Mijn grootvader zou ook gezegd hebben: dit is mijn land BUITEN 5 In deze rubriek volgen we de aanleg en achter gronden van Waterdunen bij Groede. Kustver- sterking en komst van een groot natuurgebied gaan er hand in hand. Vandaag: 'Waterdunen- gedeputeerde' George van Heukelom Wat een werk wordt daar geleverd hè!?" Na tuurlijk, 'Waterdunengedeputeerde' Ge orge van Heukelom neemt niet héél vaak een kijkje bij het werk. Maar bij elk bezoek je is hij onder de indruk. Van de voortgang, van de hoeveelheid werk, van de omvang van het project. Want ja: het gebied wordt groot, erkent Van Heukelom. En hij kent ook de gelui den van tegenstanders die het allemaal té groot en te veel vinden. „Maar, reageer ik dan: er komt hier dan ook een heleboel sa men. Het is niet alleen maar natuur. Er wordt kustversterking uitgevoerd, er wor den technische hoogstandjes uitgewerkt, er komt recreatie en aquacultuur. En vaak in een combinatie van al die factoren." Van Heukelom wijst wat dat betreft op de nieu we vogeltelpost, en op de speelnatuur die ook in het gebied gepland is. „Daar ben ik heel blij mee. Niets zo mooi voor kinderen als de natuur in gaan. Maar dan hebben ze wel een zetje nodig, en natuurlijk moeten de voorzieningen er zijn. Nou, in Waterdu nen komen die er." Ook recreatiebedrijf Molecaten helpt om combinaties te leggen. „Ze willen dat je straks vanuit je huisje naar de broedende vogels kan kijken. Natuur zo op je bordje, zonder dat je er schade aanricht. Dat is uniek. Ik kijk ernaar uit straks in zo'n ge bied rond te wandelen." De tegenstanders hadden natuurlijk méér argumenten dan alleen de omvang van Wa terdunen, weet ook Van Heukelom. Hij gaat het gespreksonderwerp niet uit de weg. „De tegenstand in deze streek heb ik nooit zo begrepen. Iedereen ziet toch dat Waterdunen een geweldige impuls voor de ze regio is. Dat het toerisme - en dat is hier nu eenmaal een ontzettend belangrijke sec tor - hier een enorme boost van krijgt." Voor de agrariërs in het gebied heeft Van Heukelom, geeft hij aan, wél alle begrip. „Ik weet wat mijn opa zou hebben gezegd als ze zijn grond onteigend zouden heb ben: dit is mijn grond, en dat van mijn voorouders. En dan gaat het er helemaal niet om welke prijs je voor die grond krijgt. Het is een gevoelskwestie." Andersom kreeg Van Heukelom, die Water dunen in 2orr in zijn portefeuille kreeg, ook bij tegenstanders meer credits voor de manier waarop hij zaken aanpakte dan zijn voorganger Marten Wiersma. „Ach, het lijkt me niet aan mij om daarop te reage ren. Laten we het erop houden dat luiste ren niet de beste competentie van veel poli tici is. Toen ik Waterdunen in mijn porte feuille kreeg, constateerden we: er is blijk baar niet goed genoeg naar deze mensen geluisterd. Ik heb geprobeerd te luisteren, en begrip te tonen. Ik ben zélf naar de boe ren gegaan wiens land onteigend moest worden. Blijkbaar is dat gewaardeerd. Men sen voelden op z'n minst enig begrip." Daarom ook heerste er bij het provinciebe stuur geen euforie toen de Raad van State het inpassingsplan voor Waterdunen drie jaar geleden goedkeurde. „Het was geen overwinning. Wél de afsluiting van een pe riode. Het ging er daarna om dat iedereen weer vooruit ging kijken, dat de bevolking van deze streek met elkaar verder kon. Vol gens mij is dat wel aardig gelukt. Ik hoor steeds minder negatieve geluiden." WOENSDAG 18 MAART 2015 in Ore nth, Eef Arnolds (rechts) op excursie in de Clingse bossen, foto Chiel Jacobusse Helvella crispa (Witte kluifzwam) Melastiza chateri (Gewoon korthaarschijfje) door Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49