Nieuwe raadkaart Vanaf het hotel kon je tien kerktorens zien Vroegmiddeleeuwse kolonisten in Serooskerke (W) BUITEN 7 De raadkaart van vorige week heeft weinig problemen opgeleverd. Ruim zestig inzendingen zijn er geteld op de redactie met alle de juiste oplossing: Ho tel Tien Torens aan de Duinweg in Zoute- lande. Jaco Meijers stuurt namens zijn moe der, C. Meijers-Dingemanse (94), het ant woord op de raadkaart. „Hotel Tien Torens, van 1945 tot 1947 konden wij en enkele an dere gezinnen hier wonen, omdat er gebrek was aan woonruimte door de inundatie van Walcheren." Sien van Marion-Melis uit Westkapelle her innert zich de families in hotel Tien Torens die door de inundatie én oorlogsverwoes ting niet naar huis konden. Zij ging er te vens naar school. „Als achtjarig meisje heb ik hier na de oorlog op school in de tweede klas gezeten, bij juf Samuëlse." Ans Ver- burg-Verhage uit Kortgene heeft net als Sien les gevolgd in het hotel. „Kort na de oorlog heb ik daar in een noodlokaal mijn eerste schooljaar gehad. Voorts speelden we graag in de bunkers in de duinen." De woning links op de foto achter het hotel is van een huisarts geweest, meldt Maaike Walraven. „Nu woont familie Meijers er." Adrie Meijers bevestigt met een inzending dat hij er woonachtig is. Walraven schrijft dat huisarts Van der Male er gewoond heeft, Meijers weet dat na 1948, het bouw jaar van het huis, dokter Frima er vertoefde. Enkele inzenders weten de oorsprong van de naam van het hotel, zoals Vlissinger Ko de Meulmeester. „De naam is gebaseerd op het feit dat vroeger vanuit het hotel tien kerktorens op Walcheren te zien waren." Guus Kuijpers, die tegenover hotel Tien To rens woont, schrijft ten slotte dat het witge schilderde pand nog een seizoen als hotel in bedrijf is. „De eigenaar wil het hotel af breken en er een modern appartementen complex neerzetten." De waardebonnen gaan naar: Berend-Jan van Hoeckel in Grijpskerke; Dick de Best in Oostka- pelle en Sien van Marion-Melis in Westkapelle De aanleg van de nieuwe N57 op Wal cheren was een zegen voor de ken nis van de Zeeuwse archeologie. Op gravingen van vindplaatsen in het tracé van de weg hebben bij Serooskerke veel ver rassende vondsten opgeleverd, waarbij die van een merovingische boerderij de kijk op de vroege middeleeuwen behoorlijk heeft gewijzigd. Een groot deel van het laaggelegen achter land van Zeeland behoorde na de Romein se tijd enkele eeuwen tot een groot wad dengebied. Mogelijk was op de restanten van de Oude Duinen en strandwallen van de kustzone bewoning gebleven. De oudste archeologische vondsten uit de vroe ge middeleeuwen komen van het strandge- bied tussen Domburg en Oostkapelle, bij Westhove en Duinbeek. Er lagen verschil lende nederzettingskernen: sporen ervan en van bijbehorende begraafplaatsen zijn vanaf de 17e eeuw op het strand gezien, soms opgetekend. Ze maakten deel uit van de nederzetting Walichrum. De vroegste vondsten daarvan dateren uit het begin van de 6e eeuw. Villa Walichrum was van af het eind van die eeuw een koninklijk do mein, een flinke handelsnederzetting en re ligieus centrum. De plaats lag bij een kreek in en achter de nog resterende Oude Dui nen. De bewoners waren waarschijnlijk Sueven, oorspronkelijk afkomstig uit Noord-Duitsland. De nederzetting was lange perioden in de 8ste en de 9e eeuw belangrijker dan Dore- stad! Aan het begin van de 9e eeuw woon den er belangrijke leiders en was het een militaire versterking. In 837 werd de neder zetting door de Vikingen geplunderd, maar zij bleef bestaan tot het einde van de 10e eeuw. De plaats kreeg tussen 850 en 875 een ringwalburg, een ronde versterking. Zo'n belangrijke handelsnederzetting heeft een verzorgingsgebied nodig, voor aanvoer en afzet van producten. Tot de vondst vlak bij de molen van Serooskerke in 2008 was daarvan nauwelijks iets bekend. Op een kleine kreekrug is daar tussen 675 en 725 een woonstalboerderij gebouwd. Deze is zeker eenmaal herbouwd. In de oudste fase waren de afmetingen 24 x 5,70 meter, in de jongere ten minste 27 x 5,6 meter. De bewo ners hielden bijna uitsluitend schapen. De schapenhouderij diende voor productie van wol en huiden, te verhandelen via Wa lichrum. De Serooskerkse boerderij is de enige goed opgegraven nederzetting van de vroege her kolonisatie van het Zeeuwse achterland. Maar deze vroegste permanente bewoning in het achterland is meer dan een eeuw jon ger dan de handelsnederzetting Wa lichrum. Vermoedelijk zijn gelijktijdig met de ontwikkeling van de handelsnederzet ting meer locaties in het achterland gekolo niseerd. Deze moeten nog ontdekt worden. De laat-merovingische bewoning is blij kens overige vondsten uit het onderzoek rondom Serooskerke de start van ononder broken bewoning van het platteland op die hogere delen van het landschap, de kreek ruggen. Vondsten van het N57-onderzoek worden vanaf 18 april tentoongesteld in Historisch Educatief Centrum 'Het oude Brandspuithuis', Torenstraat in Seroosker ke. Robert van Dierendonck adviseur archeologie Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland WOENSDAG 18 MAART 2015 er al bovenuit Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn benieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of ver halen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of Post bus 5046, 4380 KA V/is- singen. Drie inzenders van goe de antwoorden ontvan gen een waardebon. Hotel Tien Torens in de duinen van Zoutelande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51