2 3 4 Hedenavond zijn er opnieuw louter winnaars 4 IN HET NIEUWS PROVINCIALE STATENVERKIEZINGEN Drie stemmen voor de prijs van één Geef Rutte een tussenrapport Met één wandelingetje naar het stemlokaal kunt u van daag drie keer uw invloed la ten gelden: voor het nieuwe waterschapsbestuur, de Pro vinciale Staten én - indirect - de Eerste Kamer. Dat is bij de meeste verkiezingen wel anders. Een koopje dus. Omdat de opkomst vermoe delijk veel lager zal liggen dan bij Tweede Kamerver kiezingen, krijgt uw stem ook nog eens meer ge wicht. Al die thuisblijvers tellen immers niet mee. Niet overtuigd? Dan is er al tijd nog het 'weetje waar ze pas echt honger hebbenl'-argu ment: besef dat er nog altijd veel wereldburgers zijn die mochten willen dat ze ge bruik konden maken van hun democratisch stem recht. En anders moet u maar zo denken: al die stem bureaumedewerkers zitten er ook niet voor hun lol. O ja, vergeet uw stempas en identiteitsbewijs niet! Nee, een kabinet naar huis sturen kan bij deze verkie zingen niet, wat de slogans van SP ('Reken af) en PW ('Genoeg is genoeg') ook mogen suggereren. Daar voor moet u echt geduld hebben tot de volgende Tweede Kamerverkiezin gen. Wel kunnen boze kiezers het premier Mark Rutte c.s. nu al knap lastig maken. Een vijandige senaat met machtige oppositiepartijen kan wetsvoorstellen blokke ren en zo het regeren onmo gelijk maken. Dit zou er zo maar toe kunnen leiden dat de coalitiepartijen er in ar ren moede dan maar zelf de stekker uittrekken. Of hun koers drastisch wijzigen. Maar wellicht ziet u in de aantrekkende economie en de iets beter gevulde porte monnee het gelijk van dit kabinet, en geeft u de minis tersploeg een kontje om het karwei af te maken. Het wordt voor PvdA-leider Die- derik Samsom knap lastig om een po sitieve draai te geven aan de uitslag. Als de peilingen niet liegen, verliest de PvdA. De partij schommelt tus sen de 9 en 13 procent van de stem men. Niet best vergeleken met de vo rige provinciale verkiezingen, waar bij de PvdA 17 procent van de stem men haalde. De vorige Kamerverkie zingen zijn al helemaal geen gunstig ijkpunt. In 2012 sleepte Samsom bijna 25 procent van de stemmen bin nen. Beter is het dus te refereren aan de uitslagen van vorig jaar, met circa 10 procent van de stemmen bij de ge- meenteraads- en Europese verkiezin gen. Of Samsom vergelijkt met eerde re prognoses die op het dieptepunt 7 procent van de stemmen voorspel den. En dan kan hij zeggen dat de uit slag meevalt. Voor premier Mark Rutte geldt prak tisch hetzelfde. De WD krabbelt op, maar scoort nog altijd slecht vergele ken met 2011/2012. Het is een bekend fenomeen na ver kiezingsuitslagen: partijen shoppen in uitslagen en gaan aan de haal met de statistieken om niet als loser af te gaan. De PW dreigde vorig jaar slechts drie zetels in het Europees Parle ment te halen (daarvóór hadden ze er vijf). Leider Geert Wilders erken de zuinig dat dit een tegenvaller was om vervolgens meteen de lage op komst als steun in de rug te verko pen. Want de kiezer die massaal thuisbleef, toonde zijn afkeer tegen de EU en was zo solidair met Wil ders' koers. CDA-leider Sybrand Buma kwam als bescheiden winnaar uit de bus bij de gemeenteraadsverkiezingen terwijl zijn partij zetels had ingele verd ten opzichte van de vorige loka le stembusgang. Het hielp dat de christendemocraten de grootste lan delijke partij in gemeenten bleef. Ook prettig: de exitpoll zat er die avond compleet naast en voorspelde een enorm verlies. Toen het verlies uiteindelijk uitkwam op 1 procent ju belden CDA'ers dat dat veel beter was dan voorspeld. Hoera! De creatieve draai heeft ook een an dere functie: beïnvloeding van beeld vorming. Als kiezers meegaan in de uitleg helpt dat aan de onderhande- lings- of formatietafel. Verliezers heb ben daar niks te eisen, winnaars wel. Vier redenen waarom u vandaag moet stemmen... 1 ...en één waarom u dat beter kunt laten door Niels Klaassen DEN HAAG - Ook na een flinke optater verkopen partijleiders verlies het liefst als winst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4