, van 9.00 tot 12.00 uur. Wethouder Jo-Annes de Bat van Goes verricht de officiële opening. door Maurits Sep MIDDELBURG - Taxcicentrale Renes- se (TCR) houdt zich volgens vak bond FNV niet aan de cao. De regis tratie van gewerkte uren deugt niet en daardoor lopen chauffeurs geld mis. Ook is er regelmatig on duidelijkheid over pauzes. Daarom dreigt de bond met een rechtszaak tegen het Zeeuwse bedrijf, dat is gevestigd in Middelburg. FNV dreigt met een rechts zaak tegen Taxicentrale Ren- esse. De centrale zou zich niet aan de cao houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55