4 BUITEN Mijn goede vriend Eef Arnolds presenteerde vorige week zijn magnum opus, het driedelige standaardwerk Ecologische atlas van de paddenstoelen van Dren the. Maar terwijl ik dit schrijf vraag ik me tegelijk af of je zo'n op de regio ge richte publicatie van een wereldvermaard mycoloog wel zijn magnum opus mag noemen, immers, Arnolds heeft tal van internationale publicaties op zijn naam staan en op het eerste gezicht lijken de paddenstoelen van Drenthe voor een PZC-lezer al niet erg relevant. gegeven wordt is zeker niet voor niets opgeno men. Dat de Atlas juist over de provincie Drenthe gaat is niet helemaal toevallig. In Drenthe lag het inmiddels gesloten Biologisch Station Wijster, onderdeel van de Universiteit Wage- ningen. Het was een wereldvermaard insti tuut waar tal van baanbrekende studies aan paddenstoelen zijn verricht door pioniers als Jan Barkman en Chiel Noordeloos. De profes sionele mycologen die daar werkten deden hun onderzoek vaak dichtbij huis, dus waren er al heel veel gegevens van de provincie Dren the beschikbaar. Na de sluiting van het insti tuut werd een flinke groep vrijwilligers gemo tiveerd en geactiveerd om de paddenstoelen van Drenthe in kaart te gaan brengen. Er werd een verwachtingenkaart samengesteld waarop werd aangegeven hoeveel soorten per vierkan te kilometer er ongeveer verwacht kunnen worden in verschillende Drenthse landschaps typen. Die kaart omvatte 2844 kilometerhok- ken die door een groep vrijwilligers stuk voor stuk werden onderzocht. Eef Arnolds was de voorman en inspirator van deze uitdijende groep vrijwilligers. Zijn didactische gaven, ontwikkeld als docent aan de universiteit wa ren onmisbaar om die groep gemotiveerd te krijgen en te houden. Eef kan zonder chagrij nig te worden twaalf keer op een ochtend uit leggen hoe je ook al weer de helmmycena kunt herkennen. Bovendien heeft hij een bijna eindeloze voorraad anekdotes die iedere paddenstoelenexcursie tot een avontuur ma ken. De vrijwilligers hebben niet alleen veel geïnventariseerd, een flink aantal heeft ook bijgedragen aan totstandkoming van de Atlas. Gedurende een flink aantal jaren heeft Ar nolds ook in het Zeeuwse het nodige werk ver richt. Ook bij ons leidde hij een groep vrijwil ligers die - zij het op veel bescheidener schaal - een overzicht van de provinciale paddenstoe lenflora opleverden. Daarbij kregen we een scherp beeld van wat de typisch Zeeuwse soor ten zijn. Paddenstoelen als het gewoon kort haarschijfje en de witte kluifzwam behoren bij ons tot de talrijkste soorten, maar zijn in Drenthe uiterst zeldzaam. De paddenstoelenflora mag dan heel verschil lend zijn, de bedreiging van soorten telt soms frappante overeenkomsten. Als één van de grootste knelpunten werd bij de presentatie van de Atlas het niet meer maaien en afvoe ren van de bermen genoemd. Dat leidt tot een enorme afname van kritische en zeldzame soorten. Op veel plaatsen in Drenthe is uit be zuinigingsoogpunt gestopt met ecologisch bermbeheer. Waar hebben we dat meer ge hoord? Gelukkig is in een aantal gevallen de draad weer opgepakt om de zeldzame flora te behouden. Lijkt me een voorbeeld ter navol ging. WATERDUNEN door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP an de omvang zal het niet lig gen. Drie kloeke delen omvat ten 1700 pagina's en wegen sa men ruim 7 kilo. Aan het boek zijn 37 mensjaren aan vrijwilli gerswerk besteed en er worden meer dan 2300 paddenstoelen behandeld, waaronder een aantal die eerder nog niet bij de wetenschap bekend waren. Er is wereldwijd geen enkel gebied waar de pad denstoelenflora zo intensief onderzocht is als in de provincie Drenthe. Maar de betekenis van deze atlas ligt niet in de eerste plaats in de verspreidingskaartjes die zijn opgenomen. De grote waarde van dit werk schuilt in de invals hoek die voor de beschrijvingen genomen wordt. Stiekem had ik al heel lang gehoopt dat Ar nolds zijn fenomenale kennis over de ecologie van paddenstoelen ooit eens aan het papier zou toevertrouwen. Eef weet als geen ander welke eisen al die afzonderlijke soorten stel len aan hun leefgebied: kalkrijk of kalkarm, droog of nat, maar ook allerlei oneindig veel subtielere schakeringen die paddenstoelen ma ken tot de beste graadmeters voor het milieu die er bestaan. Die kennis is nu ordelijk vastge legd in de Ecologische atlas en daarmee heeft het boek een betekenis die de regio verre over stijgt en die zelfs internationaal van belang is. De uitgebreide Engelse summary die in deel 1 Ook Zeeland blij met ecologische paddenstoelenatlas Amanita pantherina (Panteramaniet) Gedeputeerde George van Heuke- lom: „Luisteren is niet de beste competentie van veel politici. Ik heb geprobeerd te luisteren. Dat is blijkbaar gewaardeerd." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48